Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Politici „tváří v tvář“ české rodině oběti teroru: Hodně kritiky, žádné jasné řešení

Video se připravuje ...
Autor: David Vaníček - 
2. října 2017
17:02

Naďa Čižmár (†34) je první Češkou, kterou v Evropě zabili islamističtí fanatici. Zemřela na vánočním trhu v Berlíně loni před Vánoci. Příběh její rodiny otevřel v předvolebním Blesk Volebním souboji 2017 debatu. Zástupci osmi stran uklidňovali, že v Česku žádný útok nehrozí a že je naše země údajně připravenější než Německo. Během diskuze zaznělo hodně kritiky na všechny strany, ale nepadlo ani jedno konstruktivní řešení. Kandidáti do Sněmovny jen ujišťovali, že Česku žádný bezprostřední útok nehrozí.

Selhaly bezpečnostní složky? „Mají toho moc!“

„Naďa u sebe měla doklady, telefon… Nenapadlo mě, že v Německu je možné, že jim někde přebývají mrtvoly a oni to neřeknou, ten způsob, jakým postupovali, byl zvláštní,“ řekl v rozhovoru pro Blesk Petr Čižmár, když popisoval zmatek, jaký nastal po útoku na vánočním trhu. Tři dny čekal, než policie potvrdila smrt jeho manželky.

Někteří politici v debatě Blesku pro tenhle postup Německa ale měli pochopení. „Faktem je, že jsme zvyklí, že Německo mělo všechno pintlich, a to, že některé věci nezvládají, to mnohé překvapilo. Mě ne, já vím, kolik lidí do Německa přišlo, kolik z nich je radikálních, a ty bezpečnostní složky jsou přetížené řešením té situace, to není o tom, že selhaly, je to o tom, že prostě nemají kapacitu takovou situaci řešit, řekl Roman Váňa z ČSSD.

Petr Čižmár a jeho syn žijí dnes v malém bytě, kousek od místa, kam Davídek nastoupil do školy, odstěhovali se sem kvůli Petrově práci, aby se mohl o syna postarat. I to, že z Německa neutekli úplně, je podle hlasu z KDU-ČSL znak v důvěru tamní bezpečnosti. „Kritika je namístě, ale všimněte si, že ten pán se rozhodl a dál žije v Německu, to znamená, jestliže on říká, že v Německu je chaos, tak má důvěru v bezpečnostní situaci toho Německa, protože i s dítětem zůstal v Drážďanech,“ myslí si lidovec Ivan Gabal.

Čižmár nechápe, jak mohl vrah jeho ženy, Tunisan Anis Amri, recidivista, stále být na svobodě, když o něm už policie vedla záznamy. „Tohle je tragický případ, není jediný, tak dost často se i ty výzvědné složky vyjadřují, že o tom třeba věděly, že ten člověk byl podezřelý, ale chybí jim operativa, chybí jim potřebné informace. Velmi oceňuji, že člověk, kterého se to téma osobně týká, hovoří skutečně racionálně,“ dodal k tomu šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Vdovec: Je to chyba politiků. Čeští politici: Ale ne naše!

A kdo nese odpovědnost za smrt mladé Češky? Vdovec má po dlouhém přemýšlení jedinou odpověď: Politici. „To je chyba Německa a vlastně vůbec evropských státních správ, že tady volně pobíhal. Merkelová nezákonně otevřela hranice a bez kontroly sem pustila masu lidí, to jsou politické chyby,“ zlobí se.

I Česko je členem EU, když ale došlo na komentování odpovědnosti, nabídli politici hodně kritiky, ale nezazněl ani jeden návrh na konkrétní řešení. „Já to také považuji za selhání německých politiků. Vzpomeňte si na ty debaty u nás, jestli je možné, aby se v detenčním zařízení braly otisky prstů, lidem, který se prokazatelně dopustili trestného činu, bralo DNA. A vzpomeňte si na některé naprosto bezprecedentní výroky paní Šabatové, která skutečně jako ombudsmanka má za to, že by tady té bezpečnosti měla být nadřazena lidská práva. Je to o důsledné kontrole ilegálních migrantů, kteří na naše území přicházejí,“ dodala Jana Černochová z ODS.

Žádný jeden jediný politik není dost mocný na to, aby tuhle nesmírně složitou situaci zvládnul, ale měl by k tomu racionálně přispět. Je to obrovská osobní tragédie, neposlouchá se to snadno, ale my nejsme v té situaci, naštěstí, jako Německo, to neznamená, že bychom neměli být aktivní,“ míní ministr obrany Martin Stropnický za ANO. „Je to ohromná lidská tragédie a jsem rád, že jsem zatím neměli tu smůlu se s teroristickým útokem v ČR potýkat,“ doplnil Dominik Feri z TOP 09.

ČR je absolutně bezpečná země a ta pravděpodobnost toho teroristického útoku je do maxima, co lze u nás, kontrolovaná a nemá smysl lidi strašit,“ uklidňoval Ivan Gabal z KDU-ČSL, a to za názorové podpory Víta Rakušana ze STAN: „Ty azylové procedury, jak jsou nastaveny, nejsou nastaveny špatně. Česko v současné době, i pod vlivem toho množství teroristických útoků, se chová v rámci azylové politiky velmi, velmi zodpovědně a domnívám se, že v současné době bezprostřední riziko nehrozí občanům ČR. Nestrašil bych lidi. Spolehl bych se na to, že naše záchranné složky i naše tajné služby pracují velmi kvalitně. Zásadně se zlepšila výměna informací mezi civilní a vojenskou kontrarozvědkou,“ dodal Rakušan.

Video  Vdovec po Češce, kterou zabili teroristé v Berlíně: Tohle říká o migrantech, Merkelové a muslimech.  - David Vaníček
Video se připravuje ...

Rozpadne se Schengen nebo celá EU?

Mohlo by to vést i k rozpadu Evropské unie, když se státy mezi sebou nedokážou dohodnout, a tak si jednotlivé státy postaví hranice, aby se ochránily,“ zaznělo také z úst vdovce.

Komunista Ondráček k tomu doplnil, že Schengen už stejně svou roli ztrácí. „Může dojít k tomu, že bude zrušen Schengen, ale věřím tomu, že určitá skupina států bude schopna vytvořit něco jako Visegrád. A bude schopna společné ostrahy státních hranic. Už teď třeba na maďarské hranici se Srbskem nemůžeme mluvit o volném pohybu osob přes tuto státní hranici,“ řekl Ondráček.

Ač je Petr Čižmár a jeho rodina postihnuta útokem radikálního muslima přímo, nebobtná v něm zlo. Když dnes vídá muslimy v Německu, nenávist necítí. Ale ani klidný rozhodně není. „Uvědomuju si, že potkávám člověka, který odmítá přijmout naši kulturu, a to není to, co bych rád viděl. Když já přicházím do zahraničí, vždycky jsem respektoval kulturu. A ne že přijdu a řeknu, že mám jinou kulturu a musíte mě respektovat.“

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa