Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Otřesný pohled na psy hlídající areál Metrostavu v Praze: Živoří bez pohybu, vody, potravy a léčby!

Autor: Ivan D. Hladík - 
6. ledna 2023
05:00

Týdny, měsíce i roky žijí psi hlídající areál Metrostavu na pražském Rohanském ostrově. Podle místních bez trvalého přístupu k potravě, často bez vody, na omezeném prostoru kotců či na laně. Jeden ze psů má dokonce rok neléčená zranění! Situaci se snaží změnit obyvatelé Karlína a Blesk tlapky.

Obyvatelé pražského Karlína i návštěvníci, kteří přes Betonárnu Praha firmy TBG Metrostav s.r.o. procházejí či zde pracují, na stav tří středoasijských pasteveckých psů upozorňují více než rok. „Ti psi jsou tam neustále zavření a přivázaní, v jakémkoli počasí, bez pohybu, žrádla a vody, nikdo se o ně nestará,“ řekl Blesku jeden z řidičů, kteří betonárnu zásobují. Podobný postřeh má i Vojtěch Cimpl, na problém upozornil na Facebooku. S přítelkyní byli zaskočeni stavem jednoho ze psů 1. ledna, kdy si jej všimli během procházky.

Celý den je přivázaný, sotva chodí, těžko se zvedá, na zadní noze má pes tři rány, pít může jen z díry v betonu. To jsou důvody, kvůli kterým volají místní po nápravě. Celý den je přivázaný, sotva chodí, těžko se zvedá, na zadní noze má pes tři rány, pít může jen z díry v betonu. To jsou důvody, kvůli kterým volají místní po nápravě. | Blesk – Tonda Tran

„Měl starou špinavou vodu, zamčenou na západku v kotci. Šel jsem tam potom v úterý, pes opět bez vody,“ řekl Blesku Cimpl. Další lidé upřesnili, že psi jsou v areálu na různých místech. Dva v kotcích, další u hlavní brány na laně. „Ten je na tom nejhůř. Je apatický, jen kulhá, má viditelná a jasně neléčená zranění,“ popsal další svědek. To potvrdila i návštěva redaktorů Tlapek na místě. „Zranění má zhruba rok,“ přiznal též jeden ze zaměstnanců bezpečnostní agentury Vladimíra Machálika, jíž psi patří a která je dodavatelskou firmou Metrostavu. Blesk tlapky pak k řešení přizvaly Veterinární správ i Policii ČR a Metrostav.

Podívejte se na záběry psa z mobilu Vojtěcha Cimpla:

Video  Návštěvníky i místní obyvatele pražského Karlína trápí stav psů hlídajících tamní areál betonárny. • VIDEO  - Vojtěch Cimpl
Video se připravuje ...

Metrostav: Nepřijatelné

Za TBG Metrostav se vyjádřil ředitel Jakub Šimáček. „Dle našich informací jsou zvířata v kondici odpovídající jejich věku a majitel se o ně stará, jsou očkována a vybavena čipy. Majitel je zkušený chovatel, plemeno chová již mnoho let,“ uvedl s tím, že veterinární kontrola v minulosti žádné pochybení nezjistila. „Pokud by se nyní nějaké prokázalo, okamžitě by jej firma řešila.“ Mluvčí Pavlína Mertl pak Blesk ujistila, že pro celou společnost je naprosto nepřijatelné jakékoli špatné zacházení se zvířaty v jejich areálech.

Majitel: „O psy se starám dobře!“

Majitel psů a šéf agentury Vladimír Machálik jakékoli zanedbání kategoricky odmítl. „Ta zranění se objevují vždy přes zimu a jsou zřejmě ze soli. Ale to už se řešilo x-krát,“ řekl Blesku. „Samozřejmě to ale řešit budu. V pátek 6. ledna jdeme k veterináři, kde budu žádat jednak ošetření těch ran a jednak podrobné vyšetření psa, aby mi lékař potvrdil skutečný stav psa, jaký je,“ uvedl. „Kéž by se každý staral o psy jako my,“ uzavřel.

Policisté na místě zjišťovali oznámený stav zvířete, aby později sepsali podnět k dalšímu šetření. Policisté na místě zjišťovali oznámený stav zvířete, aby později sepsali podnět k dalšímu šetření. | Blesk – Tonda Tran

Pochybení potvrdili

Včera na místo dorazila i Státní veterinární správa a provedla kontrolu u chovatele. „Bylo konstatováno porušení zákona (zanedbaná veterinární péče). Chovateli bylo nařízeno její okamžité zajištění a zlepšení podmínek chovu,“ sdělil její výsledek Blesku mluvčí organizace Petr Majer. Podle něj byl výživný stav psa adekvátní věku. V době kontroly měl k dispozici vodu. „Bude podán podnět obci s rozšířenou působností na zahájení správního řízení s chovatelem o sankci,“ dodal Majer s tím, že už v minulosti byla provedena v chovu kontrola bez nálezu. Od poslední kontroly se však stav zvířete zhoršil.

Josef Safarik ( 8. ledna 2023 15:04 )

Majitele psů zavřít za týrání zvířat a zákaz chovu.
Co dělá magistrát a veterinář, který vydá potvrzení,že jsou v pořádku, když je evidentní, že tomu tak není.
Ihned odebrat a dát do útulku,kde bude o ně postaráno.
Konejte konečně.....

Ramita ( 7. ledna 2023 01:39 )

Tak pana jednatele Šimáčka s celou jeho rodinkou přivázat na řetěz bez možnosti pohybu, bez vody, bez lékařské péče a nechat je hnít za živa, jak by se jim to líbilo. Jestli pak by tvrdil to samé, že je vše v pořádku.
Kdo vědomě páchá zlo, tak zlo se mu na 100% vrátí. Až to přijde a ono to přijde, tak ať si pak vzpomenou za co to mají, za tu bezohlednost, chamtivost, nadřazenost! Ubližovat těm nejslabším a nejnevinnějším se nemá!

Eliška Jechová ( 6. ledna 2023 18:53 )

Mohu nějak pomoci?

defakto ( 6. ledna 2023 13:38 )

... Ochránci zvířat by se tam měli okamžitě rozjet a celou situaci by se měli zabývat ! V Metrostavu by měl někdo nést osobní zodpovědnost za týraní zvířat !

Uživatel_5618588 ( 6. ledna 2023 13:27 )

Co chcete od bezďáků kteří tam jako brigádnici hlídají areál. Hlavně že je na lahváče.

Zobrazit celou diskusi