Lithium může být druhé OKD, varuje komunista Pawlas. A prozradil, kde sbíral odpadky

Autor: zst - 
14. října 2017
15:25

Lithium musí zůstat v českých rukou, těžit a zpracovávat by ho měl státní podnik Diamo. Tak se staví k horké otázce posledních dní někdejší primátor Havířova Daniel Pawlas, dvojka komunistů v Moravskoslezském kraji. Pawlas v debatě Blesk Volební souboj 2017 na téma Život v Česku také prozradil, zda při čištění zubů šetří vodou, nebo jestli byl někdy dobrovolně sbírat odpadky.

Blesk.cz: Když si čistíte zuby, teče vám doma voda proudem, nebo ji vypínáte?

„Už ji zastavuji.“

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Video  Daniel Pawlas (KSČM) dostal otázky na tělo: Sbíral někdy jako dobrovolník odpadky?  - Blesk Zprávy

„Bojím se druhého OKD“

Je to naprosto skandální věc, která se tady pár dní před volbami děje. Byla to právě KSČM, která na to upozornila jako první. Já se bojím, aby se nám tady neopakovalo druhé OKD,“ říká bývalý primátor Havířova Daniel Pawlas (KSČM) a chce, aby lithium těžil a zpracovával státní podnik Diamo.

„My se tady bavíme, jak pomoci rodině, která žije ve špatném životním prostředí a tady nám leží v jiné části republiky majetek za biliony, který by se mohl vytěžit českými firmami a zpracovat na našem území. Ti lidé by z toho mohli mít peníze, které potřebují na zlepšení svého života. Já se ptám, kdo tady hraje tuto hru?“ ptal se také Pawlas především zástupců vládní koalice.

Komunisté už iniciovali na příští týden mimořádnou schůzi Sněmovny, která se odehraje mimo hlavní jednací sál, ten je totiž v rekonstrukci, a ve stejném týdnu jako volby.

Podívejte se na záznam celé debaty: 

Video  Politici o kvalitě života v Česku: Polsko nám znečišťuje vzduch a ještě nás ignoruje.  - Blesk Zprávy

Platová tragédie 28 let po revoluci

Podle komunistů jsou v dnešní době ceny bydlení v Česku velmi nadhodnocené vzhledem k mzdám, které lidé pobírají. „Je to tragédie, když jsme, co se týká platové úrovně, rozvojovou zemí. Je to výsledek 28 let od roku 89. Do této země by skutečně měli přicházet takoví investoři, kteří budou nabízet kvalitní zaměstnání a kvalitní platy. Jedinou šancí je, aby český průmysl, například to lithium, zůstalo v českých rukou. Tam je základ pro další rozvoj ekonomiky. Pokud vlastníma rukama neuděláme pořádek v této zemi, tak nebude nikdy,“ řekl v debatě Pawlas.

Zástupce KSČM uvedl rovněž v debatě, že by strana podpořila bonusy domácnostem, které poctivě třídí odpad, například formou slevy z poplatku za komunální odpad, a neměla by problém ani s nařízením, aby státní památky nebo třeba muzea byly jeden den v týdnu zdarma. Sdílenou ekonomiku, konkrétně přepravu prostřednictvím Uberu a ubytování přes Airbnb, by ráda dostala pod stejná pravidla, jako mají podnikatele z této sféry. Zelenou by strana dala i elektronizaci dálničních známek. Vyplynulo to ze simulovaného sněmovního hlasování během debaty.

Jaké plány má KSČM po volbách? Podívejte se:

Video  Daniel Pawlas (KSČM) představil vizi strany pro oblast dopravy, bydlení a životního prostředí.  - Blesk Zprávy

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud