Marksová sepsula Babiše za rušení bonusu na děti. Vicepremiér: Plán je nesmysl

Autor: sou - 
15. ledna 2016
15:35

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) pracuje na zrušení daňového bonusu na dítě. Ten by se měl proměnit v sociální dávku, aby se zabránilo jeho zneužití, uvedly Hospodářské noviny. Ministryně práce Michaela Marksová to pro Blesk.cz důrazně odmítla. Babiš sám následně medializovaný plán označil za nesmysl.

Vyplácená částka za deset let stoupla z 1,5 miliardy korun na částku přesahují devět miliard. Úředníci jsou tak přesvědčeni, že se s úlevou, která se má týkat hlavně zaměstnanců a podnikatelů s nižšími příjmy, podvádí. Daňovým podvodům s dětmi nahrává podle ministerstva i fakt, že státu se dlouhodobě nedaří propojit data, která o lidech má. Finanční správa tak dosud neuměla zachytit, že slevu na dítě uplatňují oba rodiče. 

„Pro zdaňovací období za rok 2015 už máme vytvořen systém evidence vyživovaných dětí,“ uvedla pro Hospodářské noviny šéfka odboru přímých daní finanční správy Jitka Fučíková. U subjektů, u kterých zjistí nesrovnalosti v uplatňování nároku na daňové zvýhodnění, zahájí daňové řízení, které podle zákona může jít až o tři roky nazpět. 

Kromě toho, že si slevu na dítě uplatní oba rodiče, je dalším často používaným trikem vytvoření fiktivního příjmu z pronájmu bytu nebo auta, aby dosáhli zhruba 60 tisíc. Takový člověk pak má nárok na daňový bonus a tedy i vyplacení peněz. Podle Fučíkové to správa od prvopočátku vnímá jako problém, protože svým charakterem jde spíše o sociální dávku.

O tom, jak problém vyřešit, jedná ministerstvo financí s ministerstvem práce a sociálních věcí. Ideálem by prý bylo, kdyby opatření vedlo k sociálnímu zabezpečení těch osob, pro které byl původní institut daňového bonusu myšlen. Tedy k podpoře rodin s dětmi s nízkým příjmem. 

Marksová: Neumí si udělat pořádek?

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) tuto myšlenku odmítá. „Osobně musím jednoznačně říci, že se zrušením bonusů nesouhlasím. Zabránit zneužívání tohoto druhu podpory rodin s dětmi tím, že ji prostě zrušíme, rozhodně nepovažuji za koncepční řešení. Na ministerstvu financí by měli hledat způsob, jak tomu fixlování zabránit, můžeme se bavit o tom, jak propojit data v systémech, aby nemohla být tak masivně zneužívána. Tam je náš resort samozřejmě připraven spolupracovat,“ reagovala pro Blesk.cz.

Ministrině Marksová vysvětlila prostřednictvím Blesku čtenářům, jak to bude s důchody a sociálními dávkami.Ministrině Marksová vysvětlila prostřednictvím Blesku čtenářům, jak to bude s důchody a sociálními dávkami. | Foto: Mária Rušinová

„Kolega Babiš mi na vládě několikrát vyčítal, že neumíme kontrolovat černou práci a zneužívání sociálních dávek. A on sám si ve svém resortu pořádek udělat neumí? Nevím, proč by to měly odnášet pracující rodiny s dětmi,“ pustila se do Babiše. 

Udiveně reagoval i sám vicepremiér. „Je to nesmysl. Nevím, kde Hospodářské noviny chodí na takové nesmysly. Naopak. My jsme zavedli daňové zvýhodnění pro pracující rodiče na druhé a třetí dítě, udělali jsme to už dvakrát a uděláme to i potřetí. Takže nevím, odkud se vzala ta informace,“ reagoval v pátek v Bruselu na informace z tisku ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ve sněmovně je návrh zákona na zvýšení bonusu

Kdy by bonus mohl být zrušen, ale není jasné. Ve sněmovně je totiž koaliční návrh zákona, který by ho měl zvýšit u druhého dítě zhruba ze 16 tisíc na 17 tisíc a u třetího ze 17 na 20 tisíc korun. Podle Hospodářských novin je tento návrh logický, ale prý politicky zřejmě nepřijatelný. Podle toho, kolik stát vyplácí, to údajně vypadá, že se nerodí zhruba sto tisíc dětí ročně, ale trojnásobek.

Jen v Jihočeském kraji za rok 2014 měl stoupnout počet žádostí o výplatu daňového bonusu o 150 procent, a to i přesto, že si o něj nesmí žádat živnostníci, kteří používají výdajové paušály, Ukrajinci ani Vietnamci

Problém je prý hlavně v počítačových systémech, které jsou sice na vše, ale na druhou stranu spolu nekomunikují kvůli různým dodavatelům. Finanční úřad tak nemůže do matriky a resort financí zase nemůže udělat křížovou kontrolu v systému sociálních dávek spadající pod ministerstvo práce. 

Připomeňte si, jaké rekvizity si ministr financí Andrej Babiš nosí i do sněmovny: 

ellenic ( 28. listopadu 2016 13:55 )

kkastr U některých možná i 6-12 dětí z neznalosti antikoncepce, o lásce většinou nic nevědí .

kkkastr ( 15. ledna 2016 17:01 )

Nemáš na dítě? Jsi mimoň, dítě se rodí z lásky a ne z peněz

kkkastr ( 15. ledna 2016 16:58 )

Cinkali, jste? Tak trpte. Byl vám špatně v bytech zadarmo s minimálním nájemným, nestále puštěná Svobodná Evropa a nyní máte natažené ruce?

dzery ( 15. ledna 2016 16:54 )

Ovce vždycky skáčí na hezké řeči,myslit hoot bolí.

flesch2z ( 15. ledna 2016 14:58 )

O bonus nesmí žádat živnostníci, kteří používají výdajové paušály, Ukrajinci ani Vietnamci. Tak jim ho nedávejte! To je takový problém? Proč mají kvůli tomu přijít o bonus i ostatní matky. Zas jeden výplod hoden jen choré hlavy býválého StBáka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud