Poprava kvůli „pominutí mysli“, říká policista. Proč po masakru zadrželi více mužů v červeném

Autor: bob, bel - 
12. prosince 2019
05:00

Hledá se muž v červené bundě. Tato zpráva i s fotkou v úterý obletěla Česko. Nakonec se ukázalo, že dotyčný nebyl střelcem z ostravské nemocnice. Podle druhého muže české policie Martina Vondráška se občas stane, že když jde o životy, pátrá se i po nevinném. Psycholog Štěpán Vymětal z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra pak popsal, jak vypadá například prožívání svědků takového incidentu, v pořadu Blesku Epicentrum.

Podle Vondráška jde útokům tichých střelců zabránit jen velice těžko. „Pokud se bavíme o úterním případu, tak vše nasvědčuje tomu, že to bylo náhlé patologické pohnutí mysli člověka. A tomu nijak zásadně předcházet nelze,“ řekl generál. I když se jedná o mimořádnou situaci, muži zákona jsou podle náměstka na takové události připravení.

Video  Epicentrum střelba v Ostravě  - Blesk TV

Na začátku je fáze šoku, někdy i popření. Potom nastupují akutní stresové reakce, které záleží na tom, jak rychle se člověk dostal do bezpečí, jaké měl informace o situaci. Těch faktorů, které ovlivňují, jak se člověk bude s tím zážitkem dlouho vyrovnávat, je mnoho,“ popsal psycholog Vymětal prožívání lidí, kteří jsou svědky podobné tragédie.

Je to povinnost

Generál si také v současné chvíli není vědom, že by policie udělala během zásahu v Ostravě nějakou chybu. A pátrání po jiném muži, než kterým byl útočník, prý bylo v daný moment správně. Podle Vondráška je obecně povinností policie chránit zdraví a životy veřejnosti. A když přijde relevantní informace o někom, kdo by mohl mít souvislost s případem, policie se prý má obrátit na veřejnost s žádostí o pomoc se zjištěním pohybu.

Takovým mementem byl pro nás útok Anderse Breivika v Oslu a na ostrově Utoya v roce 2011 a to byl ten okamžik, kdy se policie začala ptát, jestli je připravena na útok aktivního střelce, jak by reagovala, jestli má dostatečnou výzbroj, výstroj, jestli policisté jsou v rámci služební přípravy schopni zakročit profesionálně. Pak přišla česká zkušenost, to bylo druhé memento, to byl rok 2015, únor, Uherský Brod, a já si myslím, že policie od té doby ušla obrovský kus cesty, provedla řadu opatření v rámci výzbroje policistů, jejich připravenosti, došlo k řadě legislativních změn, myslím si, že jsme se naučili lépe komunikovat se samosprávou a s médii, což je v těchto situacích hrozně důležité,“ řekl v Epicentru generál Vondrášek.

Může dojít k situaci, kdy v souvislosti třeba s útokem aktivního střelce vypátráme osobu nebo vozidlo, u které se později prokáže, že nemá nic společného s touto událostí, ale je to naší povinností, “ dodal náměstek s tím, že nyní probíhá vyšetřování a tak bližší a konkrétnější informace poskytnout nemůže.

Jen pár sekund

Generál Vondrášek také dal nahlédnout pod pokličku policejní práce od chvíle, kdy se taková mimořádná událost stane. Vše prý začíná telefonátem na linku 158. „Dost často volají lidé, kteří jsou rozrušení, jsou pod obrovskými emocemi a je na operačním důstojníkovi, aby získal co nejvíce informací z toho místa. Pak je musí dát do srozumitelné podoby a předat je hlídce. Ta jede na místo a téměř nikdy neví přesně, do jaké situace jede. Musí se rozhodovat ve vteřině,“ popsal adrenalinové zážitky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hnuep ( 16. prosince 2019 14:18 )

Teď se budou plácat po zádech jak byli dobří a rozdají si medaile a povýšení. A čím častějo to takto bude, tak tím blbější budou tento systém jako generálové řídit a tím to bude větší tragédie. Krajský ředitel policie řekne, že "vrah přišel vykonat své dílo." Tak co k tomu dodat. Kdejaký amatér to nazve vraždou a krajský policejní ředitel to nazve "dílem." Maji zaměstnané mluvčí a jejich práci jde do terénu dělat ředitel. To jako proč? Aby byl v televizi a startoval si další kariéru?

Mimochodem: daný krajský ředitel už dostal medaili. A v mezičase se v článcích objevily informace, že:
1. jednoho z pánů červených nesoucí krabici se skleničkama jeden policajt ignoroval a druhej po něm začal vyřvávat zda je ozbrojený a začal ho tlačit na zeď,
2. doktoři začli zraněným poskytovat pomoc, až jim to fízli dovolili. Jaké vzniklo prodlení? Co bylo větší riziko? že je pachatel v budově, nebo že člověk vykrvácí?

Tak ať jdou físláci do p&r&d&e&le a ověší se svýma medailema když se budou nudit.

Hnuep ( 12. prosince 2019 08:51 )

6. Co je neskutečné, že po dobu 3 hodin si pachatel jezdil a dělal co chtěl, jel se rozloučit s mámou, mohl udělat COKOLIV. Dokonce vyjel z OStravy pryč. Je otázka, zda nejel dočerpat munici, když paní říkala, že po ní střílel několikrát ale "rány nevyšly."

7. Takže pokud to shrnu: pachatel postřílel lidi, krajský ředitel to komentoval tak, že "vykonal své dílo," pachatel si potom jezdil jak chtěl, físli dojeli na místo střelby po zavolání na 158 a následně dojeli dohledat pachatele vrtulníkem po třech hodinách poté, kdy syna udala jeho máma. A vrtulník ho vynervoval a on to skončil. A pak se jich opět sjelo k němu na místo 40 těch físlů.

8. Třeba jsem blbej a nerozumím tomu a třeba oni byli fakt profíci ti físli, ale sám za sebe si musím odplivnout k jejich výkonu.

Hnuep ( 12. prosince 2019 08:41 )

Tak físláci dle mého názoru absolutně selhali a generál pak v médiích bude dělat chytráka, místo toho, aby hledali svoje chyby a zabránili jejich opakování:

1. poohlášení na 158 příjezd na místo po 3 až pěti minutách, přibližně v době příjezdu pachatel odcházel. Odešel. Každou chvíli dělají nácviky alias trapárny na šílené střelce (kdo si hraje, nerozdává pokuty) a místo aby měli nacvičené něco takového jako příjezd více hlídek a obsazení všech východů , případně postavení druhé linie hlídek v okolí, pachatel šel do města. Kdyby chtěl, mohl udělat cokoliv. nechali ho jít. Brutální selhání.

2. Jak se dnes ukazuje, pachatele oznámila jeho matka, jak jsem předpokládal, ta ho navedla na to, kde by mohl být. Pachatel z vozu sundal SPZ, tedy asi to nemyslel uplně vážně, že se zabije. Nad hlavou mu začal vrčet vrtulník, takže zajel do ústraní a zřejmě dojel na konec cesty, kde se střelil do hlavy. Físláci musí moc dobře vědět, co udělá zpravidla vynervovanej člověk v pasti co spáchal něco velkého: skončí to. Což se stalo. Zda to byla idiocie nebo záměr, kdo-ví. Každopádně mohl objasnit proč se toto všechno stalo a mohl dostat trest. Jedno, že to něco bude stát. Mohl trpět v kriminále a splácet tak co spáchal. Střelit se do hlavy je moc jednoduché.

3. Físláci chytli pána v červené bundě a v době, kdy ho měli, tak zveřejnili jeho fotku. Levá ruka neví co dělá pravá. Byl stres, dobrá, ale chytli to "politicky" a poslali náměstky pána ukecat, aby to nechal být. Ukecávání spojili s mediální informací o tom, takže taková akcička která se mi jeví jako ukecávačka s psychologickým nátlakem.

4. V době kdy na zemi leželi mrtví, tak físláci tam šli se záchrankou a zajišťovali je. Udělali si takové "cvičení." S ohledem na to, že ti lidé byli střílení do hlav a hrudníků a nějaká doba asi už uběhla.

5. Co umí dobře físláci, tak vyšetřovat, kdo udělal fotku a kdo píše jaký komentář. Fuj.

6. Co je neskutečné, že po dobu 3 hodin si pachatel jezdil a dělal co chtěl, j

Templ ( 12. prosince 2019 08:20 )

Totální selhání všeho 🤮🤮

hahans ( 12. prosince 2019 08:01 )

Samotné zadržení více podezřelých bylo správné policie se jen snažila(i když pachatel byl dávno pryč) dopadnout pachatele a domnívala se,že je ještě v okolí a může škodit. Není zmíněn způsob zadržení, jestli, jak se stává, na podezřelé skočili, srazili na zem, zaklekli a spoutali nebo se k nim chovali v mezích možností slušně. Podobným útokům opravdu zabránit nelze, naskýtá se případ Olgy Hepnarové, která najela autem do stojících lidí na zastávce. Stálo by ovšem za úvahu, jak dalece se na podobných případech podílí filmy a hry plné vražd a zabíjení. Ostatně v médiích je skoro každý den nějaká násilná smrt, takže vraždy jsou brány jako něco běžného, nad čím se lze pozastavit jen v případech, kdy vybočují z "normálu" způsobem nebo množstvím !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud