Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Je libo tygra? V Česku kvete obchod se šelmami. Zvířata z nevhodných podmínek není kam dát

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
6. dubna 2021
05:50

Někdy v peřinách někdy v nevyhovujících klecích, tak chovají soukromníci v Česku velké šelmy. Obojí je špatně, řešit to ale není jednoduché. Úřady nechtějí tato zvířata odebírat, protože je nemají kam umístit, chybí pro ně azyl. Své o tom ví známý bojovník za práva zvířat, europoslanec Jiří Pospíšil, který nedávno podepsal iniciativu na úrovni evropského parlamentu, která by měla vést k debatě o zákazu volného chovu tygrů v Evropské unii.

Právě tygři jsou nejvíce ohroženi. Kvůli pověrám končí často na ilegálních jatkách, kde se části jejich těl zpracovávají v duchu asijské medicíny, a pak se s nimi načerno kšeftuje. Bylo tomu tak i v Bášti, kde speciální tým CITES odhalil v roce 2018 nelegální tygří jatka. Případ teď řeší odvolací soudy.

Takhle to vypadalo na nelegálních jatkách v Bášti Takhle to vypadalo na nelegálních jatkách v Bášti | policie ČR a celní správa

Kšefty se hýbou dál

Podle Pospíšila existují ale podezření, že tento případ není zdaleka jediný. „Prosakují informace, že zde fungují různé mafie, které obchodují s částmi tygřích těl, že jsou tato zvířata zneužívána a zabíjena kvůli různým preparátům. Pokud vím, policie to vyšetřuje, žádné konkrétní závěry ale zatím nejsou,“ řekl. „Proto se občanské iniciativy v rámci Evropy snaží buď regulovat obchod s tygry a jinými velkými šelmami nebo jej úplně zakázat,“ dodal.

Pět stovek šelem

V Česku je v současné době chováno v soukromí kolem pěti set velkých šelem. „Reálně bude toto číslo asi mnohem vyšší, protože často se jedná o ilegální chovy, kde zvířata žijí v nevhodných podmínkách a úřady o nich nemají žádné informace,“ řekl Pospíšil.

Kam s nimi?

Stát je podle Pospíšila v otázce chovu velkých šelem liknavý, chybí podle něj zařízení, kde by mohla být tato zvířata po odebrání ze špatných podmínek umístěna. „Sám sem řešil případ nevhodně chovaného lva v Praze, stát ho ale nemohl zajistit, protože ho nemá kam umístit,“ řekl s tím, že vedle množíren psů a koček a transportů zvířat na jatka, je toto další velký problém, který je třeba řešit.

Ramita ( 7. dubna 2021 21:50 )

Prosím lidi, vzpamatujte se a buďte soucitní a ne chamtivci! Nemusíte všechno zabíjet, pojídat a využívat! Lidí je 8 miliard a tygr je na pokraji vyhynutí!!! Tohle vám příroda nezapomene!

Zobrazit celou diskusi
Další videa