Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Plaťte víc, jinak budete mít malou penzi, vzkazuje živnostníkům Marksová

OSVČ, které odvádí málo, budou mít velmi nízký důchod. Ministryně práce chce varovat 600 tisíc živnostníků dopisem.  (Autor: Profimedia/Blesk - Jarmila Hluchá)
Autor: ČTK, kle - 
21. ledna 2016
13:16

Ministerstvo práce začne upozorňovat živnostníky na to, že by kvůli nízkým odvodům mohli mít také velmi nízký důchod. Chce je tak přimět, aby si platili vyšší než jen minimální důchodové pojištění. Dopis s informacemi dostane do konce února zhruba 600 000 lidí, přibližně polovina z nich odvádí jen povinné minimum. Novinářům to ve čtvrtek řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

„Chceme informovat všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které to mají jako hlavní činnost, jak rozdílně se může vyvíjet jejich budoucí důchod podle toho, jak odvádějí. Většinou si platí minimum a pak se diví, že jejich důchod podle toho vypadá. Nikomu nic nenařizujeme, chceme jen informovat,“ uvedla Marksová.

Živnostník s důchodem 6000 korun

Podle její náměstkyně Ivy Merhautové se na resort začínají obracet lidé, kteří jsou zaskočeni tím, že jim při nástupu do penze sociální správa vyměřila 6000 či 6500 korun.

Živnostníci by měli dostat informace s propočty v únoru spolu s vyúčtováním odvodů. V dopise se dozvědí, že při hrazení minimálního pojistného po dobu 40 let jejich penze činí 6492 korun. Nejnižší odvod činí zhruba 1970 korun. Pokud by člověk chtěl pobírat 9000 korun, měl by odvádět měsíčně 3193 korun. Aby získal průměrnou penzi, která loni na konci září činila 11 334 korun, musel by do systému platit každý měsíc 6149 korun, upřesnila náměstkyně.

„Kdo zvolí minimální vyměřovací základ, tak musí do budoucna počítat s nízkým důchodem. Je to jeho volba, jestli bude mít naspořeno či zainvestováno jiným způsobem,“ dodala Merhautová.

Podle údajů ministerstva v roce 2014 dosahovaly odvody průměrného zaměstnance na penzi ročně 76 116 korun. OSVČ v průměru odvedla 32 184 korun. Podle odborů mají OSVČ a zaměstnanci nerovné postavení a pravidla by se měla srovnat. Zástupci podnikatelů ale poukazují na to, že živnostníci mají vyšší rizika a výdaje na podnikání a jejich situace je nejistá.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody pobíralo loni na konci září v Česku 2,83 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 2,37 milionu.

balika ( 1. června 2016 21:35 )

Kdyby Chrchla chcípl před r.89, tak nic z toho, co popisujete by nebylo.

balika ( 1. června 2016 21:32 )

Chudáci podnikatelé, že se na to nevys*erou a nejdou dělat pokladní do supermarketu.

sensey ( 22. ledna 2016 19:47 )

nevím kde jsi na ta čísla přišel, já jsem zaměstnanec, a platím měsíčně na sociálním a zdravotním 5600 ... MĚSÍČNĚ....na nemocenské jsem tři dny zdarma a další dny platí zaměstnavatel 60%. Takže když jsi nachlazený nebo máš angínu tak za ten týden nula od nuly pojde a zaplatím do zdravotního pojištění víc než dostanu, protože si musím vzít dovolenou abych nechcípl, když jsem doma zadarmo.

Sttuka ( 21. ledna 2016 23:04 )

pro ty, co si myslí že naši ekonomiku drží nad vodou zahraniční firmy: tyto firmy mají u nás daňové prázdniny. Ti co vědí o co jde, tak ví, že z toho co tyto firmy vydělají má stát pouze úspory na sociálních výdajích, protože má méně nezaměstnaných. Veškeré zisky těchto firem plynou do zahraničí a až tam se teprve zdaňují. Suma sumárum, ČR u zahraničních firem utře nos a pokladna z nich neuvidí ani jednu Kč. Zato máme díky tomu zplundrované zemědělské plochy a z lidí se stali otroci, pracující dnes za východní minimální mzdu. Čest vládní práci, paní Marksová. Máme být opravdu na co hrdi. Chce se mi blejt z vašich rádoby zasvěcených výplodů.

Sttuka ( 21. ledna 2016 22:55 )

tak milá paní Marksová. Připomínáte svým příjmením jednoho světového velikána. Ale o tom jsem nechtěl. Zatímco zaměstnanec odvádí ze svého platu cca 20000,-Kč přibližně 1200,-Kč do sociálního systému, dovolenou dostává zaplacenou a další zaměstnanecké výhody také pobírá, například proplacenou nemocenskou bude mít od prvního dne, živnostník odvádí z těch 20000,-Kč přes 2900,-Kč do sociálního systému. Dovolenou si platí sám, nikdo mu na ni nepřispívá a nemocenskou dostane ( tedy tu směšnou almužnu) až od 15tého dne nemoci. To znamená, že třeba chřipku vyleží doma zadarmo. Paní Marksová, vy veřejnosti lžete, stejně jako vaši předchůdci. Kolik asi mega bude stát ta vaše korespondence živnostníkům ( 9 mega jen známky + obálka + práce státního zaměstnance ), to by šlo využít mnohem účelněji. Ale nejde o vaše peníze, tak proč se tím zaobírat, že? Až se jednou živnostníci domluví a v jednu dobu s tím seknou, tak se hospodářství tohoto kocourkova zastaví. Oni totiž po státu nic nechtějí, jen klid na práci a jediné co vy jim dáte, jsou výhrůžky a polena pod nohy. Jděte do h......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud