Deniska je těžce psychomotoricky retardovaná už od narození. Její rodiče na to přišli v době, kdy jí bylo půl roku. „Náhle dostala svalové křeče a jakýsi záchvat, načež se pak z magnetické rezonance zjistilo, že Denisce chybí malá část mozečku,“ popisuje její otec Jakub Jeništa.

I kvůli dalším s tím spojeným zdravotním problémům je nezbytné, aby měla holčička dostatek pohybu. K tomu jí pomáhá především rehabilitační cvičení a rovněž je třeba neustále stimulovat její vjemy. Posledního půl roku jí s tím pomáhá i pejsek.

„Musíme udržovat její svaly funkční. Pomáhá nám takzvaná canisterapie neboli polohování. A díky Tobymu jí teď máme kdykoliv doma,“ říká táta Denisky.

Pejska pro holčičku vycvičila organizace Pomocné tlapky. „Původně jsme se báli, že mít psa by pro nás mohla být zátěž. Ale je výborně vycvičený a není to s ním náročné. Moc jim za to musíme poděkovat,“ pochvaluje si otec holčičky.

Vycvičili ho na míru

Tobymu je dva a půl roku. Ještě než se dostal do rodiny, byl od štěněte 22 měsíců připravován na budoucí poslání. Pomocné tlapky ho holčičce vycvičily »na míru«. „Nějakou dobu to trvalo. Není to tak, že bychom ze dne na den dostali psa. Toby se s Deniskou nejprve sžíval,“ popisuje otec.

Secvičování psa s klientem trvá ve třech částech minimálně čtrnáct dní,“ vysvětluje ředitelka organizace Hana Pirnerová. Denisčina rodina si také pochvaluje přístup lidí z organizace. „Během prvních dnů, kdy u nás byl Toby, cvičitel pozoroval, jestli vše běží, jak má,“ říká pan Jeništa.

Denisce pomáhá pejsek Toby.
Autor: Karel Kopáč

Podává jí hračky

Toby je Denisce při ruce třeba při tzv. polohování. „Je to pro nás zásadní činnost, kterou děláme každý večer. Toby Denisce předává energii, a i když je zrovna zatuhlá, dokáže se s ním krásně uvolnit,“ popisuje pan Jeništa. Pes udržuje i Denisčinu pozornost. „Když sedí v židličce, hází mu hračky a on jí je podává zpět,“ popisuje otec.

Jaké pejsky cvičí?

Asistenční pes – částečně nahrazuje službu osobních asistentů a zvyšuje samostatnost. Ovládá desítky povelů: otevře a zavře dveře, rozepne zip, sundá rukavice, ponožky, podá různé předměty, přivolá pomoc, otevře pračku, vyndá prádlo…

Šikovný společník – je určen pro klienty těžce tělesně postižené, kteří sami nedokážou psa ovládat. Napomáhá rehabilitaci, rozvoji motoriky a případně mentálnímu rozvoji. Asistuje i pečovateli, např. odnáší plenky, otvírá dveře matce, která nese 30 kg těžké dítě, apod.

Vodicí pes – zajistí rychlou a bezpečnou chůzi klienta. Je to společník pro nevidomé.

Canisterapeutický pes – speciální pes vycvičený pro terapii např. u dětí nebo v domovech seniorů.

Pomoci můžete i vy

Aby mohla organizace cvičit psy a dávat je klientům k dispozici, potřebuje na svoji činnost každou korunu. Ročně to dělá okolo pěti milionů! Pomoci můžete i vy. Stačí jakýkoliv příspěvek poslat na účet Pomocných tlapek. Další pomocí můžou být třeba i výrobky nebo služby vaší firmy.

„Pokud vás napadlo, že právě vaše firma nám může pomoci, budeme rádi, když se nám ozvete,“ říká ředitelka Pomocných tlapek, která upozorňuje, že pomocí je i nákup na eshop.pomocnetlapky.cz

Kontakt: Pomocné tlapky, o. p. s.

Adresa: Svatopluka Čecha 1412, Starý Plzenec 332 02 IČ: 26 32 26 41

Telefon: +420 724 279 599

E-mail: info@pomocnetlapky.cz

Žádosti o psa: +420 724 286 840 Web: www.pomocnetlapky.cz

Fotogalerie
3 fotografie

VIDEO: Vše, co byste měli vědět o krmení psa