Nenávist z facebooku v reálném životě? Iniciativa #JsmeTu volá po slušnějších diskuzích

Autor: Andrea Ulagová - 
11. 9. 2019
05:30

Nenávistný komentář, který posílal děti z teplické základní školy do plynu, skončil před soudem. A i přes zprošťující rozsudek se bude opět projednávat. Podobných nenávistných zmínek a poloprav se na sociálních sítích vyskytuje spousta. Iniciativa označená „hashtagem“ #JsmeTu se snaží do těchto diskusí vnést slušnost a uvést některé dezinformace na pravou míru, říká její koordinátorka Markéta Jourová, jak uvedla v pořadu Epicentrum.

Iniciativa, která bojuje proti nenávistným, rasistickým a dezinformačním komentářům na sociálních sítích, má svoje kořeny ve Švédsku. Tam vznikla v roce 2016 a v současné době má 75 tisíc členů. Poté se přidalo Německo, které má 45 tisíc. A také sousední Slovensko, kde je šest tisíc dobrovolníků. V Česke republice funguje iniciativa od letošního dubna a v současné době se na diskusích pohybuje 2900 členů, kteří se označují hashtagem #JsmeTu.

„Iniciativa #JsmeTu je sdružení dobrovolníků, kterým vadí agrese, manipulace a nenávist a šíření polopravd na sociálních diskuzích a věří, že slušná diskuze patří i do online prostoru,“ vysvětluje koordinátorka Markéta Jourová.

Jourová i její kolegové se diskusím věnují ve volném čase, a jak přiznala, někdy jí snaha vnést do diskuzí slušnost a fakta zabere celý večer. Iniciativa navíc není nikým financovaná.

Diskuze o migraci a homosexuálních sňatcích

Nejčastěji členové iniciativy vstupují do diskuzí u migračních témat, projevy nenávisti se hromadí u článků týkajících se homosexuálních sňatků a velmi často také v komentářích o klimatických změnách.

Těžko ale najdete hashtag, který znamená, že pisatel má zájem o slušnou diskuzi, na profilech politiků nebo politických stran.

„Jsme zásadně apolitičtí. Nechceme se přiklánět k žádné straně. Ale vstupujeme do diskuse pod články mainstremových médií, kde lidé například hovoří o tom, že by konkrétního politika podřezali,“ vysvětluje Jourová.

Nenávist ze sociálních sítí v reálném životě?

Podle Jourové má facebook velkou moc a vliv na veřejné mínění. „Pokud si někde budeme pořád číst, že určitá skupina lidí by se měla vraždit, budete si myslet, že to je většinový názor a že je to vlastně normální,“ varuje Jourová.

Navíc podle ní lidé mají tendence vyhledávat ty, kteří mají stejné názory a tím vznikají různé extremistické skupiny.

„Hranice je velmi tenká a nenávist z facebooku může zasáhnout i do reality. Příkladem je případ českého seniora, který pokácel stromy na železniční trať. Ten se radikalizoval právě v jedné skupině na sociální sítí,“ připojila Jourová.

Jourová: Nenávistné komentáře by se měly trestat častěji

Ústecký krajský soud nedávno zrušil zprošťující verdikt v případu nenávistných komentářů pod fotografií teplických prvňáků. Ten se tak vrací k soudu. Autor komentáře posílal děti do plynu.

„Podobné komentáře by se měly trestat častěji, protože porušují zákon,“ souhlasí Jourová s tím, že Češi nepíšou více negativních komentářů, než lidé jinde v Evropě.

Jak se iniciativa staví ke zneužívání hashtagu #JsmeTu? Poslechněte si celý rozhovor:

Video  Epicentrum #JsmeTu 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa