Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Vraha Češky Nadi (†34) prý řídil stoupenec ISIS z ciziny. Němci po něm jdou

Autor: ČTK, AKu - 
6. července 2018
10:35

Tunisan Anis Amri (†23), který v prosinci 2016 najel s kamionem do lidí na vánočním trhu v Berlíně, zřejmě nejednal z vlastní iniciativy. Podle německých vyšetřovatelů ho údajně řídil starší Tunisan, který patřil k teroristické organizaci Islámský stát (ISIS). Právě na něho byl v pátek v Německu vydán zatykač, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Podle listu zosnoval útok na vánočním trhu v Berlíně, který si vyžádal 12 obětí, včetně Češky, Tunisan Meher D. (32). Místo jeho nynějšího pobytu je ale neznámé. Vyšetřovatelé se domnívají, že by mohl být v Libyi. Tam odešel z Tunisu v roce 2015 a tam se také přidal k IS. Odtud podle policie na dálku zradikalizoval Amriho a přesvědčil ho k teroristickému útoku.

Amri najel do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína 19. prosince 2016 večer. Použil k tomu ukradený kamion, jehož polského řidiče zastřelil. K útoku, při němž bylo také přes 50 lidí zraněno, se už tehdy přihlásil IS. Mezi jeho oběti patřila i Češka Naďa Čižmár. Jejího manžela Petra a syna Davida kvůli tomu později přijala i německá kancléřka Angela Merkelová.  

Útočník unikl až do Itálie

Amrimu se podařilo po útoku uprchnout, ale čtyři dny nato ho na severu Itálie během rutinní kontroly odhalili a následně v sebeobraně zastřelili tamní policisté. Německé úřady si posléze vysloužily kritiku za řadu chyb. Tamní policie Amriho několik měsíců sledovala a věděla, že porušuje zákony a prodává drogy. Přesto ho nezatkla. Najevo vyšla také špatná komunikace v této věci mezi úřady jednotlivých spolkových zemí.

 

Jakk ( 6. července 2018 12:12 )

Naprosto s Váma souhlasím.

Zobrazit celou diskusi