Petr chová 24 psů na malém pozemku s maringotkami. Obvinění z týrání se brání

Autor: Ivan D. Hladík - 
22. 8. 2019
05:35

Štěkot 24 psů zpoza zaslepených oken tří maringotek, další hafan zavřený ve starém autě. Pro Petra Peltrama (62) z Jenštejna u Prahy jsou smyslem života. Lidé z okolí tvrdí: Jde o týrání!

Na situaci na provizorně oploceném plácku u bývalého JZD upozornil Blesk tlapky čtenář Robert Hubata-Vacek (53): „Kdykoli tudy jedu nebo procházím, vidím, že i v červeném osobáku před maringotkami je zavřený pes, už několik měsíců. Ani ostatní jsem venku neviděl.“ Majitel psů se brání a Blesku tvrdil: „Pravidelně je pouštím proběhnout, nic jim nechybí.“ Podle jeho slov se o nalezené psy stará už šest let a připustil, že se kvůli nim už třikrát stěhoval.

„Já jsem sice skoro bezdomovec, ale mám důchod, psům vařím a řádně se o ně starám,“ trvá na svém chovatel. Krajská veterinární správa se jeho chovem zabývala už v roce 2015, kdy pobýval v Popovicích. Tenkrát uvedla, že Peltram nedoložil vakcinaci, a také objevila psy umístěné v osobním autě. Zároveň ale stav všech zvířat zhodnotila jako dobrý.

„Psy řešit nebudu,“ zní z radnice

Vedení obce je dění v jejím katastru jedno. „Já o tom vím, ale fakt na to nemám čas, nedávám to. Starosta ani místostarosta tu nejsou a já to řešit nebudu,“ řekla vedoucí úřadu v Jenštejně Pavlína Antošová.

Psi mají si mají vidět všechna žebra.Psi mají si mají vidět všechna žebra. | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

Veterináři: Zvířata jsou vyhublá

Do Jenštejna v úterý dorazil inspektor krajské veterinární správy. „V areálu se nacházelo v době kontroly 22 psů starších šesti měsíců. Výživný stav většiny, až na cca pět zvířat, byl zhoršený. Zvířata byla vyhublá a delší dobu zřejmě neproběhlo odčervení. Bylo zjištěno chybějící či prošlé očkování proti vzteklině, jde o porušení veterinárního zákona,“ uvedl její mluvčí Petr Majer.

Zřejmě budou navrhovat snížení počtu chovaných psů. „Ve hře je také návrh na odebrání části psů a jejich umístění do náhradní péče,“ dodal Majer.

Myslí to dobře

O chovatelových dobrých úmyslech nepochybují ani ti, kdo na chov na několika metrech čtverečních upozorňují. „Nemyslím, že by je týral a měli by mu všechny vzít. Jen je jich moc, to nemůže zvládnout. Je potřeba mu spíše pomoci,“ míní Vacek. Psi, které Blesk viděl, nebyli zvláště zanedbaní. Nejsou však kastrovaní a chovatel připustil, že občas se spáří. „Snažím se tomu zabránit,“ uvedl. „Víte, když už se lidé starají, pomohlo by, kdyby třeba přinesli granule... Jinak ať si hledí svého,“ uzavřel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

20tina12 ( 24. srpna 2019 15:15 )

Proč to sem dáváte když s tím vláda nic neudělá. Blesk se honí jen po čtivosti, 🤮

jardavozembouchak ( 22. srpna 2019 10:13 )

Každý není takový bezcharakterní blb jako vy

europa ( 22. srpna 2019 06:45 )

y1xcvbnm ( 22. srpna 2019 06:03 )

co to je zase za debila, místo aby se staral o sebe aby nebyl jako bezdomovec, tak chová psy ?? proč??? je to nějaký vypatlanec

Zobrazit celou diskusi
Další videa