Štěkot, zápach a křik: Množitelka ze Světnova dál kšeftuje se psy, úřady jen přihlíží

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
2. listopadu 2019
05:15

Na psech už léta vydělává množitelka Petra Nováková (36), dříve Cendelínová Němcová ze Světnova na Žďársku. Množí zvířata bez průkazu původu, která pak vydává za čistokrevná, a navíc je i překupuje. Blesk tlapky na její špinavé kšefty upozorňují už měsíce, úřady ale dosud nezakročily.

Jediní, kdo si na množitelku došlápl, byli inspektoři krajské veterinární správy. Ti zjistili, že Petra Nováková porušuje jak veterinární zákon, tak i zákon na ochranu zvířat proti týrání a dokonce i zákon na ochranu spotřebitele.

Opakovaně ji pokutovali a navrhovali, aby jí byl chov zvířat zakázán, což úřady nerespektovaly, a pak alespoň omezen. Ani k tomu ale nedošlo.

Štěňata bernardýnů mají Petře Novákové položit základ nového chovu.Štěňata bernardýnů mají Petře Novákové položit základ nového chovu. | Jana Ulrichová

Štěkot, zápach, křik

„Nezměnilo se nic. Přerušila pouze živnost, aby se vyhnula placení pokut, které jí uložila Krajská veterinární správa v Jihlavě. Tím pádem takzvaně nepodniká, ale se svými špinavými kšefy pokračuje,“ uvedl soused Vladimír Gross, který opakovaně odeslal desítky stížností na obec, město i kraj, na okresní a krajskou veterinární správu, hygienu i finanční úřad a se sousedy inicioval i několik petic.

U domu je i ohař s amputovanou nohou.U domu je i ohař s amputovanou nohou. | Jana Ulrichová

Přibývají kotce

Množitelka má podle něj stále zhruba na tři desítky psů. „Je to různé, ta zvířata se tu točí. Část jich je vždy vypuštěná na zahradě, část je zavřena v domě. Živnost sice pozastavila, přitom ale postavila nové sady kotců. Přibyly dřevěné, poschoďové na čtyři a čtyři psy, a vzadu další čtyři plechové kotce, kde má velké psy,“ uvedl.

Dodal, že štěkot i neuvěřitelný zápach všechny v okolí dál obtěžuje. „Bývá tu i křik, to když se podvedení lidé domáhají za účasti policie vrácení peněz za psa, ze kterého nevyrostlo to, co slibovala. Nedávno jsme tu takové situace zažili hned dvě,“ dodal.

Z retrívrů na bernardýny

Petra Nováková Blesk tlapkám potvrdila, že živnost pozastavila. „Žádnou živnost, žádný prodej pejsků teď neprovozuji. Chov labradorských retrívrů, co jsem měla, jsem zrušila, pejsky jsem buď rozdala, nebo prodala,“ řekla.

Vzápětí ale dodala, že nově si pořídila štěňata bernardýnů z chovných stanic, na kterých chce v budoucnu chovat. Živnost prý obnoví za dva roky, až jí skončí mateřská.

Petra Cendelínová Němcová nepopírala, že je množitelka.Petra Cendelínová Němcová nepopírala, že je množitelka. | Kateřina Lang

Úřad mlčí

Správní řízení, ve kterém jí bylo nařízeno snížení počtu chovaných psů, bylo podle Petry Novákové zastaveno. Blesk tlapky chtěly toto její tvrzení ověřit a zjistit, zda jí skutečně porušení několika zákonů včetně zákonu na ochranu zvířat proti týrání nakonec projde a ona vyvázne zcela bez trestu. Tiskový mluvčí Městského úřadu ve Ždáru nad Sázavou Matěj Papáček vyjádření přislíbil, žádné ale ani přes urgence nedodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ivuska1 ( 2. listopadu 2019 09:07 )

Co delaji deti psum v osadach na Slovensku ??!! A kde jsou urady ???!! Tem je to uplne jedno nejake tyrani zvirat.

ivuska1 ( 2. listopadu 2019 08:56 )

Urady tady jsou jenom proto aby z nas tahaly prachy jinak nevyresi vubec nic !

nautilus ( 2. listopadu 2019 08:45 )

hergot to sousedi jsou takové babi já měl něco podobného třikrát jsem je upozornil dostali kopancu,facek že mysleli že jsou na kolotoči a za týden měli dva psi ostatní dali do utulku vše jsem zařídil dohlížel aby byli psi v pořádku!! několikrát jsem upozornoval uřednici,veterináře a byli chluchý,němí!! Ale Babiš takovým luzám uředníkum ještě přidáva 1500 kč kdo už konečně udělá pořádek uředník nikdy!

europa ( 2. listopadu 2019 07:22 )

Souhlas!!! Chudáci psi, chudáci sousedi.

VIP2019 ( 2. listopadu 2019 06:10 )

Proč tento odpad lidsky hnuj vubec žije?
Na co mame zkur....veny urady?
Koukam na hov....no!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud