Národní divadlo tepe Zaorálka: Narušil prý zkoušku agitkou. „Nesmysl,“ brání se ministr

Autor: pet, ČTK - 
11. 9. 2017
12:13

Národní divadlo kritizuje volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli tomu, že minulý týden svou návštěvou narušil zkoušku orchestru. V otevřeném dopisu podepsaném zástupci Národního divadla, dalších divadel či vysokých škol navíc stojí, že ministr zahraničí přednesl projev a divadlo zneužil k předvolební agitaci. Zaorálek v pondělí ČTK řekl, že kritice nerozumí, protože pouze vyhověl žádosti odborářů o schůzku v době, kdy se ve vládní koalici jednalo o jejich platech. Podobných schůzek v minulém týdnu absolvoval řadu, uvedl.

Signatáři dopisu, který ČTK zaslal mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk, uvedli, že Zaorálek s doprovodem přišel služebním vchodem v době, kdy bylo pro veřejnost zavřeno. „V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev,“ vyčítají Zaorálkovi.

Divadelníci také tvrdí, že Zaorálek setkání nepravdivě popsal na sociálních sítích. „Neprojevil jste žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu,“ stojí v dopise. Divadlo tvrdí, že Zaorálek zjevně přišel na pozvání funkcionáře odborů sboru opery, obešel ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a narušil kolektivní vyjednávání. „Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!“ píše Národní divadlo.

Video Studio Blesk – Zaorálek – předvolební sliby - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Běžná schůze s odboráři

Zaorálek však odmítá, že by divadlo zneužil k agitaci. „Celý minulý týden jsem se scházel s odborovými organizacemi, které mě požádaly o schůzku. Zúčastnil jsem se i schůzky v Národním divadle, na začátku mi bylo řečeno, že pan ředitel se omlouvá a schůzky se nezúčastní,“ řekl dnes Zaorálek ČTK.

Předseda Unie profesionálních zpěváků v ČR Jakub Hrubý ČTK potvrdil, že Zaorálek přišel na jejich pozvání. „O návštěvě ministra byl ředitel (Jan) Burian informován 6. září a vzal tu informaci na vědomí,“ sdělil Hrubý. Návštěva podle něj trvala zhruba 15 minut, Zaorálek jen pozdravil zaměstnance.

Divadlo ale trvá na tom, že návštěva měla atributy předvolební akce. „Ministr přišel v doprovodu volebního štábu a dalšího kandidáta do Sněmovny, publikoval video s logem strany na svém volebním profilu. Jeho mediální výstup se netýkal aktuální politické agendy, ale vnitřního chodu organizace,“ sdělil ČTK Staněk.

Kritika Zaorálka zaskočila. „Překvapilo mě, že mě někdo kritizuje za to, že jsem vyhověl všem odborářům, kteří se se mnou chtěli bavit ve chvíli, kdy se rozhodovalo o jejich platech,“ řekl. Koalice se v pondělí shodla, že platy od listopadu stoupnou o deset procent.

Dopis podepsali herci, rektor, děkanka i místopředseda Senátu

Zaorálek vylučuje i to, že by mohl narušit zkoušku. „Já jsem tam pozdravil některé herce a úzkostlivě se omlouval, že ruším, protože jsem neměl v úmyslu nic než právě jednat o tom, co bylo tématem minulého týdne,“ uvedl.

Dopis vedle šéfa Národního divadla Buriana podepsali například šéfové opery, baletu či činohry divadla, šéfové Městského divadla Brno, Dejvického divadla, Divadla na Vinohradech, Švandova divadla a dalších divadel. Mezi signatáři figurují také herci, rektor AMU, děkanka DAMU či místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).

Sboristé Národního divadla, kteří vyhlásili 8. června stávkovou pohotovost, se dosud nedohodli s vedením české první scény na kolektivní smlouvě. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce, informoval před třemi týdny ČTK Hrubý. Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má víc než 1300 zaměstnanců.

 

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

EXKLUZIVNÍ PRŮZKUM VOLEBNÍCH PREFERENCÍ 2017 ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
robin5 ( 12. září 2017 12:43 )

To se nenajde nějaký ochotnický soubor který by vzal do party Zaorálka? On je rozený herec. Zvládl by každou roli, z politiky má pořádné zkušenosti, dokázal by ztvárnit i obecního blba, a to bez přípravy a líčení.

flesch2z ( 11. září 2017 19:40 )

Potřeboval se vykecat. Už ho nikdo neposlouchá, ani ti blbí komedianti. Zahraničního žvanila nikdo nepotřebuje, ten prachy nerozdává, ten jen krade. "Nezávislé" komedianty zajímají jen dotace, pseudoceny a červený kobereček ve Varech. Jsi tranej, Zao.

starypes ( 11. září 2017 15:24 )

Jo, vod toho cypa se toho ještě dočkáte.

zaka ( 11. září 2017 15:02 )

A kdyby jste chtěli přednášku o marxismu-leninismu to by jste viděli jak mu to jde.

gabreta ( 11. září 2017 13:07 )

To nevím, proč Zaorála v Národním tepou. Naopak by ho měli vzít do angažmá, protože takovýho komedianta tam nemají!! Ten by jim tam sehrál role tak, že by okamžitě dostal cenu Thálie!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa