Republikáni torpédovali Obamovu zdravotnickou reformu. Nechtějí platit za chudé

Autor: ČTK, tmp - 
12. května 2016
20:30

Budoucnost zdravotního pojištění ve Spojených státech je ohrožena. Republikánští kongresmani ve čtvrtek u washingtonského soudu vyhráli spor o financování dotací zdravotní reformy prezidenta Baracka Obamy. Týká se financování podpory pro méně majetné pojištěnce, která je z rozpočtu vyčleňována i přes nesouhlas Kongresu.

Čtvrteční verdikt prozatím nebude mít na reformu známou jako Obamacare bezprostřední dopad. Soudkyně totiž účinnost rozsudku pozastavila až do vyřešení odvolání. Bílý dům uvedl, že odvolání zvažuje a že jeho oponenti stejně spor nakonec prohrají.

Reforma, kterou Kongres i přes silný odpor republikánů přijal v roce 2010, od té doby bez úhony přečkala dvě významné právní bitvy před Nejvyšším soudem. Portál Investors.com poznamenal, že ačkoli se nynější opomíjený spor vede u soudu nižší instance, může mít pro reformu vážné následky.

Zákon o reformě zajišťuje méně majetným Američanům příspěvky na pojištění či spoluúčast a také další výhody. Z rozpočtu na tyto dotace má přitom v příštích deseti letech putovat v přepočtu přes tři biliony korun.

Republikáni: Peníze se mají schvalovat

Obamacare považuje tyto podpůrné platby za nárokové, což znamená, že se příslušné peníze mají uvolňovat z rozpočtu automaticky. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ale tvrdí, že tuto podporu musí Kongres každoročně schválit. Sněmovna, která je stejně jako Senát pod kontrolou republikánů, takový souhlas odmítá udělit. Obamova administrativa ale zmíněné peníze nadále automaticky uvolňuje.

Soudkyně Rosemary Collyerová, jmenovaná někdejším republikánským prezidentem Georgem Bushem mladším, nyní dala republikánským kongresmanům zapravdu. Pokud její rozhodnutí podpoří Nejvyšší soud USA, tak se podpora sdílení nákladů na pojištění podle Investors.com zastaví, neboť na ni nebudou peníze. Možnost, že ji schválí Kongres, je vzhledem k současnému soudnímu sporu i k republikánskému postoji k reformě nepravděpodobná.

V konečném důsledku ukončení takových dotací bude znamenat citelné zdražení pojištění. A to zas přinutí rodiny s nízkými příjmy, aby své pojištění zrušily. Spekuluje se, že by se k takovému kroku mohl rozhodnout až jeden milion lidí.1pravda1 ( 12. května 2016 22:28 )

USA sto let za opicemi, nezmohli se ani na všeobecné zdravotní pojištění, nemáš peníze tak chcípni.... uprchlíky z Mexika řeší pět metrů vysokým plotem ale pořád budou poučovat ostatní země kromě SA jak se to má všechno v demokracii dělat.

1912 ( 12. května 2016 21:45 )

A NYNÍ BOJUJÍ I V SOMÁLSKU TAK LIDI NECHTE SE OBLBOVAT KOLIK TĚCH ISLAMISTU PŘÍJDE I Z TÉ AFRIKY DO EUROPY !A TO ŽE TI ZLOČINCI US VŠUDE VÁLČÍ A MAJÍ ZÁJEM SESAZOVAT JEJICH LEGITIMNÍ VLÁDY ABY DOSADILI TY SVÉ ZKORUMPOVANÉ KTERÉ JIM BUDOU SLOUŽIT A MOHLI DRANCOVAT JEJICH NEROSTNÉ BOHATSTVÍ A NÁRODY ZOTROČILI A VYHNALI JE ZE ZEMĚ TAK VYPADÁ TA ZLOČINECKÁ DEMOKRACIE US CO NÁM VNUCUJÍ A VŠICHNI TITO NAŠI POLITICI JSOU ZRÁDCI CO JSOU TAK ZKORUMPOVÁNY ŽE NA NÁS KAŠLOU A OPRAVDU MYSLÍ JEN NA SEBE A ZÁJMY US ! !!!!

1912 ( 12. května 2016 21:33 )

ZLOČINECKÁ US ROZPOUTALA DALŠÍ VÁLKU V JEMENU A TAK SE BUDOU I NADÁLE HRNOUT ISLAMISTI DO EUROPY TAK ŽE JIM NESTAČILO ROZPOUTAT VÁLKU V AFGANISTÁNU ,IRÁK,SÝRIÍ,LYBIÍA NYNÍ ZAČALI VÁLČIT V JEMENU NO A JIŽ POSTAVILI DALŠÍ ZÁKLADNU V RUMUNSKU OPRAVDU TA ZLOČINECKÁ US CHCE JEN VÁLČIT A VÁLČIT A JEŠTĚ NÁS ZDE ZATAHOVAT A DĚLAT PROPAGANDU A OBLBOVAT LIDI ŽE NEJVĚTŠÍ NEPŘÍTEL JE RUSKO NE .NE .US ZLOČINCI !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud