Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Pavel pro Blesk: Co ho čeká v nejbližších dnech, co řešil s Fialou a kdy začal věřit, že mu vítězství neuteče?

Video se připravuje ...
Autor: Nikola Forejtová - 
28. ledna 2023
21:04

Česká republika má nového prezidenta. S milionovou převahou zvítězil generál Petr Pavel, který se svěřil Blesk Zprávám, že by si rád v následujících týdnech také odpočinul. Čeká jej ale spousta práce a setkání, s nimiž začne během příštího týdne, jak dále uvedl v rozhovoru pro Blesk Zprávy a další média.

Kdy jste si uvědomil, že vyhráváte? Bylo to už ze začátku, když ty výsledky pro vás vypadaly dobře?

Pokud jde o ten moment, tak když odborníci začali říkat, že to jde dobře, tak jsem tomu začal věřit.

Když jste zjistil, že jste vyhrál, usmál jste se alespoň?

Usmál, samozřejmě že ano. Ale já jsem do poslední chvíle zdrženlivý v tom, abych se radoval, když není protnutá ta cílová páska, takže jsem zůstával v klidu. Ale samozřejmě, že mě potěšilo to, když jsem viděl, že ty výsledky už se zřejmě zvrátit nepodaří.

Je něco v kampani, co byste vrátil zpátky, čeho litujete?

Vzhledem k tomu, že ta kampaň byla úspěšná, tak ne.

Co budete dělat v meziobdobí, než bude inaugurace?

Intenzivně pracovat. Pracovat nejenom na složení týmu, na schůzkách s ústavními činiteli a na tom, abych si doplnil všechny informace ohledně chodu kanceláře.

Budu konzultovat s lidmi, kteří v kanceláři pracovali třeba ještě za prezidenta Havla, budu pracovat na tom, jak by měl vypadat program nejenom toho přechodného období, ale i těch následujících týdnů a možná měsíců. Myslím si, že nás čeká spousta práce. A kromě toho bych si také možná pár dní rád odpočinul.

Vy jste se hned sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS), mohl byste prozradit, co bylo předmětem jednání?

Především gratulace, gratulace k tomu, že ta volba dopadla takhle. A domluvili jsme se na tom, že se sejdeme v příštím týdnu na pracovní schůzce společně s dalšími ústavními činiteli.

Máte už i třeba připravené nějaké věci, které byste chtěl ne úplně vytknout, ale které byste chtěl nastínit, co byste chtěl řešit?

Zatím si myslím, že to je především o nastavení vzájemných vztahů. A o plánu na další období. Určitě to ještě nebude o nějakých konkrétních opatřeních.

Prezidentské volby 2023: Do štábu Petra Pavla  zavítal i premiér Petr Fiala (28. 1. 2023) Prezidentské volby 2023: Do štábu Petra Pavla zavítal i premiér Petr Fiala (28. 1. 2023) | Blesk:ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch

Vy jste říkal, že chcete společnost spojovat. Do kterých regionů se nejdříve vydáte? Budou to třeba ty, kde jste získal méně hlasů?

Ne, já jsem říkal, že já bych považoval za logické v duchu toho, co probíhalo v kampani, že se jako do prvních regionů pojedu podívat do těch, které mají největší problémy s transformací, ale i s dopadem krizí. Takže Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj.

To budou vaše první cesty tady v Česku…

Já bych to takhle viděl, samozřejmě nemáme zatím ještě hotový plán a bude záležet taky na hovoru s kraji, ale každopádně bych tam rád začal.

Vy jste dříve řekl, že vaše druhá zahraniční cesta by byla do Polska. Platí to stále ještě? A už jste v kontaktu s panem prezidentem Zelenským a ladíte třeba termín vaší návštěvy na Ukrajině?

Já jsem měl dnes rozhovor s prezidentem Dudou. On projevil zájem na tom, abychom se sešli co nejdřív. Dokonce navrhl, že bychom mohli udělat i společné jednání s litevským prezidentem. A vzhledem k tomu, že je tady oboustranný zájem, tak já předpokládám, že i ten záměr udělat druhou státní návštěvu v Polsku vyjde. A navíc to ještě bude trochu širší formát. S ukrajinským prezidentem budu pravděpodobně hovořit zítra, takže se můžeme pobavit i o tom nápadu jet na Ukrajinu společně se slovenskou prezidentkou, která to uvítala také.

Video  Projev Petra Pavla  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Začal podle vás pád Andreje Babiše?

To já si netroufám tvrdit. Pravda je, že ten výsledek je po dlouhé době netěsný, řekl bych, že je přesvědčivý, takže určitě i hnutí ANO bude vyhodnocovat, co to pro něj znamená. Ale já bych rozhodně nechtěl dělat žádné předčasné závěry.

Jak by měla vypadat Česká republika za 5 let, až ji budete předávat svému nástupci, případně až budete obhajovat mandát?

Já doufám, že budeme za 5 let zemí, která bude sebejistější, která se nebude tolik hádat a bude akceptovat jako normu to, že rozdíly jsou normální, ale můžeme se o nich bavit naprosto kultivovaně a nepovažovat se za nepřátele, že si budeme vědomi toho, že máme skutečně unikátní podmínky pro to, abychom byli velice úspěšnou a spokojenou zemí. A začneme na tom konečně stavět.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

turista.z. ( 29. ledna 2023 12:31 )

Kdo chce kam, pomozme mu tam...

turista.z. ( 29. ledna 2023 12:28 )

A jeste se budou stydet, za tu ostudu, co na po svete udela...

milan59 ( 29. ledna 2023 11:32 )

pmaly ( 29. ledna 2023 11:22 )

Nejlepší by bylo, kdyby na hradě byl jan jiran To by tleskal každý.

pragver ( 29. ledna 2023 10:56 )

I Zeman pochopil, že v dnešním světě a ve středu Evropy je bezpečnější mít za prezidenta chaotika než generála v plné síle, který je dosazený Washingtonem ! Dnes odpoledne bude Pavel už telefonovat Zelenskému. Kolář, Černochová a Pavel se tetelí blahem, jak ji to vychází !! V armádě máme více důstojníků než pěšáků, pánové a Pavel vám to politicky určitě i vysvětlí !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa