Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Ostravská fakultní »proklepla« 1350 pacientů! A Bořek Slezáček (54) vystřihl hity Gotta a Matušky!

Autor: Iva Dvořáková - 
8. října 2021
05:00

 Ani vytrvalý déšť neodradil Ostraváky v rozhodnutí prověřit své zdraví! Čekání v dlouhých frontách nikomu nevadilo, neboť na konci přišlo vřelé přivítání vstřícných a ochotných lékařů a zdravotníků z Fakultní nemocnice Ostrava. Během šesti hodin vyšetřili 1350 návštěvníků a dalším stovkám poskytli odbornou radu. Atmosféra byla i navzdory počasí skvělá a lidé i lékaři si pochvalovali, že „venku“ to jde nějak lehčeji. Strhla i Bořka Slezáčka.

»Zuzanóóó, Zuzanoóóó« nesly se uplakaným ostravským odpolednem na Masarykově náměstí tóny Matuškova hitu. Moderátor Blesk Ordinace se rozhodl představit svým Ostravákům i jako zpěvák. Do rytmu se okamžitě vlnili jak zdravotníci, tak i návštěvníci akce. Obavy i strach z výsledků vyšetření tak odtékaly stejně rychle jako voda z ostravského náměstí.

Bořek Slezáček si zazpíval.

Zpěvák, moderátor i pacient

Tak by se daly shrnout středeční aktivity Bořka Slezáčka. Ještě před tím, než zapěl, nechal si změřit dioptrie. S sebou vzal i herečku, hvězdu seriálu Slunečná a patronku ostravské Ordinace Denisu Nesvačilovou (30). „Mám lehounké dioptrie, jen jsem si jejich sílu nechala ověřit,“ svěřila se herečka. Zato Bořkovi lékařka doporučila návštěvu optometristy. „Nosím brýle do dálky, takže v autě vidím dobře na cestu, ale špatně na palubní desku. Do optiky pro nové brýle určitě zajdu,“ slíbil moderátor.

Mobily a počítače ničí mozek

Velký zájem byl o testování kognitivních (poznávacích) funkcí ve stánku Domov Alzheimer. Přivedlo to sem i Pavla Jurčíka (70). „Chci si ověřit, jak na tom jsem s pamětí,“ řekl a začal odpovídat na otázky profesionálního testu, který má odhalit počáteční demenci a alzheimera. Zaváhal jen jednou, přesto dopadl dobře.

„Paměť a mozek dnes ničí mobily a počítače. Lidé už si nepamatují žádná telefonní čísla. Obtížně počítají zpaměti,“ vysvětlila, proč dnes lidé mají tak chatrnou paměť, sestra Renáta Morcinková. Panu Jurčíkovi doporučila posilovat ji luštěním křížovek, hraním deskových her a počítáním.

Jedním vrzem

Anežka Buráňová (72) chtěla zvládnout co nejvíc vyšetření. Nechala si zkontrolovat plíce. Primář doc. Jaromír Bystroň ji ujistil, že je má v pořádku, a doporučil jí s úsměvem: „Často si zpívejte.“ Zato tlak měla seniorka vyšší (168/98). „Na to beru prášky,“ vysvětlila. EKG a měření oximetrem (saturace kyslíku v krvi) už byla naprosto v normě.

S vysokým tlakem se paní Buraňová léčí. S vysokým tlakem se paní Buraňová léčí. | Martin Pekárek

VZP zaplatila 282 milionů za pacienta

Ředitel odboru služeb klientům Všeobecné zdravotní pojišťovny Michal Adámek si přímo v Ostravě popovídal s moderátorkou Epicentra Markétou Volfovou na téma, proč se stát klientem VZP. Jedním z argumentů byl i fakt, že v roce 2019 zaplatila největší pojišťovna za léčbu jednoho pacienta s hemofilií 282 milionů korun.

Zdraví žen je důležité

Blesk Ordinaci navštívila a také si prošla hlavní hygienička MUDr. Pavla Svrčinová (58). „Jako ženu mě samozřejmě nejvíce zajímá prevence ženských onemocnění,“ uvedla a vydala se do stánku Mamocentra. „U rakoviny prsu je důležitý včasný záchyt, proto by se měla umět každá žena sama vyšetřit,“ řekla hygienička a hned si vyšetření vyzkoušela na modelu.

„Jde vám to výborně,“ pochválily hlavní hygieničku sestřičky ve stánku.

Nešetřete na sobě, jeďte do lázní

To poradil lékař vitální důchodkyni Hertě Takacsové (82), která je pravidelnou čtenářkou Blesku. „Když jsem se dozvěděla, že tady bude stánek Lázní Luhačovice, šla jsem se informovat o pobytech,“ svěřila se paní Herta a odnášela si katalog na rok 2022.

Suma sumárum

CELKEM VYŠETŘENO 1350 NÁVŠTĚVNÍKŮ

Vyšetření znamének ● 202 lidí vyšetřeno ● 10 bazaliomů ● 4 další zhoubná znaménka

Vyšetření očí ● 100 lidí vyšetřeno ● 8 osob mělo vyšší oční tlak ● 5 podezření na zelený zákal ● 7 osob se šedým zákalem ● 1 akutní zánět oka ● 1 bazaliom u oka!

Vyšetření plic ● 150 lidí vyšetřeno ● 4 osoby pozvány na dovyšetření do FNO ● 2 osoby doporučeny k vyšetření k praktickému lékaři

Vyšetření hladiny cukru v krvi ● 300 návštěvníků vyšetřeno ● 3 lidé s vysokými hodnotami odesláni na vyšetření z krve a nalačno, jeden z nich měl extrémní hodnotu 16,8.

Vyšetření tlaku ● 260 lidí vyšetřeno ● 72 lidí s vyšším tlakem ● rekordman tlak 199/109 mmHg

Krevní centrum ● 150 lidí si přišlo zjistit svou krevní skupinu

Telemedicína – vyšetření EKG ● 2 lidé neměli v pořádku EKG, doporučeno další vyšetření

Žilní poradna ● 48 osob vyšetřeno

Mamocentrum ● 64 návštěvníků ● z toho 2 muži

Domov Alzheimer ● 77 lidí absolvovalo testy ● 1 osoba – podezření na lehkou kognitivní poruchu

Video  Blesk Ordinace v Ostravě táhla! Ostravská fakultní »proklepla« 1350 pacientů!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

ZDARMA v deníku Blesk

Své zdraví si musíte umět ohlídat. A v první řadě tím, že budete znát svá práva i povinnosti. To je obsahem příručky, kterou najdete zdarma v pondělním vydání Blesku. Dozvíte se, co po vás nikdy nesmí chtít praktik, jak ho můžete změnit i kontrolovat. Rady máme i pro pacienty v nemocnici nebo ty, kterým léky zbytečně ubírají peníze z peněženky.

Pozor, už v pondělí zdarma v deníku Blesk příručka Známe svoje práva

Podívejte se také, jak to vypadalo v Blesk Ordinaci v Brně

Video  Tlačenice u vyšetření znamének, zraku a plic: Brňané vzali Blesk Ordinaci útokem!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi