Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

I pes potřebuje svou lékárničku. Může mu zachránit život

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
28. srpna 2019
05:55

Dát psovi první pomoc, ošetřit ho a umět ho resuscitovat, to všechno učí pejskaře Kateřina Šponarová a Martina Frühauf Kolářová. Připravily také velmi užitečné psí lékárničky. Zájemci se s nimi mohou seznámit v sobotu 7. září v centrálním parku Lužiny na Psím dni s Prahou 13, jehož mediálním partnerem jsou Blesk tlapky.

Psí lékárnička se vyrábí ve třech velikostech, a to malá, která je vhodná na procházky a krátké výlety, a dále pak rozšířená verze a velká, kterou odborníci na první pomoc u zvířat doporučují mít doma nebo v autě.

„V malé lékárničce jsou nůžky, standardní trojvrstvý obvaz, který je potřeba například při poranění tlapky, potom jsou tam rukavice a desinfekce,“ uvedla Kateřina Šponarová. Dodala, že alespoň tuto základní lékárničku by měl mít každý majitel psa. V rozšířené lékárničce je navíc desinfekce, háčky na klíšťata a obvazový materiál.

Kateřina Šponarová ukázala psí lékárničkyKateřina Šponarová ukázala psí lékárničky | Jana Ulrichová

Pomoc při bodnutí i otravě

Velká lékárnička obsahuje navíc běžné léky, např. antihistaminika potřebná jako první pomoc ve chvíli, kdy psa štípne vosa, a peroxid vodíku, který se podává v případě, že pes pozře něco otráveného. Díky němu se vyzvrací. „Je tam také oplachový materiál, teploměr a více obvazů,“ popsala.

Poradí, jak resuscitovat

Na nápad vyrábět psí lékárničky přišly obě ženy ve chvíli, kdy zjistily, že na trhu kvalitní psí lékárničky nejsou. „Najdete pouze takové, které připomínají autolékárničky, kde nůžky nestříhají a náplast nelepí. Proto jsme se rozhodly vyrábět kvalitní lékárničky pro psy,“ vysvětlila Kateřina Šponarová,.

Společně se svou kolegyní Martinou Frühauf Kolářovou vede také kurzy první pomoci pro psy, kde se zájemci dozví, jak psa resuscitovat, jak mu správně dát masáž srdce nebo dýchání z úst do čenichu a nepropadnout přitom panice. Veškeré informace poskytnou obě odbornice na první pomoc u zvířat zájemcům na Psím dni s Prahou 13 v jejich stánku. Ke koupi tam budou i psí lékárničky, které vyrábí klienti chráněných dílen.

Kateřina Šponarová ukázala psí lékárničkyKateřina Šponarová ukázala psí lékárničky | Jana Ulrichová

Myslí na opuštěné psy

Pro návštěvníky Psího dne s Prahou 13, který se letos koná už počtvrté, připravili organizátoři program plný zábavy a soutěží, včetně oblíbeného psího dostihu a skoku do výšky. Prezentovat se tam budou také čtyři útulky, které budou nabízet k adopci své svěřence. Letošní novinkou bude možnost stříhání drápků zdarma, které zajistí psí salon. Zdarma je také vstup na akci i startovné na soutěže.


 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud