
Školné bude až 10 tisíc, dohodli se vyjednávači ODS, TOP 09 a VV

Vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) pro školství se v úterý shodli na zavedení školného na vysokých školách. Zřejmě půjde o takzvané odložené školné, lidé by je tedy neplatili při studiu, ale až po něm.
O konkrétní podobě ale budou zástupci stran v komisi dále jednat, a to příští týden, vyplynulo z dnešních vyjádření Waltra Bartoše (ODS) a Josefa Dobeše (VV). Rozpory údajně panují u zvýšení platů učitelů, věc budou s největší pravděpodobností řešit předsedové stran.
Až 10 tisíc za semestr
"Na školném jsme se shodli, že má být," řekl novinářům Bartoš. O podobě ani o výši školného hovořit nechtěl a poukazoval na příští schůzku vyjednavačů, na které se o tom bude debatovat. Dobeš byl o něco sdílnější. Zástupci dalších stran podle něho vnímají požadavek VV na sociální citlivost, ačkoli podle programu TOP 09 by se mělo školné platit už při studiu.
"Rýsuje se model odloženého, sociálně citlivého školného s doprovodnými půjčkami pro studenty," poznamenal Dobeš a upřesnil, že konkrétní detaily se budou teprve dojednávat. Podle Dobeše by částka neměla přesáhnout 10.000 korun za semestr, jde ale prý o "velmi orientační údaj". Výši by měly mít možnost ovlivňovat samy školy, zasahoval by i stát podle oborů, které chce podporovat, dodal Dobeš.
Studenti: Chcete nás zadlužit!
Na sociální síti Facebook vzniklo už několik desítek skupin, které proti zavádění školného protestují. Ta největší získala od minulého týdne přes 3 tisíce fanoušků. "Přenášet zadluženost českého státu na mladé lidi, kteří povětšinou nemají vlastní stálý zdroj příjmu a chtějí se vzdělávat, není řešením," říkají studenti na Facebooku.
"Dají banky hypotéku člověku, který ještě ani nesplatil své "školné" a potřebuje někam zabydlet svoji rodinu?" rozčiluje se jeden z nich. "Je zajímavé, že strany, které hlásají odpovědný život bez dluhů, zadluží studenty ještě před tím, než vstoupí na trh práce. Inu příklady táhnou," reaguje další. Podobných reakcí jsou na internetu desítky.
Státní maturity zkusíme a uvidíme
Na příští týden vyjednávači nechali také debatu o státní maturitě. "Shoda je, že stát má garantovat nějaký výstup a nějakou zkoušku na závěr studia, budeme se bavit o tom, jakou má mít podobu," řekl Bartoš. Podle obou vyjednávačů se skupina shodla, že říjnová generální zkouška bude. O dalším postupu se rozhodne až po ní. Podle Dobeše bude muset budoucí ministr debatovat s odpůrci jednotné maturity ve školách a provést audit vynaložených peněz.
Strany se shodly rovněž na tom, že je potřeba se více než dosud věnovat pedagogickým fakultám, a na lepším ohodnocení učitelů. "Debata bude, jakým způsobem," uvedl Bartoš. Podle Dobeše je konfliktní požadavek VV zvednout rozpočet školství o 7,5 procenta, strana by do něho chtěla převést deset miliard z ministerstva obrany. O věci bude patrně jednat ekonomická skupina a předsedové ODS, TOP 09 a VV.
Zajímalo by mne, jak vysoké procento ze studentů, kteří s přesvědčením volili pravici, sdělilo svým rodičům, kteří jsou často rádi, že mají nějaké příjmy-TAŤKO,MAMKO, JÁ JSEM SI PRAVICI ZVOLIL, TAK TEĎ SI NA TO STUDIUM VYDĚLÁM SÁM. TAK BY SE ASI MĚL ZACHOVAT KAŽDÝ ODPOVĚDNÝ STUDENT. Obávám se však , že mnozí z nich půjdou za rodiči s nataženou rukou. A možná, bohužel, i za bábou a dědkem. PAK BY SE MĚLI ZAMYSLET NAD TOU SVOU ODPOVĚDNOSTÍ, O KTERÉ JSME ČASTO SLYŠELI PŘED VOLBAMI.