Českým tátům se blíží placené otcovské volno. Odborníci návrh Marksové vítají

Čeští tátové na otcovskou dovolenou? Možná už za rok, odborníci návrh Marksové vítají.
Autor: David Klempíř - 
8. 1. 2016
05:00

Ve 20 z celkem 28 zemí Evropské unie mohou otcové po narození potomka čerpat otcovskou dovolenou. V České republice by týdenní „otcovská“ mohla platit od roku 2017. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) poslala ve středu na vládu připomínkovaný návrh příslušného zákona. Novinku vítají všichni oslovení odborníci. Změnit se má i ošetřovné a víc sirotků má dosáhnout na sirotčí důchod.

Podle návrhu novely zákona o nemocenském pojištění by mohli muži na týdenní otcovskou dovolenou nastoupit do šesti týdnů od narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by stejně jako ženy na mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu.

„Za předpokladu čerpání sedmi kalendářních dnů otcovské by nová dávka zhruba nahrazovala předchozí ušlou čistou mzdu v pásmu hrubého příjmu od cca 15 do 25 tisíc korun,“ stojí v návrhu zákona. Při příjmu vyšším, než je průměrná mzda, by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesal. „Také při nízkém příjmu cca 10 tisíc korun by byla náhrada nižší než předchozí čistá mzda, což je způsobeno konstrukcí daně z příjmu,“ uvádí norma.

Příklad výpočtu náhrady mzdy v závislosti na měsíčním příjmu.Příklad výpočtu náhrady mzdy v závislosti na měsíčním příjmu. | MPSV

Novinku podpořily všechny subjekty, kterým ministerstvo práce poslalo návrh k připomínkám. „Podporu aktivního otcovství považujeme za samozřejmou součást prorodinné politiky státu a jako takový tento krok zcela podporujeme. Otcové, kteří mají možnost pečovat o své děti, jsou spokojenější v zaměstnání,“ uvádí Liga otevřených mužů.

Také Unie center pro rodinu a komunitu souhlasí. „Za krátkodobý přínos považujeme pocit matky, že není na vše sama, a dlouhodobým přínosem může být vyšší sebevědomí otce, že zvládne péči o malé dítě, protože bude mít vícedenní zkušenost s touto péčí,“ stojí v jejich stanovisku.

Své ano vyjádřil i Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ten otcovské „chápe jako jedno z opatření přijímaných mimo jiné i v reakci na probíhající diskuse v rámci EU.“ Průmyslníci zároveň upozorňují, že jsou zásadně proti jakémukoliv případnému zvýšení pojistného, a tedy ceny práce.

Novinka za stamiliony korun

V Česku se ročně rodí kolem 100 tisíc dětí. Pokud by možnosti vzít si „otcovskou“ využilo 90 procent tátů, celkový dopad na státní rozpočet by byl podle ministerstva práce 800 milionů korun. Kdyby si otcovskou vybralo 70 procent otců, celkový dopad by dosáhl 630 milionů.

V Evropské unii má „otcovskou“ zavedeno 20 zemí, osm zemí tuto dávku nemá. V převážné většině případů je dávka vyplácena ve výši 100 procent předchozího příjmu omezeného maximem. Ve 13 zemích náleží otcovská dovolená po dobu alespoň 10 dnů.

Modře zbarvené země otcovskou dovolenou znají. Červené nikoliv.Modře zbarvené země otcovskou dovolenou znají. Červené nikoliv. | Blesk - Jarmila Hluchá

Ošetřovné se nelíbí Babišovi

Ministryně Marksová počítá v novele i s ošetřovným a sirotčími důchody. Ošetřovné by nově mohli dostávat i ti, kteří se starají „o přímé potomky a předky“, tedy rodiče, prarodiče, děti, vnoučata či pravnoučata. Ne ovšem sourozenci, tchánové či tchyně. Návrh předpokládá nárůst počtu dávek o třetinu, tedy o 120 tisíc ročně, výdaje by mohly dosáhnout 300 milionů, na sociálním pojištění by se vybralo o 190 milionů méně a na daních o 130 milionů. Celkem je to 620 milionů.

Své pochyby k návrhu už vyjádřilo ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO). „Dá se předpokládat, že uvolnění podmínek pro nárok na ošetřovné by se mohlo stát předmětem spekulativního chování, jak ze strany občanů, tak i zaměstnavatelů, a z tohoto důvodu s návrhem opatření nesouhlasíme,“ uvádí ve stanovisku.Třetí změnou je sirotčí důchod, na který by mohlo dosáhnout víc dětí. Podle ministerstva se tak „zmírní tlak“ na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody, či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů ročně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

11karel11 ( 14. března 2016 11:39 )

Buď se bude věnovat dítěti a může dostat měsíčně mateřskou, nebo chce jít do práce, tak nemá nárok na mateřskou. Pro koho jsou tak nesmyslné zákony. .....

11karel11 ( 14. března 2016 11:34 )

Paní Marksová všechno špatně. Mateřská je proto, aby matka byla co nejdéle doma s dítětem. Podle vás vybrat 220000,- kč a jít do práce. To je špatně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa