Komentář: Babiš se Zemanem drží ČSSD zas v hrsti, u demise Staňka pozor na hůl

Autor: Petr Holec - 
23. 5. 2019
05:40

Snad všichni kromě ČSSD tušili, že rezignace jejího ministra kultury Antonína Staňka nebude úplně „kulturní“. A taky, že není. Staněk totiž napsal neobvyklý rezignační dopis, v němž praví, že vlastně rezignuje hlavně kvůli tlaku šéfa ČSSD Jana Hamáčka, který ho předtím navíc veřejně držel ve funkci, zatímco mu podrážel nohy první místopředseda strany Roman Onderka. Hamáček si navíc odchod Staňka předem nevyjednal s prezidentem Milošem Zemanem, k jehož oblíbencům ministr patří. A který si s ČSSD při podobných příležitostech rád sadisticky pohrává jako kočka s myší.

Šéf ČSSD jako by při (ne)odvolávání Staňka zapomněl na hradní „výprask“ holí, který Zeman kvůli dnes již legendární (ne)demisi uštědřil jeho předchůdci ve funkci Bohuslavu Sobotkovi. Staňkovu demisi sice Zemanovi v Lánech předal Babiš, jenže prezident k ní zatím tajemně mlčí způsobem, jako by ve skutečnosti říkal, že tohle si ještě pěkně užije. Jeho skoupá slova, že si o věci ještě musí promluvit se Staňkem i s Hamáčkem, nevěstí pro ČSSD nic dobrého. Být šéfem ČSSD, pro jistotu sleduju, v jaké ruce Zeman drží hůl.

Situaci, jíž prezidentovi i premiérovi před evropskými volbami darovala ČSSD, si samozřejmě užívá i Babiš. „Já jsem mu na to svůj názor neřekl, to je záležitost ČSSD. Já bych to nechal na panu prezidentovi. ČSSD ho donutila k demisi, já to moc neřeším, protože to není příjemné,“ řekl premiér a šéf ANO. Jinými slovy: totálně zpackané odvolání ministra ČSSD velkoryse nechává ČSSD, jež se zřejmě nikdy nepoučí, zatímco nejde ani proti Zemanovi. Takticky drží s prezidentem i koaličním partnerem současně; Staňkovu demisi nijak neblokoval, taky se k ní ale zbytečně moc nehlásí.

Hamáček si navíc může být jistý přinejmenším jedním: k Zemanovi má určitě blíž Babiš než on. Takže to nakonec může být právě šéf ANO, kdo bude na Hradě z bryndy tahat ČSSD, která z toho všeho znovu vyjde ponížená. A je tu ještě jedna věc: ANO a ČSSD spolu sice sedí ve vládě, současně se ale perou o stejné voliče. Proti Babišovi si poslední dobou dost vyšlápla ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Jana Maláčová, jež souboj o voliče pojala jako souboj o rozdávání sociálních dávek, jejichž repertoár je nekonečný. Tím samozřejmě nejvíc zatápí státnímu rozpočtu, který teď dává dohromady ministryně financí ANO Alena Schillerová.

A právě v souvislosti s ním teď Babiš vytáhl nový trumf. Pokud by se státní rozpočet na příští rok nepodařilo schválit, chce prý předčasné volby. Podívejte se na poslední volební výsledky i preference ANO a ČSSD, a rychle pochopíte, že snad ani Zeman na Hradě neděsí ČSSD tak jako brzké sněmovní volby. Vzhledem k tomu, že sestavení a přijetí státního rozpočtu nejvíc ohrožuje příliš vysoký deficit způsobený hlavně sociálními výdaji, je vládní aritmetika celkem jasná. ČSSD prostě znovu tahá za nejkratší mocenský konec a jako obvykle si za to může sama.

Video Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody. - redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

email1 ( 23. května 2019 14:21 )

Ať žije prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš, pilíře a záruky prosperity České republiky...

titan33 ( 23. května 2019 09:41 )

nejsem skvělý člověk, nesnáším jak neskvělého presidenta tak babiše
celá politická užvaněná svoloč v ČR mi připadá jak načepejření kohouti na smetišti dějin co rvou o jednu zlatou slípku" a o zájmy lidí jim vůbec nejde

padouch236 ( 23. května 2019 09:31 )

Ještě, že máme tak skvělého prezidenta a premiéra, skvělé občany a zákonodárce...

padouch236 ( 23. května 2019 09:22 )

email1: Nepisuj... Ale stále toto, co jsem včera napsal, platí...

petr12 ( 23. května 2019 09:08 )

zloděj a umělecká svoloč diktují vládě!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa