Vrah popravoval v čekárně: Masakru v Ostravě nešlo zabránit, míní bezpečnostní expert

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
11. prosince 2019
05:15

Osamělý střelec řádil ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dvaačtyřicetiletý muž v čekárně traumatologické ambulance beze slova náhle zastřelil šest pacientů a další tři zranil. Podle bezpečnostního poradce a někdejšího šéfa Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora tragédii nešlo předejít ani zabránit. Promluvil i o bezpečnostních opatřeních v českých nemocnicích.

„Neznám jedinou nemocnici, která by měla rám, která by měla někoho, kdo by takový rám kontroloval, či kontroloval pacienty, jejich tašky, kapsy, jestli něco nevnáší,“ řekl Šándor. Dodal, že by bylo velmi obtížné to zajistit, protože do nemocnic vchází denně obrovské množství lidí.

Podle něj si možná většina lidí říkala, že to, o čem slýcháme denně nebo týdně v USA, se u nás stát nemůže. „Ono se to stalo dneska u nás a já pevně věřím, že to nebude mít nějakého dramatického následování, ale přesto bychom měli být opatrní,“ prohlásil.

Takzvané osamělé tiché střelce je podle Šándora velmi těžké, nebo přímo nemožné, dopředu identifikovat. Nepůsobí většinou v žádné organizaci, nemají politické ani jiné požadavky. „Prostě je tu jenom pocit se někomu pomstít, v tomto případě masovým způsobem, který se odehrál po mém soudu velmi rychle,“ vysvětlil odborník.

Dvaačtyřicetiletý Ctirad V. střílel z české samonabíjecí pistole ČZ vz. 75, která je jednou z nejrozšířenějších na světě. Měl ji nelegálně. „Mezi lidmi jsou nelegálně držené zbraně, protože nevěřím, že po těch dvou zbraňových amnestiích došlo ke kýženému stavu,“ varoval Šándor.

O motivu, proč útočník připravil o život šest nevinných lidí, nechce odborník na bezpečnost spekulovat. „Asi se zbraní uměl zacházet. Mně to připomínalo spíš takovou popravu,“ myslí si bývalý šéf vojenských zpravodajců.

Ochránit nemocnice před takovými ataky je podle něj velmi obtížné, ale určitá opatření se udělat dají. „Nebudou nám fungovat čtyři, pět vchodů, které nikdo nehlídá. Budeme mít skutečně bezpečnostní agenturu, která nezaměstnává lidi staré, nemocné,“ vypočítává.

„Nesmí to být prodloužená ruka České správy sociálního zabezpečení. Musíme mít bezpečnostní agentury, které skutečně zaměstnávají především muže, kteří něco zmohou, když se stane problém,“ určitě je dobré mít i vnitřní zásahovou jednotku, která je schopná velmi rychle na základě jasného signálu zafungovat na místě problému.

Celý záznam rozhovoru s Andorem Šándorem můžete shlédnout zde:

Video  Epicentrum - Andor Šándor  - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hnuep ( 22. prosince 2019 12:51 )

Mě tak napadlo, jestli někdo vyšetřuje , zda třeba ten spolek není někým nasazený k vyvolávání nenávisto? Ti lidi už začínají dělat bordel na ulici, což už je jakási forma nátlaku. Právo demonstrace je jedna věc, druhá věc je, pokud má být demonstrace jako prostředek donucení.

Donucovat by se pak mělo k tomu, aby Babiš rezignoval a tím padla vláda. Tím je dle mého ohrožována ta naše Havlova demokracie.

Jestli chtějí nezávislou justici a premiera bez střetu zájmů, proč nedělají práci pro to, aby se vylepšily zákony, které tomu napomohou? To zrzavé je na youtube už z doby někdy cca 2013 nebo 2015 nebo nevim kdy, ale někdy z dávnější doby, když už čekali na Babiše s dotazem a pak se následně vytasili s nějakými provokačkami po položení dotazu. Takže já nemylsim, že jde o nezávislou justici nebo o střet zájmů. Asi jde o Babiše.

A mně se libi, že to řekl jasně: NIKDY NEREZIGNUJU. NEMÁM DŮVOD. VOLBY ROZHODLY. A řiká to správně, protože kdyby měl rozhodovat dav, tak za chvilku bude jiný dav a ty davy se pak do sebe třeba nakonec na té ulici pustí.

Hnuep ( 22. prosince 2019 12:43 )

Experta, já si myslim že se pletete že se tomu nedalo zabránit.

1. na místě byli mezi mrtvými 3 nebo 4 lidi z bezpečnostních sborů. Kdyby měli i v době svého volna u sebe zbraň, mohlo to dopadnout jinak. Míň tragicky. Protože nejmíň jeden se pachateli postavil a nejmíň jeden vykřikl: kryjte se, střílí se. Kdyby jeden z těchto dvou lidí měl zbraň, mohlo to být jiné.

2. Člověk co se odhodlá k takovému činu má důvod , proč to udělá, pokud není vyloženě nemocný na hlavu. Takže nenávist, nejspíš z nějaké křivdy, nebo nemoc. Kdyby fungoval systém, aby nebyly důvody pro vznik nenávisti a kdyby fungovalo zdravotnictví a systém, aby se nemocní lidi na hlavu v zájmu ochrany společnosti museli léčit, respektive byli léčeni i proti své vůli, těch tragédií by mohlo být, a nejspíš i bylo, míň.

Takže experte, hledejte řešení a neříkejte, že něco nejde. Plašíte tím lidi experte.

Johnny English ( 11. prosince 2019 14:28 )

Šándor to komentuje pouze z hlediska bezpečnosti, ale tohle se dříve nedělo tak často. Jednak byl silný socializující tlak, druhak bylo méně neúplných rodin. Čím více neúplných rodin, tím více budete potřebovat psychologů. Kde jsou?

obessenalucerne ( 11. prosince 2019 10:02 )

Vraždění pacientů těsně před vyhlášenou demonstrací proti soudruhu Babišovi zvyšuje soudruhu estébákovi Babišovi preference. Proč tak složitě hledají motiv vraždění? A samozřejmě se nesměl dostat živý před soud. Kdoví, co by ještě vykecal.

dama_s_kosou ( 11. prosince 2019 09:54 )

Takze za to muze pobocka ostravske kavarny?
Lidi jako ty by meli byt pod permanentnim lekarskym dohledem. Z takovych jako ty se stavaji schyzofreni magori jako byl tenhle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud