Expert: Stát se chová k podnikatelům macešsky. Má smysl platit si nemocenskou?

Autor: Andrea Ulagová - 
3. listopadu 2016
05:52

Pokud podnikáte, tak dobře víte, že tato forma výdělečné činnosti má svá pozitiva, ale i negativa. Pokud se teprve chystáte na volnou nohu, tak byste si měli zjistit, co všechno vás čeká, např. pokud onemocníte. U osob samostatně výdělečně činných totiž platí: nepracuješ - nevyděláváš. Můžete si ovšem platit dobrovolné nemocenské pojištění. Kolik od státu dostanete?

Pokud se někdo rozhodne podnikat, měl by si uvědomit, že tento způsob obživy nemá jen samá pozitiva. „Stát se k podnikatelům chová trochu macešsky,“ říká Lukáš Urbánek, finanční poradce společnosti Partners.

Je ovšem řada profesí, kde je tato forma práce výhodnější a také je řada firem, které ji upřednostňují. Důvod je jediný - finanční náklady. „U zaměstnanců jsou vyšší požadavky na platbu sociálního a zdravotního pojištění než u osob OSVČ. Pokud se ovšem méně státu zaplatí, je potřeba počítat s tím, že se stát méně postará. Pokud si toto uvědomujeme, tak je vše v pořádku. Je tedy potřeba vzít více osud do svých rukou,“ popisuje Urbánek.

V případě nemoci je na tom OSVČ hůř než zaměstnanec, a to i když si platí pojištění. OSVČ nemá nárok na náhradu výdělku v prvních 14 dnech nemoci a nemá ani žádnou dovolenou. OSVČ, když nepracuje, tak nevydělává.

Dobrovolné pojištění

Pokud chcete, aby se o vás stát postaral, pokud onemocníte, můžete si platit dobrovolnou složku zdravotního pojištění, která vám zajistí nárok na dávky v případě pracovní neschopnosti. Většina podnikatelů si ho ale neplatí. Spíše si ho platí ženy - podnikatelky, které plánují v nejbližších letech jít na mateřskou.

89 korun na den

Pokud máte o klasické pojištění zájem, stačí podat přihlášku na určeném tiskopisu, začít platit dohodnutou výši pojištění, počkat, až uplyne čekací lhůta 3 měsíců a pak je možné čerpat nemocenskou od České správy sociálního zabezpečení.

„Minimální záloha na nemocenské pojištění je ve výši 115 Kč měsíčně a znamená denní dávku v případě pracovní neschopnosti ve výši 89 Kč. Maximální platba je 2 489 Kč měsíčně a tomu odpovídající nemocenská 892 Kč za den. Maximální výše je ovšem ještě limitována potřebným vyměřovacím základem, který se určuje z daňového základu v daňovém přiznání,“ popisuje Urbánek.

Nesmíte pracovat - vůbec!

Podmínkou také je, že lékař vystaví pracovní neschopenku a od jejího vystavení by správně neměla OSVČ vykonávat svoji činnost. To znamená, že jako podnikatel byste neměl nic dělat, ani fakturovat, zkrátka nedělat nic. Pokud začnete pracovat, tak porušujte státem stanovené podmínky. Je potom na zvážení, do jaké míry je změna zdravotního stavu limitující ve výdělečné činnosti a co bude lepší.

Výhodou klasického nemocenského pojištění je to, že se nezohledňuje věk, zdravotní stav ani profese OSVČ. Pokud byste chtěli podobné pojištění uzavřít komerčně s pojišťovnou, tam už s vámi tyto věci řešit budou.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud