Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Kvalita života v Česku: Proč máme vysoké nájmy? A kdo z politiků sbírá odpadky na ulicích?

Autor: zst - 
15. října 2017
05:52

Šestá a závěrečná tematická debata Blesk Volební souboj 2017 se týkala kvality života v Česku. Řeč tak byla o dopravě, životním prostředí, znečištění vzduchu, ale také o aktuálních dohadech kolem lithia. Hosty byli Karla Šlechtová (za ANO), Daniel Pawlas (KSČM), Petr Dolínek (ČSSD), Martin Kupka (ODS), Vít Rakušan (STAN) a Michal Kučera (TOP 09). Divoké karty dostali podle průzkumu lidovci, jejichž názory hájil Jaroslav Klaška, a Piráti, které zastupoval Mikuláš Ferjenčík.

Hnutí Starostové a nezávislí vyslalo do debaty prvního místopředsedu Víta Rakušana, který už diskutoval i v dílu s názvem Do zbraně. Starosta Kolína je jedničkou středočeské kandidátky a vicehejtmanem tohoto kraje. V den debaty byl pořádně nervózní – nejen kvůli diskusi, ale hlavně kvůli požehnanému stavu jeho manželky Marie. Ta jen pár hodin po přenosu porodila jejich druhé dítě. Prozradil také, že doma s manželkou pečlivě třídí, dokonce i textil.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Do nejvyšších pater české politiky se pokouší prorazit také náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas, místopředseda ČSSD Petr Dolínek. Členem strany je 18 let, do Sněmovny kandiduje jako lídr v Praze. Do sporu se dostal s politickými protivníky kvůli předraženým bytům v Praze i lithiu. Pokud vidí na ulici někoho, komu upadl odpadek z ruky, už ho nenapomíná, ale sám to po dotyčném uklidí, tvrdí.

Hnutí ANO zastupovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která ale není jeho členkou. Ač rodačka z Karlových Varů, kandiduje jako jednička na Plzeňsku. Ve Sněmovně se letos rozohnila, že můžeme umírat v papírových rakvích a jako milovnice selfie toužila v Brně i po fotografii s legendou motosportu Valentinem Rossim. V debatě přiznala, jak poctivě uklízí po svém pejskovi.

Do loňského roku byl Daniel Pawlas (KSČM) primátorem Havířova. V narážce na předvolební akce se nechal slyšet, že komunisté ze sebe, na rozdíl od jiných politiků, v kampani nemusejí dělat šašky, protože se s voliči setkávají během celého volebního období. Pawlas se obává, aby z těžby lithia nebyla druhá kauza OKD.

Bývalý mluvčí vlády a starosta Líbeznic Martin Kupka reprezentoval v debatě názory ODS. Najdeme ho až hluboko na kandidátce pro střední Čechy. Od místy kontroverzních kolegů Mirka Topolánka a Petra Bendla se prý naučil odvaze a názoru, za kterým je třeba si stát. Osobně preferuje kolo, přiznal ale, že častěji využívá auto.

Michal Kučera je lídrem ústecké kandidátky TOP 09. Posledních několik měsíců je předsedou poslanců společného klubu TOP 09 a Starostů. Ve Sněmovně proslul mimo jiné chytáním pokémonů, prý se tam vyskytovaly exotické druhy. Kelímky od jogurtů vyjídá tak poctivě, že není co vymývat, když je chce následně hodit do tříděného odpadu. V debatě zkritizoval ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
lunatic ( 15. října 2017 06:05 )

Nejlepší je nevolit a nad výsledky se u TV dobře bavit

Zobrazit celou diskusi
Další videa