Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Množitelka dostává jen pokuty. Na zákaz chovu nemáme pravomoci, tvrdí úředníci

Video se připravuje ...
Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
5. února 2019
06:20

Jen pokutami trestal dosud Městský úřad ve Žďáru nad Sázavou množitelku Petru Cendelínovou Němcovou Novákovou (36), na jejíž špinavé kšefty Blesk tlapky upozorňují. Úředníci tvrdí, že víc nezmůžou. Množitelku ze Světnova přitom pokutovala opakovaně i Krajská veterinární správa, která navíc třikrát podávala na město podnět ke snížení počtu chovaných psů a jednou na úplný zákaz chovu. Úředníci to ale vždy smetli ze stolu. Blesk tlapky chtěly vědět proč.

Město, stejně jako předtím starosta obce, ústy svého mluvčího Jakuba Axmana tvrdí, že nemá dostatečné pravomoci. „Případ řešíme podle paragrafů 27 a 28 zákona na ochranu proti týrání zvířat. Pokud nám Krajská veterinární správa postoupí podnět podle paragrafu 27, je pro nás její rozhodnutí závazné. Řídíme se jím, rozhodujeme jen o výši pokuty,“ řekl mluvčí. Jinak je to ale podle něj v případě, kdy KVS rozhodne, že jde o porušení zákona podle paragrafu 28 o zvláštních opatřeních, mezi která spadá právě snížení počtu psů nebo úplný zákaz chovu.

Mluvčí města Jakub Axman tvrdí, že úředníci toho moc nezmůžou, protože nemohou chovatelku zkontrolovat Mluvčí města Jakub Axman tvrdí, že úředníci toho moc nezmůžou, protože nemohou chovatelku zkontrolovat | Jana Ulrichová

Čtyři možnosti

V takovém případě musí úřad ve správní řízení podnět prošetřit. „Dotčenou osobu si pozveme k podání vysvětlení, a na základě tohoto šetření rozhodneme,“ řekl mluvčí. Dodal, že mají čtyři možnosti. Buď mohou řízení ukončit s tím, že nedochází k pochybení, nebo mohou rozhodnout o snížení chovu, nebo okamžitém odběru psů, nebo o celkovém ukončení chovu.

Kotel ano, psy ne

V případě množitelky ze Světnova uzavřelo město všechna šetření s tím, že nedochází k pochybení. Proč? Podle mluvčího proto, že nemají, jak tvrzení KVS ověřit. Když chovatelka řekne, že má vše v pořádku, věří jí. „V jiných oblastech mají pracovníci úřadu pravomoc jít se podívat až na místo, třeba kotel, který moc kouří, mohou zkontrolovat přímo v domě. Bohužel ale, v případě zákona o týrání zvířat, tuto možnost nemají,“ řekl s tím, že jde o velký legislativní nedostatek, kvůli kterému bylo podle něj vždy správní řízení zastaveno.

Kolem domu Petry Cendelínové Němcové Novákové ve Světnově stále pobíhají psi různých ras Kolem domu Petry Cendelínové Němcové Novákové ve Světnově stále pobíhají psi různých ras | Jana Ulrichová

Jen pokuty

Na Městském úřadu ve Žďáru nad Sázavou se případem množitelky ze Světnova zabývají už od roku 2016. Řešili sedm správních sporů, šest z nich je skončených, poslední právě probíhá. Vždy ji potrestali jen pokutami, a to ve výši od 500 do 15 000 korun. Podrobnosti k nim odmítl mluvčí města říci, neuvedl ani, zda pokuty zaplatila.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

bullshit ( 5. února 2019 12:25 )

EET na hospodské zavedli rychle a neprodleně a na tyto na černo vydělané peníze a trápení zvířat jsou krátcí. To je hnus.

vemenozmojistary ( 5. února 2019 12:14 )

Když ta *** párkrát dostane deku a bude mít rozbitou tlamu, nechá toho.

zada ( 5. února 2019 10:47 )

Tak to úřednicíi vezměte přes poslance!! Tady jde o životy živbých tvorů!!! Do prkánka zvedňete svoje zadeled úřednická chásko a jděte s tím třeba do sněmovny!!! Proboha živýho co jste to za lidi. Samá výmluva -..... jasně "mělobyse"!!!!!!!! Začněte úředníci hned a u sebe!!!! Plcení jste za to dost dobře!!! Kdejakýmu poslanci se klaníte a leštíte kliky a tohle nezařídíte?!?!? FUJ!!! A to tam, sedíte za naše daně!!!! Zvedněnte sou umouněnou zadel a už s tím sakriš něco dělejte. Jen píšete a kecáte!!! A blesk taky, do prčic takovou moc máte mediální a n ejste schopni tohle zaříznout!!!! Hlavně když články sypou, žejo?!?!

pavel11 ( 5. února 2019 09:30 )

Sajrajt uředníku na množírny nemají pravomoci!! ale mají jen dochlastejte kafíčka vylezte s kanceláři a koukejte makat za co jste placený.Vidim špínu,humus,tyrání množirny okamžitě jí to zavřu obžaluji jí s trestného činu týráni zvířat,dám jí 100000 tisíc pokuty a věřte je po množírnách jen začít makat netáhla uřednická!!! to samé je u tyrání děti uřednice neví co rok a pul je z děckem uřednici zavřít.Začít tvrdě vymáhat po uřednicích povinosti!!! pracovat!

Zobrazit celou diskusi