Senátor Plaček (†53) zemřel, ČSSD nesmí v Opavě do voleb nominovat náhradníka

Autor: jer, ČTK - 
3. 8. 2018
15:45

Sociální demokraté nebudou mít v letošních senátních volbách v obvodu Opava svého kandidáta. Po čtvrtečním náhlém úmrtí senátora Vladimíra Plačka (†53), který měl letos své senátní místo obhajovat, už nemohou navrhnout nového uchazeče. Lhůta pro nominace skončila v úterý, řekla novinářům krajská tajemnice Petra Krejčířová. Ministerstvo vnitra to potvrdilo. Mluvčí ČSSD Petr Vurbs řekl, že o případné podpoře jiného z kandidátů by mohlo jednat stranické předsednictvo. Sejde se 31. srpna.

Zákon neupravuje možnost dodatečného podání přihlášky po lhůtě pro předložení nominací, a to ani pro případy, kdy některý z kandidátů zemřel, uvedl na dotaz novinářů mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. „Zesnulého kandidáta tudíž v současnosti již nelze nahradit,“ dodal.

Volební zákon pamatuje zatím jen na případy, že by zemřel nebo jinak ztratil možnost být zvolen postoupivší kandidát v době mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. V takovém případě by nastoupil na jeho místo třetí v pořadí a finále by se v příslušném obvodu o týden posunulo.

V obecních volbách náhradník nastoupit může

Opavský senátor Plaček, který byl rovněž ředitelem Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni, zemřel ve věku 53 let. Členem horní komory byl od roku 2012. Před šesti lety se o senátorské křeslo v obvodu Opava ucházelo šest lidí. Plaček tehdy do druhého kola postoupil spolu s kandidátem ODS, lékařem Václavem Vlčkem, kterého ve druhém kole porazil, když získal 62,23 procenta hlasů.

Plaček byl místopředsedou senátního výboru pro evropské záležitosti a členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Byl také zastupitelem Moravskoslezského kraje a obce Pustá Polom. Kromě Senátu se chtěl v letošních komunálních volbách opět ucházet i o mandát obecního zastupitele. Na kandidátce byl na pátém místě. Podle Krejčířové ČSSD v tomto případě ještě může podobu kandidátní listiny ovlivnit, a na kandidátku tak bude dopsán náhradník.

Video Petr Sokol: Jaké je rozložení sil v Senátu a jak se změní po volbách? - Martin Bartkovský
1080p 720p 360p

Patolog Plaček vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a sociální pedagogiku na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Byl rovněž fotbalovým rozhodčím.

V Opavě se o místo senátora chtělo ucházet osm lidí, ve hře zůstalo jen sedm zájemců. V Moravskoslezském kraji se senátoři budou volit ve třech senátních obvodech Ostravě-městě, Karviné a Opavě. Celkem tak chce o účast v horní komoře usilovat 24 kandidátů, je to o šest více než před šesti lety, kdy kandidovalo 18 lidí. Také v obvodu Ostrava-město a Karviná chtějí současní senátoři, tedy Leopold Sulovský (Ostravak) a Petr Vícha (ČSSD), obhajovat svá místa v Senátu.

Volby do Senátu budou 5. a 6. října společně s komunálními volbami.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa