Jourová „zaklekla“ na Airbnb. Skryté poplatky musí skončit, lidé uvidí plnou cenu

Autor: ČTK - 
16. 7. 2018
14:20

Populární služba Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v současné době porušuje spotřebitelská pravidla Evropské unie. A od Evropské komise nyní dostala čas do konce srpna, aby navrhla potřebné úpravy. V pondělí to řekla komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová.

Airbnb by měla například upravit způsob informování o cenách tak, aby zákazníci už při prvním vyhledávání viděli konečnou cenu, včetně všech poplatků a podobně. „Společně s úřady na ochranu spotřebitelů v členských zemích vyzýváme Airbnb, aby uvedla své postupy a podmínky do souladu se spotřebitelskými pravidly EU a při uvádění cen byla transparentní,“ řekla Jourová.

Poplatky, které nejsou na první pohled vidět

Některé poplatky podle ní nejsou na první pohled ve výsledních vyhledávání zjevné a je třeba také složité zjistit, zda si bydlení zájemce pronajímá od soukromé osoby či od profesionálního poskytovatele služeb. „To je důležité, protože v takových případech platí různá pravidla ochrany spotřebitele,“ vysvětlila komisařka.

Služba by podle ní neměla mít možnost zbavovat zákazníky jejich základních práv, která na základě evropských pravidel mají, například při možnosti soudit se v určitých případech s tím, od koho si službu objednali.

Dodržování pravidel velkými firmami

Evropská komise se podle komisařky spíše snaží inovativní firmy jako je Airbnb postrčit k tomu, aby pravidla dodržovaly. „Budeme reagovat vždy, když uvidíme diskriminaci, zneužívání dominantního postavení na trhu nebo chování, které se neslučuje s obchodní soutěží,“ upozornila Jourová.

Jourová dodala, že společně se spotřebitelskými úřady se zabývá i dalšími internetovými službami, včetně chování firmy Facebook ve vztahu k osobním údajům uživatelů. „Facebook musí zlepšit způsob, jakým vnímá své vztahy s uživateli a dalšími firmami,“ poznamenala komisařka.

Video  Podřadné jídlo na pultech obchodů skončí. „Chci pro lidi odškodné,“ zuří Jourová  - David Budai, Aleš Brunclík

tomik007 ( 16. července 2018 15:53 )

Botoxova princezna ted zaklekne to co lidem trochu vyhovuje...

Zobrazit celou diskusi
Další videa