Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Účastník kyjevské mise a Fialův poradce Pojar pro Blesk: Detaily o jednání se Zelenským!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
18. března 2022
16:29
Autor: Vera Renovica, vol - 
18. března 2022
14:30

Z návštěvy ostřelovaného Kyjeva se ve středu vrátil premiér Petr Fiala (ODS). Za českou stranu tam ale nebyl sám. Kromě mluvčího s ním jel také jeho poradce pro bezpečnost a zahraničí, zkušený diplomat Tomáš Pojar. Co zažil při jednání s Ukrajinci v Kyjevě a jak na něj působil premiér Volodymyr Zelenskyj? O tom Pojar promluvil pro Blesk v pořadu Epicentrum.

„Samozřejmě to byl silný zážitek, silný okamžik. Budu si na něj pamatovat dlouho,“ uvedl Pojar v pořadu Epicentrum na Blesk.cz.

„Jednak jedete do země, která je ve válce, já jsem to v minulosti opakovaně zažil. Ale jako vždycky to na vás dolehne,“ poznamenal. „Pak samozřejmě vidíte i na tom jednání, na těch lidech - a to nejenom na prezidentovi Zelenskym, ale i na premiérovi Shmyhalovi, ale i na těch dalších, kteří se toho zúčastnili z ukrajinské strany - obrovské odhodlání, obrovskou odvahu, obrovskou víru. To na vás samozřejmě musí zapůsobit,“ pokračuje Pojar.

„Vidíte tam obrovský tah na branku, kdy nikdo neřeší žádné protokolární záležitosti a jde se rovnou k věci. Času je málo a bojuje se o život, tak je potřeba věci řešit a posouvat,“ pochválil Ukrajince český diplomat a bezpečnostní poradce premiéra Fialy (ODS).

„Ukrajinská strana to má fakt rozmyšlené. Že to není jen o obraně, ale přemýšlí i o tom, jak na diplomatické či PR úrovni koho oslovovat, jak s humanitární pomocí, jak o co si říkat, jak kdy někomu poděkovat. Musím říct, že to bylo fakt dobrý,“ podotkl Pojar.

Přiblížil i setkání se Zelenským a to, jak na něj zapůsobil ukrajinský prezident. „Nepřekvapilo mě tam nic, co by bylo jiného, než obraz, který má člověk z televize, nebo když někde mluví. Takhle vypadal. Když ho vidíte reálně, není vysokého vzrůstu, patří mezi menší. To je něco, co si v teleizi nebo takhle na dálku neuvědomíte. Ale působí příjemně, působí odhodlaně a tak působil i v reálu. Samozřejmě když máte možnost toho reálného setkání, tak je to bližší a ten zážitek je větší. Ale nebylo tam nic, co by bylo překvapivého z tohoto pohledu,“ říká Pojar.

Jednání trvalo necelé tři hodiny, všichni byli v jedné místnosti. „Premiéři seděli u stolu tak, jak to bylo na fotografiích, my jsme byli v druhé řadě, ale i my jsme se účastnili těch rozhovorů a debaty. Hodně to bylo o konkrétních věcech, takže tam samozřejmě byl prostor poradce, kteří potom znají více konkrétních věcí,“ dodal Pojar s tím ,že to bylo „opravdu pracovní jednání se vším všudy“.

18:40
Dnes

Spolu musíme zajistit, aby Putin nemohl zničit naše úspěchy a nemohl rozšířit agresi na další země, řekl Zelenskyj ve videovzkazu pro summit v Paříži.

18:16
Dnes

Svět se dostal do okamžiku, kdy je potřeba jednat rychle, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na úvod summitu o pomoci Ukrajině. Macron před asi 25 lídry převážně evropských zemí zopakoval, že Rusko nemůže a nesmí ve válce proti Ukrajině vyhrát a že v sázce je bezpečnost celého světa, píše server deníku Le Monde. Za Česko se schůzky v Elysejském paláci účastní premiér Petr Fiala.

V sobotu uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Na summitu v Paříži se podle Fialy jedná o budování dlouhodobých kapacit zbrojního průmyslu v Evropě i na Ukrajině a o pomoci s výcvikem vojáků. Podle Elysejského paláce je cílem setkání být opět aktivnější, prozkoumat všechny varianty účinné pomoci Ukrajině a vyslat signál Moskvě, píše France Info.

17:56
Dnes

Slovenského premiéra kritizovala prezidentka Čaputová. „Za nepřiměřené považuje prezidentka především to, že pocit ohrožení Slovenska premiér vyvolává ze strany zemí Evropské unie a NATO,“ citovala slovenská média prohlášení prezidentské kanceláře. Dodala, že informace, které má Čaputová k dispozici, nezmiňují zapojení slovenských vojáků do války na Ukrajině ani nejsou důvodem, aby se vyvolával ve společnosti pocit ohrožení.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sarina ( 18. března 2022 21:37 )

Co to potom bylo za letadlo když tam letěli 11 hodin, nebo vlakem prý měli jet 11 hodin Někdo nám LŽE A HÓÓÓDNĚ MÓÓÓC!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!! Proto nejsou diskuse(kvůli lhaní)ty mohou být jen u Babiše!!! Co nevidět zruší i tuhle.

kralovna-vsech-mori ( 18. března 2022 20:51 )

Tak včera to říkal jinak. No čert jim věř všem. Elita si honí trika a lidi umírají. To co popisujete vy se taky za 24 hodin stihnout nedá. To blekotání začalo na dotaz nějakého počtáře, jak prý to stihnul.
Ono je jedno co měl Putin na sobě, ale ten šílený ohlas těch co byli na tom stadiónu. Bunda by mně ani tak moc nevadila. Modelíny nosí kabelky za 250000 úplně běžně.

verka1 ( 18. března 2022 20:26 )

Praha - Polsko letecky, Polsko - Kyjev vlakem.
Dneska blekotal Putin na zimním stadionu a měl prý na sobě bundu za 300 tis. Když začal válčit, tak má mít vojenské oblečení a jít ven mezi vojáky.

kralovna-vsech-mori ( 18. března 2022 20:06 )

Fiala včera cosi blekotal, že vlakem jel jen do Polska a pak dál všichni letěli. Letadlem, koště mu nefungovalo.

ramus ( 18. března 2022 19:43 )

Kyjev je v obležení a ruské stíhačky zneškodňují všechny vlakové soupravy na příjezdu, nechávají ovšem probíhat evakuační transporty na odjezdu z Kyjeva, je prakticky vyloučené, že by nějaký vlak z Polska projel obléhaným územím tam a zpátky.
RUSKÁ ARMÁDA NEZAREGISTROVALA ŽÁDNOU VLAKOVOU SOUPRAVU, KTERÁ BY 15. BŘEZNA DORAZILA DO OBLÉHANÉHO KYJEVA!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa