Středa 9. října 2024
Svátek slaví Štefan / Sára, zítra Marina
Oblačno, déšť 18°C

Podcast: Řekové nejsou líní, říká česká blogerka. Za své postřehy z poloostrova dostala Magnesii Literu

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
20. dubna 2022
05:00

Před 22 lety se Kateřina Panoy dostala náhodou do malého městečka Parga na severozápadě Řecka. Potkala zde mladíka Kostu, který se jí na první pohled nikterak nelíbil, ale o pár pohledů později se přeci jen do sebe zahleděli. Kateřina s ním v Parze nakonec zůstala. O mnoho let později, během koronavirové pandemie, začala denně na facebookovou stránku Řecké štěstí psát krátké postřehy. Její poetické popisování obyčejných lidských situací nadchlo čtenáře a vysloužilo si letošní cenu za blog roku Magnesie Litery.

Do Prahy se o velikonočním týdnu vkrádalo jaro a skoro to vypadalo, jako kdyby ho přivezla Kateřina Panoy z Řecka. K rozhovoru k nám do redakce Blesku přijela skromná, dobře naladěná a lehce nervózní paní, která mi ihned po potřesení rukou začala tykat: „Pardon, já jsem zvyklá z Řecka. Tam si lidé hned tykají. Dokonce i doktor každému tyká,“ vysvětlovala s úsměvem.

Jen několik dní před natáčením podcastu vyhrála prestižní literární soutěž Magnesii Literu za blog roku. Kateřina pocházející z Prahy tomu nemohla ani před rozhovorem stále uvěřit a jediný, kdo si byl celou dobu jistý jejím vítězstvím, byla její maminka. Blog o Řecku, jeho kultuře, lidech a úplných drobnostech začala psát během pandemie, kdy musela trávit čas doma. Živí se totiž jako prodavačka v obchodě s oblečením, kam zavítají nejčastěji turisté, a tak během zimy a po propuknutí pandemie, měla najednou mnoho volného času.

Líní Řekové

„Zpočátku jsem popisovala denní postřehy, pak jsem psala, jak jsem se do Pargy dostala a seznámila se s manželem a pak už to šlo jedno za jedním. Popisovala jsem sousedy, rodinu, až do současnosti,“ shrnula Kateřina Panoy, jak její zájem v průběhu tří let měnil. V kratičkých příspěvcích líčí své denní zážitky, ale i nejrůznější rodinné peripetie, které zná snad každá rodina. „Lidi jsou stejní a je jedno, jestli jste v Praze nebo v řecké Parze,“ řekla s úsměvem bloggerka.

Dalším důvodem k sepsání blogu jí vedlo vyvracení mýtů o Řecích. Když se tedy Kateřiny ptám na onu často debatovanou lenost Řeků, ihned oponuje: „V létě je běžné, že Řekové dělají 12 až 14 hodin bez přestávky a bez jediného dne volna. Líní určitě nejsou,“ brání své sousedy Kateřina Panoy. Právě během léta se snaží Řekové maximálně vydělat, aby přežili zimu, kdy do země necestují turisté a mají nulové výdělky.

Turismus a tradice

A právě dovolené cizinců v kolébce evropské kultury, jsou částečně i zkázou této kultury. „Lidé se snaží prodat dovolenou a snaží se, aby to bylo v souladu s tím, co turisté chtějí. Tradice bohužel musí jít do pozadí,“ prozrazuje pozorovatelka a hned dovysvětluje: „Bohužel jiné řešení není, protože těch míst, kam se turisté z celého světa mohou jet podívat, je hrozná spousta. Parga a další města musí nabízet víc a víc, aby tam lidé jezdili. Nikoliv však jednou, opakovaně. V Parze turistům před šedesáti lety stačila pláž a slunečník, dnes tam chtějí golf nebo skluzavky pro děti, a tím se to mění,“ vysvětluje.

V jejím městečku řada zvyků zůstala, protože je to malé město, lidé se znají a tradice mají rádi. Ale ústup od zvyků a tradic je přeci jen znát. Kupříkladu v Parze ještě před 22 lety potkávala Kateřina staré ženy v typických řeckých krojích, dnes je vídá jen ve vesnicích nebo v horách. Přesto všechno zůstává Kateřina Panoy optimistická, protože si všímá, jak mladá generace ráda přebírá řecké tradice a učí se novým, které přinášejí do Řecka cizinci. Podobně jako Kateřina z Prahy.

Proč koronavirus extrémně Řekům uškodil a jak obyvatelé Pargy pomohli obcím jižní Moravy zasaženým tornádem, prozradila Kateřina Panoy v Blesk Podcast:

Video  Blesk Podcast: Řekové nejsou líní, říká česká blogerka. Za své postřehy z poloostrova dostala Magnesii Literu  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi