Komentář: Zeman dál hraje „mlhu“ a ničí ČSSD. Zničí i vlastní vládu?

25. 7. 2019
05:02

„Myslím, že se to vyřeší dneska. Budu informovat předsedu ČSSD Jana Hamáčka,“ řekl optimisticky premiér a šéf ANO Andrej Babiš před svou poslední cestou do Lán. Tady chtěl prezidenta Miloše Zemana přesvědčit, aby ze světa konečně zprovodil frašku jménem Michal Šmarda a slíbil, že místopředsedu ČSSD jmenuje ministrem kultury. Jenže Zeman se očividně vlastní hrou jako obvykle náramně baví. Babiše poslal zpátky do Prahy s tím, že o osudu Šmardy rozhodne až v půlce srpna.

Prezident tím možná definitivně hodil vidle do vlastní vlády, kterou tak odhodlaně dával jen nedávno dohromady. Rozhádaná a zdecimovaná ČSSD totiž tohle jeho ponížení nejspíš už nepřežije, zatímco Babiš už začíná chápat, že pro něj do budoucna má větší cenu Zeman než ČSSD. Prezident v Lánech i Babišovi potvrdil, že 31. července odvolá ministra kultury Antonína Staňka, což je i datum, za které už nechce jít ani ČSSD. I v Lidovém domě pochopili, že i politický sadismus má své meze, a proto sobě i veřejnosti slíbili, že nejmenováním Šmardy ministrem kultury prvního srpna končí ve vládě.

Jen jako obvykle neřekli, kdy přesně. Ministři ČSSD sice slíbili, že v případě nejmenování Šmardy ministrem kultury hned po odvolání Staňka předají Hamáčkovi své demise, nikdo z vedení strany ale neuměl na bizarní tiskovce říct, kdy je šéf ČSSD případně pošle dál: demise schovaná v šuplíku šéfa partaje totiž úplně neplatí. Prvního srpna tak zřejmě začne běžet jistý čas milosti, kdy ČSSD ještě může předstírat, že čeká na jmenování Šmardy, zatímco bude hledat důstojnější odchod z vlády.

A na její konec se začne chystat i Babiš: není totiž úplně typ, který by zrovna kvůli Šmardovi rád jezdil do Lán i během srpnové vládní dovolené. A zvlášť, když už se i sám Šmarda všemu jen veřejně směje. Suverénně nejhůř z toho všeho samozřejmě vychází ČSSD. Ta během dvou měsíců, kdy kvůli dalšímu Zemanovu ústavnímu „blackoutu“ není schopná vyměnit ani svého méně významného ministra, předvedla tak nekulturní divadlo, že ho hned tak někdo netrumfne. Staněk se Šmardou si spolu nakonec na Colours of Ostrava udělali tak furiantské selfíčko, jaké by většina lidí nejradši navždy vymazala ze světa.

Šmarda se navíc rozepsal i na facebooku, kde napsal: „Na rovinu – zblbli jsme z funkcí. Bez nových idejí a myšlenek chcípneme v blátě. Nepomůže nám marketing ani prachy. Nejspíš má pravdu. Odpůrci vstupu ČSSD do vlády s ANO, kteří nikdy nerespektovali vnitrostranické referendum a podobně neuznávají ani Hamáčka jako šéfa, ještě víc ožijí. V září znovu vypukne vládní boj o rozpočet a ANO i ČSSD ho klidně rádi využijí k výstupu z vlády, aby po všem zůstala aspoň nějaká důstojnost.

V ČSSD to může spustit další bratrovraždění, a to včetně Hamáčkova konce: vládní angažmá s ANO je totiž hlavně jeho program. A Babiš může dál zkoušet zůstat premiérem, když ministry ČSSD prostě nahradí svými lidmi, zatímco ho u moci bude dál držet Zeman. Nakonec to ale může skončit i předčasnými volbami, které by mohly pro prezidenta znamenat velkou prohru: další vláda už by totiž vůbec nemusela být jeho. Byl by to definitivní triumf ješitnosti nad rozumem.            

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 3. srpna 2019 20:47 )

DĚLAJÍ SI LIDE ŠPRTOUCHATA Z JEHO OVČACKYHO PSA. EMAN JEN POULI OČIMA A CHVILKAMA JE VIDET ZE NEVI KDE JE A O ČEM SE MLUVÍ. hUBNE PROTOŽE SI JE VEDOM TOHO, ŽE MU SVÍČKA DOHOŘÍVA A ON SE NEPOMSTIL VŠEM. nENAVIST JE HORŠÍ NEŽ RAKOVINA.

anonym01 ( 3. srpna 2019 20:44 )

TO JE TAK KDYZ LEVICOVI GAUNERI A BLBEČCI SPOLUVLADNOU.

jjusa ( 25. července 2019 19:03 )

PPP,ty jsi sám psychouš který se tady předvádí a komentuje příspěvky těch,kteří souhlasí se Zemanem a Babišem.To ty a ti další kteří na ně nadáváte byste se měli nechat vyšetřit.Nedělej ze sebe většího maggora než jsi,NEMÁŠ NA TO hodnotit

tomik007 ( 25. července 2019 16:27 )

z emana zacina jit strach

tomik007 ( 25. července 2019 15:45 )

"MLHA NA BLATECH" jak v tom psovi baskervilskem

Zobrazit celou diskusi
Další videa