Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Podcast: Jaderná puma, chudoba a bída. O strašácích Čechů promluvila psycholožka Vodáčková

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
14. dubna 2022
05:00

Po dlouhém dvouletém boji s pandemií koronaviru dolehlo na Čechy obří zdražování a válčení na Ukrajině. Mnozí lidé se proto obrátili na psychology a hledají ze svých strachů a trudných pocitů cestu. Podle psycholožky Daniely Vodáčkové by se současná složitá situace neměla vůbec podceňovat. Co Čechy aktuálně nejvíc děsí, prozradila v Blesk Podcast.

Když nastane krize, mnozí psychologové a psychoterapeuti sáhnou po některé z příruček, kterou napsala Daniela Vodáčková. Lektorka a spolupracovnice Českého institutu biosyntézy dohlíží na práci kolegů psychologů a v nejrůznějších situacích jim radí. Po ruské invazi na Ukrajinu se dle svědectví jejich kolegů zvýšil počet lidí, kteří z nejrůznějších důvodů požádali o pomoc psychologa.

Pokud se na experta obrátí člověk sám, je to podle Vodáčkové velmi šťastné, protože sám klient má hlubokou motivaci svůj problém řešit a vyřešit. "Tři setkání naprosto pokryjí tuto citlivou krizovou fázi. V té chvíli vyřeší to gró problému a je schopný posoudit, co potřebuje dál," vysvětluje, že krizová intervence je jen začátek pro další terapie, pokud jsou potřeba. 

"Strach z české perespektivy se hodně týkal nebo týká jaderného nebezpečí, také bídy, chudoby, zhoršených podmínek, obavy o děti nebo strachu o to, jak vůbec s dětmi mluvit o válce. Jestli je s nimi možné mluvit otevřeně, jestli je nebudeme moc děsit," jmenuje, co všechno trápí Čechy.

Učitelé pod tlakem

Těžkou situaci mají podle Vodáčkové také učitelé, kteří musí dětem a studentům vysvětlovat, co se děje na Ukrajině, ale zároveň řešit i možné spory uvnitř kolektivu. "Mám za to, že školy by teď potřebovaly podporu psychologů a krizových interventů. To postcovidové období bylo dost náročné a teď do toho vstoupila ještě válka," myslí si psycholožka, jejíž sestra sama učí na škole.

"Mám zkušenost z předchozích let, kdy jsem pomáhala ve školách, kde se stalo opravdu vážné neštěstí, jak je důležité podpořit kantory a pracovat s nimi. To jsou ty nejvztažnější osoby ve škole a ve chvílích, kdy je učitel přetížený, v chaosu, v pochybnostech a v nejasnostech, co je v pořádku říkat, tak potom se mu věci nezvládají snadno. Ukázalo se, že dobře podpřený vyučující dokázal v mezní situaci vytvořit pro děti bezpečné prostředí. A mluvím o velmi vážných věcech, jako je kupříkladu vražda dítěte," zdůrazňuje Daniela Vodáčková.

Proč v této době snadno vznikají dezinformace, jak proti nim bojovat a jak jsou na současnou krizi nachystaní psychologové, prozradila Daniela Vodáčková v Blesk Podcast:

Video  Blesk Podcast Podcast: Chudoba a válka. Psycholožka promluvila o starostech Čechů  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa