Na Česko se žene seniorská „apokalypsa“. Musíme důchodce dostat do centra mezi lidi, míní experti

Autor: for - 
24. září 2019
15:42

Na Česko se žene seniorská „apokalypsa“. Češi stárnou a obce i města se musí připravit na zvyšující se věkový průměr obyvatel, který v roce 2017 činil 42 let.  Podle expertů, kteří debatovali na půdě Senátu, se seniorům musí přizpůsobit okolí, aby co nejdéle dokázali fungovat samostatně a netrpěli samotou. Města a obce tak narychlo spouští stavby malometrážních bytů, spolupracují s organizacemi pro seniory i soukromým sektorem.

„Demografický výzkum ukázal, že v roce 2030 bude v ČR 12-15 % osob 80+, nikoliv 65+, o kterých se pořád mluví. Právě tyto osoby budou povětšinou potřebovat komplexní péči, a na to se musí kraje a obce připravit,“ míní pražská radní Milena Johnová.

Věkový průměr obyvatel Česka činil v roce 2017 42 let. Za 10 let vrostl o dva roky. Na stárnoucí populaci je potřeba české území připravit. Johnová připustila, že i Praha je teprve na začátku příprav a opatření. 

Seniorská centra jsou, ale na okrajích

Staří lidé mají omezenější možnosti, sníženou pohyblivost, zkracující se finanční nezávislost a trpí samotou a postupným odříznutím od společnosti, míní experti. Základem pro udržení otěží stárnoucí populace je podle nich výstavba nových bytů, seniorská centra a podpora vícegeneračních bytů a domů. Pomoci mají podle ministerstva pro místní rozvoj i dotace.

Malometrážní byty by měly být v obecním vlastnictví s regulovaným nájemným a velikostně by neměly překročit 45 metrů. Podobají se pokojům v domovech pro seniory, mají i kuchyň a koupelnu. 

Na snímku paní Smetanová ve svém pokoji v domově pro senioryNa snímku paní Smetanová ve svém pokoji v domově pro seniory | Lukáš Houdek- HateFree

Centra by pak měla také nabízet ubytování, podle expertů by se mělo budovat co nejvíce jednolůžkových pokojů. „Stavíme senior centra, které mají být nejen pro klienty a rodinné příslušníky, ale i pro seniory z okolí, kteří se mohou zapojovat do programu. Spolupracujeme s veřejným sektorem tak, že stavbu stáhneme na sebe a udržujeme ji,“ dodává k tématu Věra Husáková z instituce SeneCura. Potíž je podle ní v tom, že nová zařízení se musí stavět v centru, nikoliv na okrajích měst a obcí, jako tomu je doposud.

Stavba komunitních míst a pečovatelských domů je totiž vázána na pravidla – třeba na zákazu stavět v místech, kde mohou hrozit záplavy. „Stavba v centru není jednoduchá. Musíme plnit hlukové normy, a pak přijde památkář, který nám to zakáže nebo něco nedovolí. Ve výsledku tak musíme stavět nebo rekonstruovat na okrajích,“ uvádí jeden z diskutujících na půdě Senátu a stěžuje si tak na svázané ruce ve snaze vytvářet centra, kde se seniorům dopřává klidné a šťastné dožití.

V podobných centrech se senioři zabaví, mají přístup k novým technologiím, k seminářům, poradenství a k aktivitám jako jsou divadla či tancování. Mohou do nich docházet, v řadě z nich se ale dá i trvale žít. Tato centra by podle diskutujících udržela sociální i zdravotní samostatnost – senioři by nepotřebovali tak časté dojíždění pečovatelky, netrpěli by samotou a udržovali by se v čilém stavu.

Havířov přichází o děti, seniorů je čtvrtina

Kromě center je ale podle expertů třeba stavět udržitelné a dostupné bydlení a odbourávat bariéry. I na to by měly jít investiční peníze od ministerstva pro místní rozvoj. „Nebudou jenom pro pečovatelské byty a obce, ale i pro podnikatelské subjekty, aby se stavěly výtahy a aby se stávaly domy a byty bezbariérové. Jako extrémně důležité jsou obecní byty, kde se udržuje nájemné, a kde jsou senioři schopní splácet nájem,“ zmínil ředitel odboru politiky bydlení MMR Jiří Klíma.

Klíma doufá, že tím by se senioři udrželi ve svém starém bytě a nemuseli by se nutně stěhovat. Případně by měli lehčí podmínky se odstěhovat do pečovatelského domu nebo do vznikajících domů připomínající malé byty, kde by v jedné domácnosti žilo více lidí, jen v oddělených bytech s vlastním sociálním zařízením a kuchyní.

Rodina by měla být pospolu do konce. Dožití v rodinném kruhu je pro seniory vhodnou variantou. (Ilustrační foto)Rodina by měla být pospolu do konce. Dožití v rodinném kruhu je pro seniory vhodnou variantou. (Ilustrační foto) | Profimedia

Příkladem pro „obec budoucnosti“ je například Havířov nebo obec Bolatice. „Havířov začal pomalu stárnout, máme zde jednu čtvrtinu obyvatel seniorů – tedy 19 tisíc. Nabízíme jim spoustu řešení a výhod, aby se jim dožívalo příjemně. Máme nízkopodlažní autobusy, slevy na jízdné, dovážíme obědy, 356 malometrážních bytů s pečovatelskou službou a slevu na jízdu k doktorovi,“ zmiňuje členka zástupkyně magistrátu Karecká. 

Havířov byl totiž původně zabydlen podobně starými lidmi, kteří pracovali v dolech v okolí Ostravy. Společně ale také zestárli. Podle Karecké je situace v Havířově klidná a služby vyrovnané. 

Senátor Herbert Pavera (TOP 09) uvádí jako zdárný a dobrý příklad Bolatice, kde fungují mnohogenerační domy a probíhá sdružování jak seniorů z okolních obcí, tak sdružování seniorů s dětmi a mladými lidmi. Podle Pavery je právě soudržnost a rozmanitost věkové struktury extrémně důležitou složkou pro psychické i fyzické zdraví seniorů.

 

Důchody

Důchodový systém Výpočet důchodu Důchodový věk Doba pojištění Spoření

Chystáte se do penze, ale nevíte, co vás čeká? Podívejte se na speciál Blesk Zpráv, kde najdete všechny potřebné informace. Najdete zde návod pro výpočet přibližné výše důchodu, přehled spořících produktů, nebo rady, co dělat, pokud vám ČSSZ nezaevidovala část doby pojištění.

Jan Brandis ( 27. září 2019 09:55 )

No pojišťovny fungují tak, že aby mohl být opravdu někdo hodně nemocný tak mu to zaplatí 100-1000 lidí kteří jsou zdraví. A nejenom kuřáci feťáci a alkoholici 😂🤣😂

vendulala ( 25. září 2019 08:23 )

Ty budeš asi nějaký rádoby Amík,který peníze prožral v hamburgrech a nesjednal si zdravotní pojištění. My zdravotním pojišťovnám platíme celý život nemalé peníze, takže co máme zadarmo? 20 let jsem u doktora nebyla, za moje peníze jsou léčeni feťáci, alkoholici a kuřáci.

horaIysa ( 24. září 2019 23:04 )

Tak to mu asi ukradli právě to, co celý život spořil hňupe.

Wells ( 24. září 2019 20:50 )

A nezapomeň tam zůstat v tom blahobytu. Ne aby jsi se vrátila zpátky do toho srabu kde máš zdarma doktory a vysoký školy.

pomnenka ( 24. září 2019 20:26 )

Proc je tady v Cechach takova hysterie z duchodcu, ani v jedne zemi na zapad od nas se nevenuje tolik diskusi na toto tema, asi je to opravdu tim, ze s jejich slusnym duchodem nema tato vekova kategorie takove problemy jako u nas. Nasi ,,politicti vudci,, na duchodce zapomneli, jejich konta jim zajisti kvalitni stari.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud