Nejčtenější
na Blesk.cz

Drahoš v Blesku: „Babišovi se nepovedlo znechutit lidi.“ Pavel má důležitý úkol, míní expertka

Autor: jos, jch - 
29. ledna 2023
05:00

Česko zná svého dalšího prezidenta. Rekordních 70 procent voličů přišlo v pátek a v sobotu do volebních místností a v poměru 58,32 procent pro Petra Pavla a 41,67 procent pro Andreje Babiše dali jasně najevo, koho chtějí na Hradě. Ve volebním studiu výsledek okomentovali i bývalý kandidát na prezidenta z roku 2018 Jiří Drahoš a analytička STEM Jitka Uhrová.

„Je vidět, že se panu Babišovi nepodařilo znechutit lidi tou kampaní, aby k volbám nechodili. Přišli a z mého pohledu těch skoro milion hlasů rozdílu o něčem svědčí, takže já jsem velmi spokojen,“ řekl ve volebním online studiu Blesku Jiří Drahoš.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:15
29. 1. 2023

Rebel Macura: Babiš není schopen zasypávat příkopy. Řada lidí z ANO ho nevolila, ale bojí se to přiznat. „Upřímně řečeno, celá řada lidí z hnutí ANO nevolí Andreje Babiše, akorát mají strach to přiznat,“ prozradil Macura pro Český rozhlas. Podle něj zvítězil kandidát, který vedl slušnější a smířlivější kampaň. „A také kandidát, který má pro výkon funkce prezidenta větší kompetence,“ řekl ČTK.

Další rebel ANO Ivo Vondrák v sobotu v reakci na předchozí kritiku od Havlíčka řekl ČTK, že i přes podporu Pavla chce dál působit ve vedení ANO a ovlivnit jeho další směřování. Podle jeho vyjádření je důležité oslovit znovu mladé voliče a zástupce střední třídy.

Hejtman k výsledku řekl, že ukázal jasný rozdíl. Přičítá to tomu, že hnutí ANO, ale hlavně Babišovi, chybí mladí voliči a voliči zastupující střední třídu. Hlavní síla Andreje Babiše je podle něj především u seniorů. Více si můžete přečíst také tady

18:07
29. 1. 2023
!

Petr Pavel by byl raději, kdyby jeho portrét nedávali do škol ani na poštovní známku. Uvedl to v rozhovoru pro iRozhlas„Mně se mnohem více na známkách líbí motivy našich hradů, zámků, případně přírodních krás, než jednotlivých politiků. Myslím si, že by to tak mohlo zůstat,“ řekl. „Nevím, jestli je to někde dáno nějakým zákonem či předpisem zvyklostí,“ uvedl Pavel. 

Podle odborníka na Hrad a na protokol Jindřicha Forejta to ale zvyklostí je, jak řekl Blesku. „Ohledně portrétních fotografií nastupujících prezidentů neexistují závazná pravidla. Bývá zvykem, že k uveřejnění dochází v řádu týdnů po inauguraci. Nejdříve je třeba rozhodnout, kdo portrét pořídí. V minulosti to bývala většinou ČTK, tuto tradici porušil až Miloš Zeman,“ uvedl.

„Vyvěšování portrétů ve školách či v úředních budovách je historická zvyklost, ale ne povinnost. Specifická je česká praxe prezidentských známek. Doposud každý z prezidentů se po zvolení dočkal »své« známky. Na přípravě jejího návrhu se dříve podíleli významní umělci. Podle portrétu se vytvořily rytiny, ze kterých se tisklo hlubotiskovou ocelorytinou. Návrh schvaluje sám nový prezident. Známky mají prioritu a vycházejí v řádu dnů po inauguraci,“ dodal Forejt. Více si o tom můžete přečíst tady.

17:53
29. 1. 2023

Takhle to včera ve štábu Petra Pavla rozjela Danuše Nerudová s manželem.

Podle hostů ve studiu s sebou přímá volba prezidenta nese riziko, které se potvrdilo i v tomto volebním klání, a sice, že společnost rozděluje. Petr Pavel před sebou bude mít hodně práce. „Dosavadní prezident Miloš Zeman si v tom liboval. On vlastně nějak pěstoval to rozdělení společnosti. Nejde jenom o pražskou kavárnu a ostatní, ale prostě jemu se v tom zalíbilo a on ten příkop vykopával stále hlouběji a nakonec i ta kampaň to ukázala zejména ze strany pana Babiše, že je tam příkop velký nebo hluboký.“

Podle Jiřího Drahoše má nově zvolený prezident potenciál oslovit část voličů, kteří pro něho nehlasovali. „Já věřím, že s jeho náturou, s jeho projevem a prostě s jeho nasazením, že by to mohlo fungovat,“ dodal Drahoš.

Video  Projev nového prezidenta Petra Pavla  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vyhrocené emoce dohnaly k volbám rekordní počet voličů

Vysokou účast podle Jitky Uhrové předpověděl i výzkum, který proběhle mezi prvním a druhým kolem. I ta volební kampaň naznačovala, že atmosféra je velmi vyhrocená, že tam jsou hodně emoce na obou stranách, takže se dalo i očekávat, že v tom druhém kole ta volební účast bude vysoká.“

Za hlavní nástroj, který by měl Petr Pavel ke spojení společnosti použít, považuje Jitka Uhrová komunikaci s občany a naslouchání jejich problémům. „Bude samozřejmě důležité, aby dostatečným způsobem komunikoval a aby lidé získali dojem, že jejich názorům naslouchá a že vlastně ve svých těch trablech, které prožívají, nejsou osamoceni, a to je strašně důležitá symbolická rovina, kterou i si lidé s tím prezidentským úřadem spojují,“ vysvětlila analytička ve studiu.

 

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

egyptanka ( 29. ledna 2023 12:05 )

To se vyjadřuje ten pravý NEVÍM. Bolševik Pávek nikdy nemůže být mým prezidentem. Budu občanem v odporu. Sbohem nýmande. Zvracím.

151515 ( 29. ledna 2023 12:01 )

Zato osoby, jako pan Drahoš, dokázaly lidi znechutit dokonale. Kdo netáhne s nimi, je rasista, xenofob, nýmand, sluníčkář anebo alespoň hlupák. Správná nálepka se vždy najde. Upírají lidem právo na názor a v tom je podstata blbé nálady mezi lidmi. Můj kandidát (Bašta to nebyl) nepostoupil do druhého kola a život jde dál, opravdu mě to nerozčiluje. Hezký den

hejhej ( 29. ledna 2023 09:50 )

jan jiran: Štrougal zůstal tím, čím byl na rozdíl korouhvičky Pavla. Ten i jeho manželka RSDr - rychle změnili ve svých hlavách přesvědčení. Takových lidí si slušný člověk neůže vážit. Stahovač králíků Drahoš je trapný stále.

Uživatel_5512061 ( 29. ledna 2023 09:38 )

Želé promluvilo a opět to jsou hovadiny. 👎 Další senátní nekonstruktivní darmožrout

AliAlice ( 29. ledna 2023 08:57 )

Kalouskův Padák:...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa