Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Ekonom Křeček o smutných vyhlídkách v Česku: „Čekají nás nejdražší Vánoce v historii“

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
2. listopadu 2021
05:00

Rostoucí ceny energií, spotřebitelská inflace, předražená mezinárodní přeprava i její nedostatečné kapacity mají jednoznačný následek: drahé a nedostatkové Vánoce. Připlatíme si nejen za dárky, ale také cukroví, výzdobu, kapry a kvůli špatné úrodě brambor i za tradiční bramborový salát. Nejen o paradoxu těchto nejdražších Vánoc v historii hovořil v pondělním Epicentru ekonom Štěpán Křeček.

„Vánoce budou paradoxní. Budou to nejdražší Vánoce v historii, ale zároveň nebudou některé produkty na trhu, takže z tohoto pohledu to budou vlastně nedostatkové. Drahé a nedostatkové, takové jsme ještě neměli,“ popsal realitu nadcházejících vánočních svátků. „Za komunismu jsme měli nedostatkové a po revoluci jsme měli drahé, ale to, že se to takhle zkombinuje, to je novinka, takže budou trošku netradiční,“ doplnil ekonom Štěpán Křeček.

Problémy s vánočními nákupy mají podle Křečka hned několik viníků. Kromě drahých energií také zdražila mezinárodní doprava a to více než pětinásobně a v přepravě navíc nejsou ani kapacity. „Takže už dnes víme, že některé zboží se k nám z Asie už nestihne dostat a to se týká obrovského množství produktů,“ uvedl zkušený ekonom. Pod stromečkem budou chybět některé plyšové hračky, i hudební nástroje, hlavně baskytary a piána.

Chybějící čipy se podle něj projeví například u hraček na ovládání, domácích elektrospotřebičů nebo u nových mobilních telefonů. „Taková elektronika se na trh bohužel nedostane ani do oblíbených povánočních výprodejů,“ upozornil a vyzval, aby lidé letos raději kupovali české výrobky a také letos nespoléhaly na poukazy na nákup po novém roce.

Drahá je také bavlna, takže se lidem protočí panenky i nad cenami oblečení a některé nové kolekce oblečení se na trh vůbec nedostanou. Smutnou zprávu měl i pro české čtenáře knížek. Některé nové knižní tituly totiž kvůli papírenské krizi nevyjdou.

Smrt, daně a zdražování

„Bohužel, ten nedostatek je zjevný a to málo co bude, bude drahé,“shrnul dlouhý výčet zboží, za které si Češi nejen na Vánoce připlatí. V životě jsou podle ekonoma Štěpána Křečka jisté jen dvě věci – smrt a daně. Teď prý nastává období, kdy přichází bohužel i další jistota. A to zdražování, které ucítí úplně každý snad jen s výjimkou cen volání a datových služeb mobilních telefonů a to jen z toho důvodu, že u nás tyto ceny byl oproti zahraničí dlouho přehnané. 

Video  Z „Fialovy drahoty“ se lidé zapotácí: Ekonomové promluvili nejen o zdražení energií  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

lahny ( 2. listopadu 2021 07:06 )

...špatné úrodě brambor...
Za komunistů jsme byli bramborářská velmoc a NIKDY se nestalo aby byla neúroda brambor.Po vstupu do EU jsme museli omezit plochu zasázených brambor. abychom nekonkurovali jejich zemědělcům.To za prvné.A za druhé..od revoluce nám zmizelo 800 tisíc hektarů zemědělské půdy( článek na netu).Postavily se na nich zbytečné markety, montovny a sklady.
Kdyby se jen na polovině této půdy zasázely brambory, tak NENÍ špatná úroda brambor.

verka1 ( 2. listopadu 2021 07:02 )

Na horách bude plno jak o vánocích, Silvestru, Nový rok. Kolik Čechů odletí k moři.
Kdo má min peněz bude rád, že má doma teplo, klid a nějaké jídlo.

ginkognito ( 2. listopadu 2021 05:59 )

Kecy! Všichni jsou přežraní a nenažraní, jen to lidem prospěje, nekupovat zbytečné hovadiny.

DanY67 ( 2. listopadu 2021 05:50 )

Cukrový nepecu😆ryby nám lovím je průběžně přez rok.aspon bude klid pohoda

DanY67 ( 2. listopadu 2021 05:48 )

Tak černě to nevidím.Masa mám dost tak že nemusím kupovat ,dárky neřeším ,kapry mám už malované dopředu ,brambory a vše též jsou k mání .tak že nic neřeším.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa