Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

První kočky zachráněné na Ukrajině jdou k adopci. Další hromadné záchrany veterináři zatrhli

Video se připravuje ...
Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
19. března 2022
05:00

Deset koček z válkou sužované Ukrajiny přijala do péče nezisková organizace Pet Heroes. Převezla je do svého útulku v Lanškrouně, kde po dohodě s Krajskou veterinární správou prošly přísnou karanténou. Teď už jsou některé z nich k adopci. Reportérky Blesk tlapek byly první, kdo je navštívil.

Kočky, které spolek přijal, pocházejí od paní Julie z Užhorodu, která zachraňuje kočky. Když vypukla válka, začali k ní místní lidé svá zvířata, o která se už z různých důvodů nemohli starat, odkládat. Její kapacity ale nebyly neomezené. „Požádala nás proto o pomoc evakuací do bezpečí několika koček a jejich umístěním,“ řekla ředitelka Pet Heroes Nikol Burešová.

Ředitelka Pet Heroes Nikol Burešová se sbírkou určenou pro ukrajinské kočky Ředitelka Pet Heroes Nikol Burešová se sbírkou určenou pro ukrajinské kočky | Jana Ulrichová

Třídenní akce

Zorganizovat přesun koček z Ukrajiny nebylo vůbec jednoduché. „Spolupracovalo na tom mnoho lidí. Nejdříve jsme oslovili naši Krajskou veterinární správu, hranici překročila slovenská organizace, se kterou spolupracujeme. S veterinární přejímkou a čipováním pak pomohl Zvířecí ombudsman, který na slovensko-ukrajinské hranici působí,“ řekla Nikol s tím, že celá tato akce trvala tři dny.

Zajímavě zbarvený bílo-šedý kocourek Kiflík Zajímavě zbarvený bílo-šedý kocourek Kiflík | Jana Ulrichová

Předejít nákaze

Sedm koček a tři kocoury, kteří nakonec doputovali do lanškrounského útulku, si zástupci Pet Heroes pečlivě vybírali, protože chtěli předejít nebezpečí zavlečení různých nemocí včetně vztekliny.Vyžádali jsme si kočky, které u paní Julie byly už nejméně půl roku tak, aby to bylo opravdu bezpečné,“ vysvětlila Nikol.

Přátelské, hravé

V Lanškrouně pak všechny kočky podstoupily veterinární prohlídky a 10denní karanténu. Sedm z nich ji už absolvovalo, zdravotně jsou naprosto v pořádku, a jsou tedy připraveny k adopci. „Všechny jsou kontaktní, nebojí se lidské ruky, jsou zvyklé i na sebe navzájem. Už první den mimo karanténu si spolu hrály,“ řekla vedoucí útulku Renata Kristková.

Ricota a Hermiona Ricota a Hermiona | Jana Ulrichová

Chtějí do tepla

Do nových domovů odejdou všechny kočky z Ukrajiny kastrované, plně očkované a testované na kočičí nemoci. „Upřednostnili bychom rodiny, které je budou mít doma v teple. Mohou mít i nějakou jinou kočku, nějakého kamaráda pro ně,“ dodala. Zájemci, kteří by se některé z ukrajinských koček chtěli ujmout, mohou volat paní Renatě na číslo 724 813 222.

Vedoucí útulku v Lanškrouně Renata Kristková s ukrajinským kocourkem Bublíkem Vedoucí útulku v Lanškrouně Renata Kristková s ukrajinským kocourkem Bublíkem | Jana Ulrichová

Stop dalším dovozům

Lanškrounské kočky jsou jedny z prvních zvířat, která do Česka z Ukrajiny doputovala. Spolek Pet Heroes, který je přijal, spolupracoval od začátku s Krajskou veterinární správou a dodržel všechny podmínky, které mu veterináři stanovili. Ne všichni to tak ale bohužel udělali, a tak Státní veterinární správa v obavách ze zavlečení vztekliny, už tyto převozy zakázala. Výjimky sice uděluje, je ale třeba si je dojednat.

23:14
Dnes

Ukrajinská vláda nařídila ukrajinským sportovcům, aby bojkotovali soutěže, kterých se zúčastní Rusové a Bělorusové. Platí to i pro kvalifikace na OH.

22:32
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

„Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany,“ řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. „Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství,“ prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

22:18
Dnes

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací.

Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí,“ uvedla dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Především kvůli symbolické hodnotě, kterou s sebou pozice nese, ruské předsednictví hlasitě kritizují představitelé Ukrajiny, země, která se už více než rok brání ruské agresi.

Zobrazit celý online

bizon_pepa ( 19. března 2022 09:31 )

To vypadá, že se všichni zbláznili. Na druhou stranu, je to snad jediný článek, kde je zvolena diskuze.

valachia ( 19. března 2022 09:01 )

To tu budeme ještě živit jejich kočky? Tak to už je moc. Už ta propaganda začíná být kontraproduktivní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa