Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Pavel jako Havel: Vítěz voleb vzpomínal na společné setkání. A v čem jsou si podobní?

 • Autor: tsv - 
  30. 1. 2023
  05:00

  Havel - Klaus - Zeman - a .... Novým prezidentem ČR je Petr Pavel. Kruh se uzavřel? Voják a generál ve výslužbě na jedné straně a zesnulý disident, dramatik a politický vězeň na straně druhé mají mnoho odlišného, některé věci však společné. Během kampaně při Pavlovi navíc stálo i několik Havlových blízkých přátel včetně herečky Evy Holubové a spisovatele a politika Michaela Žantovského. Pavel se také s Havlem několikrát osobně setkal, jednal s ním jakožto tehdejší člen armády a v roce 1995 od něj přijal vyznamenání. Na Havla také zavzpomínal Pavel v rozhovoru pro ČT.

 • 1.Nepodléhal dojmu sám ze sebe

  „Pro mě to byl vlastně první prezident v nové době, takže já jsem byl velice zvědavý na to, jak se člověk, o kterém jsem se vlastně dověděl až někdy v roce 89 – a tehdy slovo disident mi zas tak moc neříkalo – tak jak se bude chovat jako politik. A on opravdu zpočátku byl takový hodně nepolitický politik,“ konstatoval Pavel pro ČT a rozhovořil se o debatě s Havlem, které se zúčastnil jako čerstvý podplukovník.

  „Mně se líbilo, když organizoval setkání s odborníky a já jsem se účastnil jednoho z těch prvních s armádou ještě možná jako úplně čerstvý podplukovník. My jsme tam všichni samozřejmě přišli v krásných uniformách se slavnostními šňůrami a Václav Havel tam přišel v manšestrákách a ve vytahaném svetru a v pantoflích. Teď ze všeho toho zlata kolem byl vyloženě nesvůj, ale nakonec z toho byla krásná debata a já jsem si uvědomil, jak je to fajn, když má hlava státu zájem o to seznámit se s různými oblastmi, ale když si taky nechá říct úplně odlišný názor,“ uvedl Pavel.

  „On tehdy měl svůj názor třeba na situaci v Kosovu, já jsem mu tehdy oponoval, že jsou situace, které mnohem více připomínaly a naplňovaly všechny znaky genocidy, než tomu bylo v Kosovu, a zmínil jsem Rwandu. Tehdy se na mě moji starší kolegové dívali velice skrz prsty a Václav Havel se tak chvilku zarazil a pak mně říká: ‚No, to máte asi pravdu.‘ A to mně bylo velice sympatické.“

  „Takže od Václava Havla když bych si něco měl vzít, tak právě takovou tu civilnost výkonu jeho funkce a to, že příliš nepodléhal velkému dojmu sám ze sebe,“ uzavřel vítězný kandidát. Nový prezident se se svým předchůdcem tehdy nesetkal naposled. Viděli se znovu například při příležitosti předávání státních ocenění v roce 1995, kdy mu Václav Havel předal medaili Za hrdinství za záchranu francouzských vojáků v Jugoslávii.

  Petr Pavel dostal od Václava Havla medaili Za hrdinství za záchranu francouzských vojáků v Jugoslávii. Petr Pavel dostal od Václava Havla medaili Za hrdinství za záchranu francouzských vojáků v Jugoslávii. | Profimedia

 • 2.Holubice míru

  Pavel si před volbami získal přízeň několika osobností, které se v minulosti staly důležitou součástí Havlova života. Oblíbená herečka a blízká přítelkyně manželů Havlových Eva Holubová Pavla podporovala po celou dobu jeho kampaně, účastnila se jeho setkání s občany, a dokonce mu přišla fandit při debatě televize Prima. V hledišti seděla v šedé mikině s Havlovým autogramem a kšiltovce s nápisem ‚generál‘.

  Holubová před několika lety prozradila v rozhovoru s Bleskem detaily o svém přátelství s exprezidentem. „Vždycky jsem byla šťastná, když se mi ho podařilo rozesmát. Nebo mu být nápomocna tím, že ho vyslechnu a řeknu svůj názor bez ambicí na to, že se jím bude řídit. Říkal mi Holubice míru,“ vzpomínala. „Jeho přízeň vůči mně vyvolávala spoustu zlé odezvy u druhých lidí. Nikdy mi to nevadilo, děkuju osudu a jeho ženám, že mi ho umožnily blíže poznat.“

  Příznivkyně Petra Pavla, herečka Eva Holubová na Staroměstském náměstí Příznivkyně Petra Pavla, herečka Eva Holubová na Staroměstském náměstí | Blesk:Tonda Tran

  Petr Pavel bude podle ní svou roli prezidenta plnit čestně. „Prezidentský úřad generál Pavel bere především jako službu, nesnaží se být vrchnost nebo monarcha. A také, a v tom mi připomíná Václava Havla, který neváhal s nasazením života jít do vězení za to, čemu věřil, tak Petr Pavel také nasazoval život v rámci vojenské služby,“ připomněla generálovy činy pro web Život v Česku.

 • 3.Podpora od Havlova mluvčího

  Petra Pavla si na postu prezidenta přál vidět i Havlův mluvčí a poradce z let 1990 až 1992, Michael Žantovský. „Petr Pavel je, myslím, objektivně velmi dobrý kandidát na funkci hlavy státu. Samozřejmě bude muset své ambice obhájit v kampani, což bych řekl, že se mu zatím daří. Nebudu skrývat, že podporuji hlavně jeho,“ napsal Žantovský loni v listopadu

  „A proč si myslím, že by byl dobrým prezidentem? Důvodů je celá řada, můžeme si zrekapitulovat posledních 30 let jeho kariéry, která je úctyhodná, ale dovolím si vypíchnout jeden aktuální, který mě napadl v úterý večer poté, co na polském území došlo k incidentu s raketami, v jehož důsledku zahynuli dva lidé,“ pokračoval Žantovský.

  „Celá řada ostatních politiků i protikandidátů generála Pavla v prezidentské volbě reagovala nesmírně rychle, a jak se později ukázalo, tak i nesmírně nepřesně. Generál Pavel reagoval sice o něco později, ale velmi uvážlivě a s chladnou hlavou, jasně řekl, že nejprve potřebujeme získat všechny informace a pak je vyhodnotit, než můžeme vynášet nějaké kategorické soudy.“

  „To je v dnešní době od člověka, který by se mohl stát nejvyšším velitelem ozbrojených sil, uvážlivost, kterou bych tam očekával a přál si ji,“ uzavřel autor Havlovy biografie. „Protože udělat v kritickém okamžiku chybu může mít vážné následky.“

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Kompletní online

  Video  Projev nového prezidenta Petra Pavla  - Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

dynaty ( 30. ledna 2023 13:47 )

dynaty ( 30. ledna 2023 13:46 )

John Johnson- jakou pravdu a lásku máš na mysli? můžeš to rozvést?

dynaty ( 30. ledna 2023 13:43 )

demokracii a jakou? Varšavská smlouva už dávno není, ale proč je pořád NATO?

dynaty ( 30. ledna 2023 13:35 )

Jiri M ( 30. ledna 2023 12:19 )

A respektoval by principy demokracie, kdyby neproběhla revoluce a byli sjme stále součastí Varšavské smlouvy?

Ono toti bývalým komunistům po revoluci nezbývalo nic jiného, než demokracii respektovat.
Tedy samozřejmě se mohli přestěhovat do tehdejšího Sovětského svazu nebo KLDR

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa