Chcete si stěžovat? Tak plaťte: Podnět antimonopolnímu úřadu má stát tisíce

Za podání podnětu k ÚOHS by se mělo nově platit. Je to správný krok?  (Autor: Blesk/Profimedia - Jarmila Hluchá)
Autor: David Klempíř - 
28. ledna 2016
19:24

Za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude možná nově platit, a to až 10 tisíc korun. Navrhují to poslanci v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek. Úřad si tím de facto zaváže oči, protože podněty jsou pro něj zásadním zdrojem informací, řekl pro Blesk.cz Marek Zelenka, právník občanského sdružení Oživení. To loni na podzim podalo úřadu podnět, který upozorňoval na tisíce chyb v uveřejňování zakázek, a se kterým si úřad neví rady.

Za podání podnětu k ÚOHS se bude možná platit. Dva poslanecké výbory ve středu navrhli poplatek zakomponovat do nového zákona o zadávání veřejných zakázek. Hospodářský výbor navrhuje poplatek 1000 korun, výbor pro veřejnou správu pak desetkrát víc.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), předkladatelka zákona, považuje částku 1000 korun za přiměřenou. Částka 10 000 korun pak už podle ní může být protiústavní.

Poplatek má podle navrhovatelů zabránit podávání zbytečných podnětů. „Pro úřad jsou podněty zásadním zdrojem informací. Jejich omezením by si de facto zavázal oči. Doufám, že toto úmysl poslanců nebyl,“ reagoval na zprávu Marek Zelenka ze sdružení Oživení.

Právě toto sdružení v listopadu loňského roku poukázalo na 20 490 chyb u více než 4000 zadavatelů veřejných zakázek. Chtělo tak upozornit na chyby v profilech zadavatele. Chybí v nich ceny a dodavatelé nebo jsou špatně uvedená evidenční čísla zakázek.

Poplatek ano, nebo ne?

„Zpoplatňovat podněty je absurdní. Byla by to, podle mého názoru, úplná novinka v našem právním řádu a je otázka, zda by taková změna nakonec neskončila i u ústavního soudu. Antimonopolní úřad není žádná soukromá agentura, která by si mohla zpoplatňovat své služby,“ dodal Zelenka, který pracuje pro sdružení Oživení jako právník.

„Příště by se mohlo stát, že budou poslanci chtít zpoplatnit i podání trestního oznámení. V praxi by se navíc asi nic zvláštního nezměnilo, protože antimonopolní úřad konat z úřední povinnosti musí tak jako tak. Maximálně by zasilatel podnětu nezaplacením poplatku ztratil právo být vyrozuměn o tom, jak s podnětem úřad naložil,“ dodal.

V současné době není podání podnětu zpoplatněno. Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje je na zákonodárcích, zda by měl existovat poplatek. „Je zcela na zákonodárném sboru, zda naznají, že poplatek je vhodné zavést a v jaké výši,“ řekl Rafaj Blesku. Podle jeho slov by však měl vést ke snížení podání podnětů. „O jaké snížení půjde, však nelze odhadovat. Záleží též na tom, jaká legislativní úprava bude přijata,“ nechtěl předjímat.

Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové by nějaká forma poplatku byla prospěšná. „Povede to k tomu, že když se vám něco nelíbí, nebude si hned stěžovat, ale pokusíte se domluvit. Vnímám to i jako určitou regulaci toho, aby každý, komu se znelíbí konkurent, nepáchal zlo tím, že na něj zdarma donáší,“ domnívá se.

Spravedlivé by nicméně podle Šichtařové bylo, aby tyto náklady nesla ta strana sporu, která spor prohraje. Obdobně jako to funguje u soudů. Stejně tak by prý mohla být odstupňována výše poplatků; buď podle závažnosti podnětu či například podle obratu firmy.

tomik007 ( 28. ledna 2016 22:51 )

 Jeste lepsi budou ty platby za elektriku podle velikosti jistice. Tohle NIKDE NA SVETE opravdu nemaji

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud