Podcast: Strach z inflace a války? Pejsci to také cítí. Pozor na přeskokové chování, radí Bradáč
Ještě před deseti lety řídil psí psycholog Pavel Bradáč desítky zaměstnanců a jako krizový manažer hasil nejrůznější průšvihy. U problémů zůstává i nyní, ale místo firem pozitivními metodami „opravuje“ pejsky. Pro Blesk Podcast popsal, jak psi vycítí starosti svého páníčka a jak lze v drobných změnách chování psů rozeznat, že i oni potřebují pomoc.
Zkušený cvičitel psů, ale také školitel trenérů čtyřnohých chlupáčů, Pavel Bradáč, na začátek rozhovoru zdůrazňuje, že problémy psa a člověka jsou spojité nádoby. Jestliže jeden má nějaké těžkosti, ovlivní i toho druhého. V období, kdy potraviny, pohonné hmoty nebo nájmy zdražují, je téměř nevyhnutelné, že lidé přenáší svůj stres a strach také na pejsky. Jak to na nich poznáme?
„Někteří psi to nepociťují tolik, jiní naopak hodně a dostávají se do stresu. Nejmenší projev stresu u psa je takzvané přeskokové chování. Vypadá to tak, že vás pes neposlouchá, nebaví se s vámi, zkrátka o vás nemá zájem. Projevem může být divokost takového typu, že třeba první dvě minuty venku běhá jako blázen,„ popisuje jednu polohu počínajícího problému. V té druhé je pes naopak v útlumu a zůstává pasivní. “Pejsek celou procházku pročuchá nebo se bojí venku. Začuchává se a zavírá do sebe,„ dodává trenér.
Pes na utracení
Podle Bradáče toto chování mnozí lidé nepovažují za první příznaky nějakých potíží, neřeší to a nechávají je přerůst ve velký problém. “Ze psa, který byl trochu neposlušný, se z něj stane pes na utracení, protože kouše,„ varuje psí psycholog. Řešení není dle Pavla Bradáče univerzální a každý pes potřebuje zvláštní přístup. Rozhodně nedoporučuje ignorování, křičení nebo jakýkoliv násilný způsob. Dle psího psychologa není ani dobré hledat rady na internetu.
“Hromada těch návodů řeší úplně nesmyslné věci, které psa nepřenesou přes jeho problém. To, že si psa nebudu všímat, aby si zvykl být o samotě znamená, že bude ještě víc trpět a bude mít větší trauma,„ uvádí příklad nevhodného tipu s tím, že nevšímání není špatná rada, ale má své pravidla a specifika pro konkrétního psa. Radou nad zlato však zůstává, že pes potřebuje pozornost a péči. Cvičitel kupříkladu dlouhodobě doporučuje, aby si člověk se psem pohrál denně asi 2krát po 20 minutách a chodil na vycházky.
Proč předklon psi čtou jako agresivní gesto, co znamená covidový pes a covidové štěně, a jestli lze ze psů žijících ve smečkách na Ukrajině vychovat opět poslušné a spokojené chlupáče, prozradil v Blesk Podcast psí psycholog Pavel Bradáč:
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.