Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

Blesk Ordinace v Teplicích: Davy návštěvníků si nechaly zkontrolovat znaménka, plíce či zrak!

 • Autor: Michal Volf - 
  Aktualizováno -
  5. 10. 2022
  17:53
  5. 10. 2022
  05:00

  Blesk Ordinace dnes zamířila do Teplic, kde se o návštěvníky postarali lékaři a další zdravotníci z nemocnic Krajské zdravotní, a.s. Ta se po loňském úspěchu v Ústí nad Labem rozhodla opět nabídnout spolu s Bleskem lidem některá důležitá vyšetření přímo na ulici. 

   

 • 1.Jaká vyšetření jste mohli podstoupit?

  * Lékové poradenství 

  * Vyšetření mateřských znamének

  * Vyšetření zraku

  * Vyšetření diabetu

  * Vyšetření plic

  * Vyšetření tlaku

  Obrovský zájem byl už tradičně o vyšetření kůže a znamének.

  * Poradna gynekologie

  * RS Centrum

  * Následná péče

  * Sportovní medicína

  *  Krajská zdravotní, a. s

  Video  Blesk Ordinace v Teplicích: Davy návštěvníků si nechaly zkontrolovat znaménka, plíce či zrak!   - Markéta Volfová, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 2.Pod křídly Krajské zdravotní

  Prvního září uplynulo 15 let od založení akciové společnosti Krajská zdravotní. Za tu dobu se z ní stala sebevědomá instituce, na kterou se může spolehnout prakticky celý Ústecký kraj. Své nemocnice spravuje v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně, Mostě, Chomutově, Litoměřicích a v Rumburku. A nejde jen o kvalitní zdravotní péči a rozsáhlou výstavbu, která v současnosti probíhá hned ve třech nemocničních areálech, ale i řadu dalších investic v jednotlivých odštěpných závodech společnosti.

  Důvody k narozeninovým oslavám jsou více než zřetelné. Nejen, že se společnosti podařilo ve své patnáctileté historii z původních pěti nemocnic rozšířit své působení o další dvě, a tím se stát největší poskytovatelem nemocniční péče v ČR, ale daří se jí také naplňovat poslání, které si předsevzala.

  „Naše nemocnice poskytují pacientům kvalitní a profesionální zdravotní péči. Držet trvale její vysokou úroveň pro obyvatele Ústeckého kraje a dále ji rozvíjet je hlavní úkol pro vedení společnosti,“ poznamenal generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., Petr Malý. K tomu je zapotřebí nejen kvalitní lékaře, odborníky a další zdravotnický personál, ale také modernizace vybavení i samotných nemocnic.

  „Na podzim loňského roku jsme v Děčíně i Chomutově zahájili stavbu pavilonu pro Emergency, operační sály, centrální sterilizaci, lůžka intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitační oddělení,“ přiblížil Malý s tím, že nyní vzniká také v areálu ústecké nemocnice pavilon pro kardiovaskulární obory, anesteziologii a další specializace za téměř 1,4 miliardy korun.

  Vizualizace stavby pavilonu Emergency v Chomutově. Vizualizace stavby pavilonu Emergency v Chomutově. | Michal Volf, archiv nemocnice

  Dočká se i Šluknovský výběžek

  Z dlouhodobých plánů má Krajská zdravotní, a.s., v rukávu ještě pavilon péče o matku a dítě, jež vyroste také v děčínské nemocnici a přestěhuje se sem i dialyzační středisko. Rozsáhlá modernizace zdravotnického zařízení je naplánována i v Rumburku - tak, aby pro obyvatele Šluknovského výběžku byla zachována dostupnost zdravotní péče.

  Fakta o Krajské zdravotní, a.s.

   * Vznikla 1. září 2007 transformací pěti nemocnic, později přibyly další 2

  * Základní kapitál má hodnotu 5 480 439 000 Kč.

  *  Je největším poskytovatelem nemocniční péče v České republices téměř 8 914 zaměstnanci je největším zaměstnavatelem v Ústeckém kraji.

  * Disponuje celkem 3 978 lůžky

  * Ročně ošetří více jak 500 000 pacientů

  (údaje platné k 30.6.2022)

 • 3.ARO i operační sály mají v Teplicích vlastní pavilon

  Nemocnice v Teplicích prochází, stejně jako další zařízení ve správě Krajské zdravotní, a.s., postupnou modernizací. Byla vůbec první, kde společnost s výraznými dostavbami začala. Už před dvěma lety se tu otevřel zcela nový moderní pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a ARO s jednotkami intenzivní péče.

  „Do nových operačních sálů se přesunulo celé spektrum operačních výkonů, které jsou v teplické nemocnici prováděny. Operují se zde cévy, klouby, břišní dutiny a provádějí laparoskopické zákroky,“ poznamenal primář teplického ARO a ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., Tomáš Hrubý.

  Původně mělo jít jen o rekonstrukci anesteziologicko-resuscitačního oddělení, následně se ale podařilo vybudovat další patro. „Nová intenzivní lůžka s moderním zázemím v novém pavilonu jsme ocenili i při covidové pandemii, kdy prošla velkou zatěžkávací zkouškou,“ dodal primář. Výstavba vyšla na 400 milionů, vybavení pak stálo dalších 60 milionů korun.

  V moderním hávu

  V posledních letech prošlo v teplické nemocnici postupnou rekonstrukcí např. neurologické oddělení s Centrem pro léčbu roztroušené sklerózy a aktuálně projekt modernizace gynekologicko-porodnického oddělení. Před třemi lety bylo uvedeno do provozu v zrekonstruovaných prostorách vlastní dialyzační středisko a v Ústeckém kraji chybějící protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice.

 • 4.Láskyplná pomoc pro nejmenší

  Spoustu zajímavých domů lze spatřit procházkou lázeňskou vilovou čtvrtí. Jeden z nich je navíc již téměř 40 let zasvěcený pomoci malým dětem. V Kmochově ulici sídlí totiž denní rehabilitační stacionář teplické nemocnice pro 20 dětí ve věku od 1 do 6 let.

  Dlouholetá tradice, důvěra rodičů, kvalitní tým, moderní metody práce, individuální přístup a respektování potřeb handicapovaných dětí – výčet silných stránek teplického stacionáře dává tušit, že je o zařízení veliký zájem.

  „Děti v našem zařízení se cítí jako ostatní zdravé děti v běžných mateřských školách. Účelem je dosáhnout u dětí se zdravotním postižením optimální funkčnosti pohybového aparátu, u těžkých handicapů zabraňovat zhoršení. Vedeme děti i jejich rodiče k aktivní spolupráci a vykazujeme velmi dobré výsledky,“ sdělila vedoucí stacionáře Drahuše Feďjuková. Denní rehabilitační stacionář nabízí dětem rehabilitace, ergoterapii i vodoléčbu. „Úzce spolupracujeme s dětským neurologem, ortopedem, ergoterapeutem, logopedem a psychologem,“ dodává vedoucí oddělení.

  Náročná práce není pro každého

  Ke kvalitní péči patří také kvalitní personál. Ten je pro práci ve stacionáři důkladně vybírán a proškolován. „Léčba a výchova těchto dětí je proces velice náročný, dlouhodobý, je třeba dětem poskytovat lásku, trpělivost, vytvářet příjemnou atmosféru. Proto ne každý může s dětmi ve stacionáři pracovat,“ myslí si Feďjuková. Její tým je ale vysoce profesionální a mezi pacienty velmi oblíbený. „Úplně nejvíc jsou pro nás šťastné, veselé děti a spokojení rodiče,“ uzavřela.

 • 5.Za porodem do teplické porodnice

  Císař se jí často vyhýbá

  Pouhých 16 procent porodů na Gynekologicko–porodnickém oddělení nemocnice v Teplicích provedou lékaři císařským řezem. V loňském roce to bylo jen 142 zákroků z celkových 878 porodů. Teplické nemocnici se tak dlouhodobě daří držet procento tzv. „císařů“ daleko pod republikovým průměrem.

  „Myslíme si, že je to dáno individuálním přístupem ke každé rodičce, v případě nutnosti správným časováním porodu, dobře vypracovaným systémem preindukcí a indukcí a motivací každé ženy,“ míní primář oddělení Lukáš Pondělíček.

  Také proto je teplická porodnice často označována jako rodinná. „Díky vstřícnému přístupu personálu se daří navyšovat počet porodů. A díky práci celého týmu našeho oddělení si stále držíme vysokou spokojenost našich pacientek,“ myslí si primář Pondělíček. Navíc nedávno začala celková rekonstrukce oddělení, která bude probíhat až do příštího roku v rámci dotačního programu React 98.

  Tým Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Teplice je mezi rodičkami velmi oblíbený. Tým Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Teplice je mezi rodičkami velmi oblíbený. | Michal Volf, archiv nemocnice

  Pomůže hudba i teplá voda

  Porodnice v Teplicích nabízí budoucím maminkám nejen vlídné slovo, ale také zázemí s hydroterapií či muzikoterapií, přes aplikaci léků, které tlumí bolest, až po možnost využití epidurální analgezie či směsi oxidu dusného. V roce 2021 zavedlo oddělení do portfolia výkonů provedení hysteroskopie bez celkové anestezie, což značně zvyšuje komfort pacientek. V tomto roce oddělení intenzivně pracuje na vybudování centra pro léčbu endometriózy.

 • 6.Nový pavilon kardiologie

  Velké stěhování se chystá v Masarykově nemocnici na ústecké Severní Terase. Do konce příštího roku má být dokončen nový pavilon, do kterého se následně přesune veškerá kardiovaskulární péče. Nové prostory získá kardiologická klinika spolu s kardioanesteziologickým oddělení a kardiochirurgií, která poskytuje péči pacientům už více jak 4 roky.

  „Snahou našeho oddělení je dále rozšiřovat portfolio kardiochirurgických výkonů. V loňském roce jsme odoperovali několik mladých pacientů s onemocněním aortální chlopně, u kterých jsme místo implantace mechanické aortální chlopně vytvořili pacientovi novou biologickou chlopeň z části jeho vlastního osrdečníku,“ zmínil primář kardiochirurgie Miroslav Kolesár.

  Sjednocení celého Kardiocentra do nových prostor přinese benefity nejen pacientům, ale také lékařům a dalšímu personálu. „Všichni se na tu chvíli těšíme. Získáme nové kapacity a rozšíří to možnosti k dalšímu rozvoji kardiochirurgie pro region,“ říká primář.

  900 operací srdce

  První chirurgickou operaci na srdci, historicky také první v Ústeckém kraji, provedli specialisté v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem 22. května 2018. Od té doby se jim podařilo úspěšně odoperovat kolem 900 pacientů. Kardiochirurgické oddělení v ústecké nemocnici je součástí Kardiocentra Krajské zdravotní, a.s. (KZ), které vzniklo v roce 2019 a vede je přednosta kardiologické kliniky prof. MUDr. Pavel Červinka.

 • 7.Jak poznat mozkovou mrtvici?

  Pomůže znalost příznaků i iktové centrum v Mostě

  Postihne v ČR na 30 tisíc lidí ročně, třetina z nich na následky umírá. Řeč je o třetí z nejčastějších příčin úmrtí u nás – mozkové mrtvici. Důležitá je přitom včasná diagnóza a kvalitní léčba, kterou od února poskytuje pacientům Iktové centrum v Mostě. Zkompletovalo síť center v rámci Krajské zdravotní, a.s., potažmo v Ústeckém kraji, která poskytují nepřetržitou péči pacientům s cévní mozkovou příhodou.

  Vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, obezita, nemoci srdce i nedostatek pohybu jsou rizikovými faktory cévní mozkové příhody. Velmi problematická, ale také velmi častá je pak jejich kombinace. Přesto se velká část pacientů brání úpravě životního stylu, který by mohl útok mozkové mrtvice zvrátit.

  Vedoucí iktového centra v mostecké nemocnici Ján Macko. Vedoucí iktového centra v mostecké nemocnici Ján Macko. | Michal Volf, archiv nemocnice

  „Jde o akutní, náhle vznikající onemocnění, které člověka může přímo ohrozit na životě nebo zanechat těžké zdravotní postižení. Často přichází bez varování,“ popsal vedoucí iktového centra mostecké nemocnice Ján Macko. K tomu, aby byly následky co nejmenší, je potřebné rozeznat včas příznaky.

  „Změna výrazu tváře, neschopnost dát sousto jídla do úst nebo udržet hrnek v ruce, případně náhle vzniklé problémy s chůzí, by měli vzbudit podezření na mozkovou mrtvici,“ shrnul lékař s tím, že v takovém případě je nutné okamžitě volat záchranku. „Nesnažte se postiženého odvést k praktickému lékaři nebo do nejbližší nemocnice. Důležité je kontaktovat právě záchrannou službu, která ví, kam pacienta směřovat,“ vysvětlil Macko.

  Jedním z míst, kde pacientům s mrtvicí dokážou pomoci, je právě iktové centrum nemocnice v Mostě, kterou spravuje akciová společnost Krajská zdravotní. „Pacienti, kteří jsou léčení v iktovém centru, mají prokazatelně nižší riziko úmrtí na cévní mozkovou příhodu a výrazně menší riziko závažných následků,“ dodává Ján Macko.

  V současnosti lze mozkový infarkt léčit intravenózní trombolýzou, a to až do 4,5 hodiny od počátku příznaků. Pacienti s uzávěrem velkých tepen dosáhnou na léčbu mechanickou rekanalizací do 6 hodin od vzniku. „Pokud léčbu trombolýzou provedeme do jedné hodiny od začátku nemoci, můžeme dosáhnout úplného vyléčení v 50 % až 70 % případů,“ uzavřel optimisticky lékař.

 • 8.Sbohem bolestivým loketním kloubům

  V Chomutově ho celý vymění

  Náhrada loketního kloubu není běžný zákrok, který by zvládla každá nemocnice. Pro pacienty nejen z Ústeckého kraje má Krajská zdravotní, a.s., ale dobrou zprávu. V novém chomutovském Centru chirurgie ruky a nohy zařadili tzv. totální endoprotézu lokte ke standardně prováděným úkonům.

  Bolesti loktů při pokročilých degenerativních změnách či poúrazových stavech bývají pro pacienty velmi omezující. Spolu s ramenem totiž umožňuje loket předloktí a ruce zaujmout jakoukoliv pozici v prostoru. V loketním kloubu se odehrávají pohyby, které mají zásadní význam pro sebeobsluhu, kdy především umožňují přiblížit ruku k ústům, a člověk se tak může například najíst. Právě proto je jeho výměna za „umělý“ kloub velmi obtížná.

  Primář ortopedického oddělení v Chomutově Jiří Jurča. Primář ortopedického oddělení v Chomutově Jiří Jurča. | Michal Volf, archiv nemocnice

  „Musíme mít na paměti, že hlavními atributy jsou pohyblivost, nebolestivost a stabilita. Totální endoprotéza loketního kloubu je jediným řešením, které může současně zajistit výraznou úlevu od bolesti, zlepšit rozsah pohybu a obnovit stabilitu,“ vysvětlil Jiří Jurča, primář ortopedického oddělení nemocnice v Chomutově, kde letos v dubnu vzniklo Centrum chirurgie ruky a nohy.

  Po dvou měsících provozu si tu lékař spolu s dalšími kolegy navíc zmiňovaný náročný zákrok úspěšně osvojili u dvou pacientů. „Bezprostředně po operaci se pacienti zbavili výrazných bolestí, které je sužovaly poslední roky. Časná rehabilitace vedla k výraznému zlepšení rozsahu hybnosti,“ shrnul výhody primář Jurča. Chomutovská nemocnice se tak zařadila mezi několik málo pracovišť u nás, kde výměnu lokte provádějí.

  Centrum s výhodami

  Centrum plánované chirurgie ruky a nohy vzniklo při Ortopedickém oddělení Krajské zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z. Jeho cílem je vytvoření podmínek pro další rozvoj chirurgie ruky a nohy v rámci Ústeckého kraje a zlepšení dostupnosti a zkvalitnění vysoce specializované péče v těchto podoborech ortopedie pro obyvatele Ústeckého kraje. Centrum umožní postupné navyšování některých specializovaných výkonů, rozšiřování jejich spektra a zavádění nových operačních technik. V budoucnu může fungovat také jako specializované školící centrum pro chirurgii ruky a chirurgii nohy v rámci České republiky.

  Video  Blesk Ordinace v Brně: Přilákala davy zájemců o prevenci  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

   

   

   

   

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud