StarDance na ČT předčasně končí, Kostková v šoku. Jak nepřijít o finále v televizi?

 • Autor: ula - 
  20. 11. 2019
  09:30

  Diváci v Praze a okolí by už nemuseli vidět finále oblíbené taneční soutěže StarDance a další pořady, které jsou součástí pozemního digitálního vysílání. Varuje předtím v oficiálním spotu i Česká televize, kde se vypínání soutěže diví i moderátorka Tereza Kostková. Vysílání ve formátu DVB-T totiž v Praze a okolí 27. listopadu končí, ve zbytku republiky je nezazší termín červen 2020. Jak se doma připravit tak, aby vám ani případné další odhalené pozadí herečky Veroniky Arichtevy neuteklo?

  „Aby vám z obrazovky nezmizely vaše oblíbené pořady, třeba jako finále StarDance, dávejte teď dobrý pozor,“ uvádí moderátor ČT Daniel Stach. „Moment, ono se vypíná? I StarDance?“ vpadne do pořadu Tereza Kostková. Stach opáčí: „Vypínání pozemního vysílání začne 27. listopadu v Praze a bude postupně pokračovat až do června 2020.“

  Po přechodu na DVB-T2 už některé televizory nebudou schopny přijímat bezplatné pozemní vysílání jako doposud. Pokud vaše televize DVB-T2 neumí a vy si kvůli přechodu na DVB-T2 nechcete kupovat novou televizi nebo set-top box, ale nehodláte se vzdát svých oblíbených pořadů, nabízí se vám hned několik náhradních řešení. Jaká to jsou, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a kolik vás to bude stát?

 • 1.IPTV: Televize přes internet


  Pro sledování IPTV potřebujete buď aplikaci do televizoru (pozor, není dostupná pro všechny televizory a také ji nenabízí každá IPTV), nebo set-top box, který datovým kabelem připojíte do internetové zásuvky anebo do modemu. Obvykle ho dostanete přímo od provozovatele.

  Set-top box současně zapojíte do televizoru a samozřejmě i do elektrické sítě. U aplikace i set-top boxu nic nemusíte nastavovat. A nabídnou vám většinou více funkcí než běžná televize. Jednou z nich je třeba možnost sledovat zpětně už odvysílané pořady. Většina operátorů nabízí pro IPTV velmi široký výběr stanic, které přes pozemní anténu nechytnete. Navíc si můžete sestavit svůj vlastní televizní program.

  Bude vás to stát ale dodatečné měsíční poplatky.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia

 • 2.Výhody a nevýhody IPTV


  + Získáte výrazně rozšířenou nabídku programů včetně tematických placených  stanic.
  + Svou IPTV naladíte i po přestěhování na jinou adresu a budete přijímat stejné stanice jako na staré adrese.
  + Budete mít k dispozici funkci zpětného shlédnutí (Time Shift).
  + Budete si moci objednávat a přehrávat filmy z domácí videopůjčovny - tzv. video na přání (VoD).
  + Většina poskytovatelů nabízí v ceně balíčku sledování televize nejen na televizoru, ale také na mobilu, tabletu a notebooku.

  - Musíte mít rychlé a stabilní internetové připojení, jinak se vám bude TV vysílání  zasekávat.
  - Při sledování IPTV se vám může zpomalit internet – pokud například máte internet s rychlostí 20 Mbit/s a budete přes IPTV sledovat pořady v HD kvalitě (cca 12 Mbit/s), na surfování po internetu už vám pak zbude jenom 5 až 8 Mbit/s.
  - IPTV běží vždy pouze na jednom televizoru, takže pokud jich máte doma více, je zapotřebí pro každý zakoupit set-top box nebo aplikaci do televizoru.

  Mezi poskytovatele IPTV patří například O2 TV, T- Mobile TV, Kuki, Nordic Telecom, DIGI TV, Sledování TV nebo Lepší TV.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Blesk:Jindřich Mynařík

 • 3.Kolik to stojí?


  IPTV si můžete užívat už od 100 korun měsíčně. Vedle toho je ale třeba přičíst jednorázové náklady na pořízení nebo instalaci speciálního set-top boxu a modemu, což vás přijde až na 2500 korun. „Tato částka se ale zvýší, pokud máte doma více televizorů, na kterých chcete mít IPTV. A samozřejmě musíte hradit koncesionářské poplatky,“ uvádí odborníci ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Blesk:Jindřich Mynařík

 • 4.Bude to fungovat na mé staré televizi?


  Varianta s aplikací funguje pouze na chytrých televizorech (tzv. smart TV), které si umí nainstalovat aplikaci podobně jako třeba tablet. Pokud nemáte smart TV, pak je řešením set-top box, který k televizi připojíte pomocí HDMI kabelu.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia.cz

 • 5.Satelitní televize


  Tato alternativa k pozemnímu DVB-T2 vysílání se hodí pro ty z vás, kteří si potrpíte na kvalitní obraz, ale nemáte doma dostatečně silný a stabilní internet. Jen si k tomu musíte pořídit několik zařízení.

  Prvním z nich je satelitní anténa (parabola), přes kterou budete přijímat televizní signál pomocí umělých družic na oběžné dráze. Satelitní signál z paraboly převede do vašeho televizoru digitální set-top box se satelitním tunerem, do kterého zapojíte kabel z paraboly.

  Tento set-top box by v sobě měl mít zabudovaný i dekodér a čtečku dekódovacích karet, abyste mohli přijímat i placené stanice  K televizoru ho připojíte kabelem SCART nebo HDMI a samozřejmě je také nutné zapojit ho do elektrické sítě. Některé novější televizory umí připojit kabel od paraboly napřímo bez set-top boxu, dekódovací karta se pak také vkládá přímo do televizoru.

  Odpadá tak jedna krabička, kterou byste jinak museli mít v zásuvce, a také namísto několika ovladačů vám bude na všechno stačit pouze jeden jediný. Instalaci satelitní antény a propojení celého systému je určitě lepší svěřit profesionální firmě. Často i sami poskytovatelé satelitních programů nabízejí své techniky, kteří si umí poradit s každou situací.  

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia.cz

 • 6.Výhody a nevýhody satelitní televize


  + Satelitní TV má 100% pokrytí po celé ČR.
  + Budete mít kvalitní obraz.
  + Budete přijímat neplacené české i zahraniční televizní stanice.
  + I po přestěhování na jinou adresu naladíte satelitní TV na stejnou parabolu (jen si ji musíte odmontovat a vzít s sebou) a budete přijímat stejné stanice jako na staré adrese.


  - Instalace zařízení není zrovna jednoduchá, obzvlášť paraboly.
  - Je náchylná na změny počasí – při intenzivních bouřkách a deštích se satelitní příjem může zhoršit.
  - Pro příjem některých českých programů musíte mít uzavřenou smlouvu na placené služby, protože na rozdíl od pozemního vysílání jsou pro to satelitní zakódované

  Mezi poskytovatele satelitního vysílání patří například Skylink, Nová DIGI TV, T- Mobile TV a freeSAT.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | profimedia.cz

 • 7.Kolik to stojí?


  Televizor nebo set-top box se satelitním tunerem jsou dražší než přijímače pro DVB-T2. Satelitní komplet vás, včetně instalace, zapojení systému a registrace vyjde zhruba na 5 000 Kč. Pokud budete chtít sledovat i placené stanice, čekají vás měsíční poplatky řádově od 100 Kč – samozřejmě podle toho, jaké programy a v jakém počtu si vyberete. Dále musíte hradit koncesionářské poplatky.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | profimedia.cz

 • 8.Bude to fungovat na staré televizi?


  Chytrá televize má často satelitní tuner nainstalovaný přímo v sobě. Pokud takový televizor nemáte, bude stačit, aby ten váš měl konektor HDMI nebo SCART. Podle typu konektoru si pak vyberete odpovídající set-top box. „Vždy doporučujeme obrátit se na specializovanou firmu, nejen kvůli instalaci paraboly na vhodné místo, ale i kvůli volbě správného zapojení do vašeho televizoru,“ upozorňují experti z Ušetřeno.cz

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia

 • 9.Kabelová televize


  Poslední možností, jak se vyhnout přechodu na DVB-T2, je pořídit si kabelovku. Ta je sice většinou placená, ale zato velmi kvalitní a s možností volit si přesně takové programové balíčky, které nejvíce odpovídají vašim preferencím a přáním. Navíc ji provozovatelé často nabízejí společně s přivedením internetu do domácnosti, takže vlastně 2 mouchy jednou ranou.

  Nevýhodou je to, že k vám musí být přiveden kabel, jinak se na ni nepřipojíte. To nebývá problém u bytových nebo panelových domů, kde se na jeden kabel napojí všechny bytové jednotky. Díky tomu mají kabelové společnosti velký zájem dostat se do takového domu a nájemníci tak mají na výběr z více společností.

  Naopak u samostatných domů se přivedení kabelu může stát poměrně vysokou investicí. Vedle kabelové přípojky budete potřebovat také speciální modem a set-top box, který pak s televizorem propojíte přes kabely (SCART, HDMI nebo video kabely – podle modelu televizoru a set-top boxu). Určitě doporučujeme nechat celé zapojení na vyškoleném technikovi, který neodejde, dokud vše neběží tak, jak má.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia

 • 10.Výhody a nevýhody kabelové televize


  + Budete mít k dispozici širokou škálu stanic v HD kvalitě.
  + Oceníte, jak užitečná je funkce zpětného shlédnutí (Time Shift).
  + Můžete si k základní nabídce stanic objednat pouze ty, které vás zajímají.
  + Budete si moci objednávat a přehrávat filmy z domácí videopůjčovny - tzv. video na přání (VoD).
  + Digitální kabelovka není náchylná na změny počasí.

  - Většinou i základní programy, které jsou jinak v DVB-T2 dostupné zdarma, jsou zde zpoplatněny v základním balíčku.
  - S dostupností kabelovky může být problém v menších obcích, protože provozovatelé ji nabízejí především ve velkých a středně velkých městech.
  - Svou kabelovku nemůžete sledovat mimo domov.

  Mezi poskytovatele digitálního kabelového vysílání patří společnosti Vodafone-UPC, O2 nebo SATT, nicméně ve většině regionů najdete alespoň jednoho místního operátora, který tuto službu poskytuje.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia

 • 11.Kolik to stojí?


  Měsíčně stojí kabelovka většinou více, než satelit nebo IPTV, samozřejmě záleží na volbě programů. I zde musíte platit koncesionářské poplatky. Celkové pořizovací náklady na vybavení, včetně připojení se ale pohybují jen kolem 2000 Kč, takže pořízení je levnější než u satelitu.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia

 • 12.Bude to fungovat na mé staré televizi?


  Až na úplně výjimky ano, technik by měl být schopen zapojit kabelovku i do nejstaršího televizoru jen pomocí koaxiálního kabelu (ten, co se používá od antény). Samozřejmě, že pro sledování televize ve vyšší kvalitě je zapotřebí použít lepší technologii připojení, například HDMI kabel. Proto i u kabelovky doporučujeme obrátit se se zapojením na technika.

  DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2DVB-T2: Existují alternativy k DVB-T2 | Profimedia.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

starypes ( 20. listopadu 2019 16:12 )

Že to říká zrovna kráva, která chodí denně s kosou na trávu, aby měla co dát své plechové hubě a splasklému bachoru, s čepcem na hlavě.

Damir55 ( 20. listopadu 2019 14:06 )

To zařídili politici..platit za paskvil kterej stojí za hov.no

dama_s_kosou ( 20. listopadu 2019 14:03 )

Mas na mysli vesnicany co o vikendu zustavaji v Praze aby si vic vydelali a mohli pak na navsi ukazovat zahnojenym Marunam nove lakyrky?

agfor ( 20. listopadu 2019 13:12 )

Klidně si to nechám ujít. ČT by měla platit divákům za to, že ji aspoň 1x za měsíc sledují. Zatím je to obráceně, bohužel.

Damir55 ( 20. listopadu 2019 12:36 )

Mě zas její oholená pí.a

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud