Středočeský kraj: Co potřebujete vědět před krajskými volbami

Autor: mah, ČTK - 
26. ledna 2020
06:00

Krajské volby ve Středočeském kraji v roce 2016 ovládlo hnutí ANO, které do voleb vedla Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta se stala i hejtmankou, kterou zůstává do současnosti - i když stihla porodit dceru a rok po volbách se jí rozpadla původní koalice. Svou funkci by navíc ráda obhájila i v roce 2020.

Krajské volby ve Středočeském kraji před čtyřmi lety ovládlo hnutí ANO v čele s Jaroslavou Jermanovou. Ta se následně stala i hejtmankou a ustála i otřesy, které vedly k rozpadu původní koalice.

Jermanová chce jako hejtmanka pokračovat

Současné hejtmance nezlomily vaz ani kauzy jejího manžela. Krátce po volbách totiž vyšlo najevo, že její muž Jakub Pokorný dluží své bývalé partnerce 80 tisíc korun na alimentech. Svůj dluh ovšem v zápětí uhradil. Další problémy pak musela hejtmanka řešit v polovině svého vládnutí, kdy vyšlo najevo, že její manžel pravidelně využíval auta patřící kraji k cestám do práce nebo na utkání pražské Slavie, i tuto kauzu ovšem politička ustála.

Jermanová se tak připravuje na obhajobu své pozice i ve volbách v roce 2020. Přípravu na volby přitom bude nově muset skloubit i s novou rolí. V roce 2019 se jí totiž narodila dcera. A hejtmance se začínají rýsovat i první vyzyvatelé. Už na podzim 2019 se například jako další kandidát přihlásil Martin Kupka z ODS.

ČSSD do voleb povede Robin Povšík. Sociální demokraté o tom rozhodli v listopadu 2019. Na krajské konferenci v lednu 2020 jej potom zvolili i krajským předsedou.

Piráti svého lídra pro Středočeský kraj představili na celostátním fóru v Ostravě. Jermanovou za ně vyzve krajský předseda Pirátů Jiří Snížek.

Lídři stran pro krajské volby 2020
ANO Jaroslava Pokorná Jermanová
ODS Martin Kupka
ČSSD Robin Povšík
Piráti Jiří Snížek

Předchozí roky poznamenaly koaliční problémy

Volby ve Středočeském kraji v roce 2016 provázela nízká volební účast. O nových zastupitelích tak rozhodla jen asi třetina možných voličů. Nejvíce hlasů dostalo hnutí ANO, kterému svůj hlas dalo 20,76 procent voličů. Na druhém místě skončili Starostové a nezávislí se ziskem 18,43 procenta.

Výsledek voleb 2016
1. ANO 20,76 %
2. STAN 18,43 %
3. ČSSD 13,75 %
4. ODS 13,05 %
5. KSČM 10,13 %
6. TOP 09 6,54 %

Těsný souboj proběhl o třetí místo. To nakonec obsadila ČSSD se ziskem 13,75 procenta před ODS, která získala o 0,7 procent hlasů méně. Kromě toho se do zastupitelstva dostali i komunisté s 10,13 procenta hlasů a TOP 09, kterou volilo 6,54 procenta voličů. Další strany už nepřekonaly potřebnou pětiprocentní hranici.

Volební výsledek tak v 65členném zastupitelstvu přiřkl 16 křesel hnutí ANO, 15 hnutí STAN, 11 ČSSD, 10 ODS, 8 KSČM a zbylých pět pro TOP 09. Vítěznému hnutí ANO v čele s Jaroslavou Jermanovou se podařilo po volbách vyjednat koalici se STAN, ODS a částí TOP 09. Neobešlo se to ovšem bez komplikací.

Počínání tří svých členů, kteří do koalice vstoupili, se nelíbilo TOP 09. Strana se je několikrát pokusila přesvědčit, aby od koaliční spolupráce s hnutím ANO odstoupili, ale nebyla úspěšná. V důsledku toho proto před koncem roku 2016 strana trojici svých zastupitelů vyloučila ze svých řad.

Koalice ovšem vydržela jen rok. Na podzim roku 2017 se hnutí ANO rozhodlo koaliční smlouvu vypovědět. Argumentovalo přitom personálními neshodami s hnutím STAN o obsazení krajské rady. Starostové naopak tvrdili, že důvodem jsou neshody ohledně zadávání veřejných zakázek.

Následně Jaroslava Jermanová uzavřela novou koaliční dohodu s ČSSD. Aby měli noví partneři většinu, zajistili si zároveň podporu komunistů.

Video Jaroslava Pokorná Jermanová o D3 - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

marmat ( 26. ledna 2020 21:32 )

karambol:
Kupka je velmi zženštilý...
čili působí neuvěřitelně hystericky a nevěrohodně....
Fiala v těsném závěsu

marmat ( 26. ledna 2020 21:29 )

europa:
Z Vás doslova kape zášť, nenávist, závist a zloba bez hranic .....
Máte to i v obli­čeji­....ne­pochyb­ně ANO
Je to hnus -i jen ty Vaše zvratky číst

karambol ( 26. ledna 2020 08:48 )

jedině Jermanová vzdělaná,chytrá,má cit pro lidi,není arogantní,maká umí!! a ta hruza politiky Kupka co ho známe jen Babiš Babiš kecy,­pomlu­vy,in­triky je to politik jednoduchý který jen kvičí jako celá ODS tunelářu,netáhel

europa ( 26. ledna 2020 07:32 )

Jermanovou už nikdy!!! Ať se stará o své mimino, krkavčí matka. Porodila děcko v babičkovském věku, a místo péče o něj dala přednost kariéře. Ať táhne do pr...yč, ženská bezcitná, chudák její dcerka. Jestli jí dá ANO na kandidátku, tak budu radši volit kohokoli jiného.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud