Konec Merkelové a Německo v krizi? Ministr vnitra hrozí kvůli migrantům demisí

Autor: ČTK, vei - 
2. 7. 2018
07:35

Vyřešení německé vládní krize kolem migrace se prozatím odkládá. Německý ministr vnitra a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer chce v pondělí vést ještě jednání s vedením CDU a pak se rozhodne, zda podá demisi. Uvedl to Seehofer, který tak potvrdil dřívější informaci agentury DPA. Spor o migraci se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové ohrožuje německou vládní koalici.

Horst Seehofer nabídl v neděli svým kolegům z CSU překvapivě rezignaci jak z čela strany, tak i odstoupení z funkce ministra vnitra. „Ano, řekl jsem, že nabídku obě své funkce, že to udělám v příštích třech dnech,“ řekl v pondělí časně ráno.

Agentura DPA s odvoláním na zdroje uzavřeného jednání CSU v Mnichově uvedla, že nejužší vedení CSU se snažilo Seehofera přesvědčit, aby demise nepodával. Maratonské jednání, které trvalo přes osm hodin, bylo přerušeno a vedení strany se Seehoferem konzultovalo. Seehofer chce v pondělí vést krizová jednání se špičkami CDU a poté se rozhodnout, zda odstoupí.

Rovněž CDU v neděli jednala o migrační politice. Mluvčí strany ale v pondělí nad ránem oznámila přerušení jednání i v tomto bodě. Pokračování je v diskusi je v plánu od pondělního rána v Berlíně.

Seehofer necítí podporu

Agentura AFP citovala další zdroj, podle něhož Seehofer zvažuje demisi, protože se domnívá, že nemá dostatečnou podporu. Podle tohoto zdroje zatím není jasné, co to bude znamenat pro budoucnost německé vlády.

Pokud by se CSU rozhodla opustit vládní koalici, přišla by kancléřka Merkelová o parlamentní většinu a uvrhlo by to zemi do hluboké politické krize. Bavorská strana by také mohla jen nahradit Seehofera jiným politikem, který by mohl s kancléřkou Merkelovou z CDU vyjednat kompromis o migrační politice Německa.

Tři možné scénáře

Při stranickém jednání Seehofer nastínil podle zdrojů z jednání tři možné scénáře pro řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví a nařídí vracet migranty, kteří požádali o azyl jinde, již na hranicích. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se rozpadla. Třetí možností je pak jeho demise, které prý dává přednost.

Seehofer prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Kancléřka to odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody.

Video S prezidentem v Lánech - Angela Merkelová - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Německý ministr vnitra se ještě v sobotu pozdě večer s Merkelovou setkal, podle zdroje agentury Reuters ale v neděli tuto schůzku označil za neplodnou.

„Sdílím názor CSU, že je třeba omezit počet imigrantů, které do Evropy přivádějí pašeráci, a také sdílím názor, že žadatelé o azyl si jednoduše nemohou vybírat, do jaké země chtějí jít,“ uvedla v neděli kancléřka a připomněla, že dosáhla dohody s Řeckem a Španělskem o vracení migrantů. S CSU ji prý rozděluje jen to, jakým způsobem migraci omezit. Merkelovou v neděli v tomto směru vedení CDU jasně podpořilo.

Vedoucí představitelé CSU jsou rozděleni v názoru, jak čelit pravicově populistické Alternativě pro Německo v říjnových zemských volbách, poznamenala v souvislosti s celolu krizí agentura Reuters.

Někteří členové CSU poukazovali také na to, že u voličů v Bavorsku je populárnější Merkelová než Seehofer i bavorský premiér Markus Söder. Podle nich by důrazem na krajní přístup k migraci mohla CSU přijít v Bavorsku o centristické voliče, uvedl Reuters.

Doporučujeme
flora ( 2. července 2018 12:45 )

Vem si prášek. Už je po poledni. Zase jsi vynechal ranní dávku

iFender ( 2. července 2018 12:43 )

jorka, nic neumis ,nic neznas,nic neznamenas,nic nejsi umis jen sproste urazet.Dej si pozor na zobak!

flora ( 2. července 2018 12:42 )

Otázka na čí hranici by se měli uprchlíci vracet začíná být bezpředmětná. Thoch, se kterým si Německo neví rady a určitě tam chlapec nežije jako kůl v plotě to dokládá. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/476725-nemci-nemohou-vyhostit-nebezpecneho-syra na-v-jeho-vlasti-zuri-valka.html

fouk.si ( 2. července 2018 12:11 )

Ta l.ud..ra sprostá už měla být dávno někde v rokli. Škody se nadělala dost, teď to nidko nedá do přádku.

oxygene.p ( 2. července 2018 09:46 )

Kdyby ta babizna měla kousek cti v těle , tak by se sama zabila. Napáchala tolik zla , že ten bordel po ní nikdo nedá dohromady. Bude muset nastoupit uklízecí čety a ten svinčík vymést pryč...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa