Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Covid jako běžná nemoc: Nakažení budou muset k praktikům, ti udělají test. Co čekárny?

Autor: ula - 
19. září 2021
05:00

Pacienti, kteří mají podezření na nákazu koronavirem, si od letošního podzimu přijdou pro svou diagnózu osobně do ordinace praktického lékaře. Ten je vyšetří, provede antigenní test a potvrdí, nebo vyvrátí, že covid-19 mají, a zahájí případnou léčbu. Vyplývá to ze zbrusu nového doporučeného postupu, který ve spolupráci s vedením praktiků vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. Praktici ale upozorňují, že to neznamená, že pacienti budou moci přijít do ordinace bez předchozího ohlášení.

Doporučený postup pro mimonemocniční péči pro lékaře projednávala s praktickými lékaři MUDr. Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví na Kongresu praktiků.

Nově by pacientům s příznaky měl udělat antigenní test, který by diagnózu potvrdil, jejich praktický lékař nebo ambulantní specialista. Změna má zrychlit stanovení diagnózy a umožnit zahájení správné léčby. Včasná léčba podáním monoklonálních protilátek totiž může předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů.

„V minulé vlně byla hlavním přístupem distanční péče a my považujeme za optimální, aby každý člověk, který má podezření na covid-19, kontaktoval svého lékaře, ať už praktika či ambulantního specialistu, a byl vyšetřen. Pokud jde o rizikového pacienta, měla by být zahájena včasná léčba, aby pacient neskončil v nemocnici nebo nezemřel doma,“ vysvětlila po jednání Vašáková hlavní cíl nového postupu.

„Podzimní vlna bude,“ domnívá se náměstkyně a dodává: „Samozřejmě ve srovnání s minulou podzimní vlnou, pokud se podíváme na čísla, tak letošní sedmidenní incidence je 7x menší než vloni. Jsme očkovaní, sice nejsme tolik proočkováni, jak bychom si představovali, ale domníváme se, že dopad další vlny bude menší a nebude tak zásadní.“

Covid jako každá jiná nemoc?

Podle Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů ČR, ale doporučený postup v péči o pacienty s podezřením na covid-19 není nic nového.

Musíme se začít ke covidu-19 chovat jako ke kterékoliv jiné nemoci a je potřeba říct, že ve většině ordinací se tak už standardně děje,“ řekl Šonka.

Zároveň jednu věc zdůraznil. „Pacienti, kteří mají podezření na respirační onemocnění, by ale měli lékaře kontaktovat dříve, než přijdou. Proto stále radím, že je lepší nejdříve ordinaci kontaktovat předem, tedy telefonicky nebo online,“ řekl Šonka s tím, že občas přijdou pacienti do ordinace bez ohlášení, ale děje se to stále méně a méně. Lidé si již zvykli, že je lepší domluvit se s lékařem předem.

Šonka: Žádné tsunami neočekáváme

Nadále tedy bude pro pacienty s podezřením na covid-19 platit zvláštní režim. „Bude to ale velmi náročné na organizaci průchodu lidí ordinací, zde doufáme ve spolupráci pacientů. Není možné, aby si v čekárně pacienti s příznaky onemocnění dýchací cest, a tedy potenciálně nakažení koronavirem, sedli vedle babiček právě očkovaných proti chřipce nebo vedle chronicky nemocných pacientů. Proto bude stále platit systém objednávání lidí s podezřením na nákazu na konkrétní hodinu, kdy je budeme moci bezpečně vyšetřit, tak aby nehrozili jiné pacienty,“ popisuje MUDr. Šonka.

Další postup bude u nakažených záviset například na tom, zda patří do rizikové skupiny. Mezi známá rizika patří například vyšší věk, probíhající onkologická léčba, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, plicní onemocnění či další chronické choroby. „Abychom předešli vážnému průběhu covidu-19 u rizikových pacientů, zahájíme léčbu co nejdříve od začátku onemocnění,“ vysvětluje šéf praktiků.

„K novému postupu můžeme přistoupit i díky tomu, že drtivá většina praktiků a personálu jejich ordinací už je očkovaná, a také proto, že i podstatná část naší populace byla očkována nebo onemocnění prodělala. Neočekáváme tedy takové tsunami jako v minulém roce na podzim a letos na jaře, kdy nebylo možné nápor pacientů zvládnout jinak než distančně,“ říká Šonka.

Za testy, které budou provádět lékaři ve svých ordinacích, budou dostávat od pojišťoven úhradu. Testy si budou praktici zajišťovat sami, na základě doporučení. Šonka uvedl, že se jedná o kvalitní testy doporučené Evropskou unií.

„Vzdáleně – tedy distančně – můžeme podle nového doporučeného postupu poskytovat péči u nerizikových pacientů s lehkým průběhem onemocnění, a především při následném sledování vývoje nemoci s vědomím toho, že u některých pacientů s mírnými potížemi může dojít přibližně po týdnu k prudkému zhoršení.“

Náročný podzim pro praktiky

Podle předsedy SPL čeká praktické lékaře náročný podzim, kdy mají naočkovat více než milion lidí na chřipku, a kromě toho budou očkovat ty, kdo se doposud nenaočkovali proti koronaviru. Bude na nich také ležet největší zátěž související s podzimní vlnou onemocnění covid-19 a zároveň se počítá s tím, že budou aplikovat třetí dávky vakcín těm, kteří byli proti koronaviru již dříve očkováni.

Komplikací pro praktiky byl ještě donedávna nejasný mechanismus distribuce vakcín Pfizer/Biontech. Velká balení vakcín jsou pro ně totiž nevyužitelná, protože je téměř nelze včas vyočkovat. „Nicméně nyní je už jisté, že vakcíny Pfizer/Biontech bude možné do ordinací praktických lékařů objednávat od minimálního počtu třiceti dávek, tedy pěti lahviček, s čímž se již dá běžně pracovat. Předpokládaný počátek distribuce je ve druhé polovině října, až bude dokončeno výběrové řízení na distributora,“ říká MUDr. Michal Bábíček, místopředseda sdružení.

Video  Předvolební debata Blesku: Hádka o 30 tisíc mrtvých na covid, uznávání protilátek i očkovací strategii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 20. září 2021 10:07 )

jo kšefty upadaj a volby se blíží

Jirik-ta ( 20. září 2021 08:58 )

těch 500 co najdete denně ty jsou bezpříznakoví, ti nikam nepůjdou a je to. Když to nebudou testovat není co řešit. Avenier-cz

Jirik-ta ( 20. září 2021 08:40 )

to píše blesk

Jirik-ta ( 20. září 2021 08:39 )

avenier-cz

Jirik-ta ( 20. září 2021 08:37 )

pro mě taky dobrý, nemarodím i když protilátky neuznávají soudruzi. Ať žije KSČ

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa