Královéhradecký kraj: Vše co potřebujete vědět před krajskými volbami

Na Královéhradecku se už podruhé ve volbách střetne Martin Červíček (ODS) s Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Po boji o senátorské křeslo v roce 2018 se oba ucházejí o pozici hejtmana Královéhradeckého kraje ve volbách 2020  (Autor: Blesk: Jakub Poláček)
Aktualizováno -
29. července 2020
13:09
Autor: mah, ČTK - 
20. července 2020
06:30

Volby do zastupitelstva Královéhradeckého kraje by chtělo znovu vyhrát hnutí ANO. Pro to má vítězství z roku 2016 ovšem hořkou příchuť. I přes zisk více než 25 procent hlasů totiž nezískalo funkci hejtmana. Proti vítězi voleb se v kraji postavila široká koalice pěti stran a do hejtmanského křesla tak usedl lídr ČSSD Jiří Štěpán.

Před čtyřmi lety vedla hnutí ANO do krajských voleb současná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta ovšem ze zastupitelstva odešla v roce 2017. Letos se tak lídrem stane podnikatel Jaromír Dědeček.

Na koaličním postupu se dohodli i členové současné vládnoucí krajské koalice. Starostové a Východočeši se totiž spojili ještě s ODS na jediné kandidátce. Tu povede lídr ODS z předchozích krajských voleb, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček.

Kandidáti na hejtmana Královéhradeckého kraje

ANO Jaromír Dědeček
ODS, STAN a Východočeši Martin Červíček
Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, Volba pro město a Nestraníci) Pavel Bělobrádek
Piráti Pavel Bulíček
Spolu pro kraj (ČSSD a Zelení) Jiří Štěpán
Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK a LES) Aleš Cabicar
SPD Zdeněk Podal
KSČM Zdeněk Ondráček
Demokratická strana zelených - za práva zvířat lídr zatím neuveden
Trikolóra lídr zatím neuveden
Volte Pravý Blok lídr zatím neuveden
Rozumní lídr zatím neuveden

V koaličním projektu pokračují v kraji i lidovci. Jejich Koalice pro Královéhradecký kraj společně s KDU-ČSL sdružuje i Volbu pro město a Nestraníky. Do čela kandidátky se pak postavil bývalý předseda strany a poslanec Pavel Bělobrádek.

Samostatně se rozhodli letos kandidovat Piráti. Ti před čtyřmi lety kandidovali společně se Stranou zelených a jejich koalice do zastupitelstva proklouzla jen těsně. Letos by chtěli zisk zvýšit. Doufá v to aspoň lídr kandidátky Pavel Bulíček.

Jít do voleb v koalici se pro rok 2020 rozhodli sociální demokraté. Ti se v uskupení Spolu pro kraj spojili se Zelenými. Do čela koalice se postaví současný hejtman za ČSSD Jiří Štěpán.

Koaliční kandidátka se jménem Spojenci pro Královéhradecký kraj pak spojuje TOP 09, Hradecký demokratický klub a Liberálně ekologickou stranu. Do čela uskupení se postavil krajský předseda TOP 09 Aleš Cabicar.

Jasno mají i v SPD. Ta do voleb vyšle kandidátku v čele s advokátkou Markétou Pakandlovou.

Jasno mají i v KSČM. Tu do voleb v kraji povede poslanec Zdeněk Ondráček.

Další hnutí a strany mohou kandidátní listiny podávat až do 28. července.

Volební období 2016-2020: Široká koalice proti vítězi

Volby v roce 2016 vyhrálo hnutí ANO se ziskem 25,18 procenta hlasů. To hnutí premiéra Andreje Babiše přineslo 13 křesel v zastupitelstvu. V čele kandidátky tehdy stála Klára Dostálová, která dnes působí jako ministryně pro místní rozvoj.

Druhé místo obsadila s dvoucifernou ztrátou na ANO ČSSD, když vybojovala 13,08 procenta hlasů. To ovšem pro stranu představovalo ztrátu poloviny zastupitelů. Dohromady získali sociální demokraté 6 z 45 míst v krajském zastupitelstvu.

Výsledky voleb v roce 2016

ANO 25,18 %
ČSSD 13,08 %
ODS 9,93 %
Koalice pro Královéhradecký kraj 9,75 %
KSČM 9,39 %
STAN a Východočeši 8,98 %
SPD, SPO a SNK 5,54 %
Piráti a Zelení 5,27 %

Na třetím místě skončila ODS. Tu do voleb vedl bývalý policejní prezident Martin Červíček. Občanští demokraté se ovšem nepřehoupli ani přes deset procent a zisk 9,93 procenta jim vynesl pět křesel.

Čtvrté místo obsadila koalice pro Královéhradecký kraj tvořená KDU-ČSL, Hradeckým demokratickým klubem a Volbou pro město. Tehdejší lídr Vladimír Derner dovedl kandidátku k zisku 9,75 procenta hlasů a pěti zastupitelům.

Páté místo obsadila KSČM s lídrem Otakarem Rumlem. Komunisté získali 9,39 procenta hlasů a čtyři zastupitele. Stali se tak zároveň největšími poraženými na změnu v počtu zastupitelů. Oproti volbám v roce 2012 strana přišla o sedm míst v zastupitelstvu.

Čtyři zástupce vyslala na kraj i koalice Starostů a nezávislých a Východočechů, která skončila na šestém místě se ziskem 8,98 procenta pod vedením Martiny Berdychové (VČ) a TOP 09, která pod vedením bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera vybojovala 7,74 procenta hlasů.

Poslední čtyři místa v zastupitelstvu si rovným dílem rozdělily dvě koalice. Osmé místo ve volbách se ziskem 5,54 procenta obsadila společná kandidátka SPD, Strany práv občanů a SNK pod vedením Jiřího Morávka. Devátým subjektem v zastupitelstvu se díky zisku 5,27 procenta stala koalice Pirátů a Zelených v čele s Martinem Hanouskem.

Na koalici se po volbách dohodlo hned pět stran. Druhou ČSSD podpořila ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Díky tomu koalice získala 24 hlasů a hejtmanem se tak v Plzni stal Jiří Štěpán (ČSSD).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud