Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Odsuzuji projevy nenávisti: Zeman, Pavel, Fiala a další reagují na výhrůžky Babišovi. Vytkli mu ale lži

Aktualizováno -
21. ledna 2023
16:11
Autor: DVL, swp, Darina Jíchová, ČTK - 
21. ledna 2023
15:14

Kandidát na prezidenta expremiér Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že mu domů přišel dopis s ostrým nábojem a urážkami. Ve svém prohlášení se obrátil na vládní pětikoalici s tím, aby vyzvali své „příznivce a voliče, aby nenapadali občany, kteří vyjadřují jiný názor“. Babiš považuje zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Premiér Petr Fiala (ODS), další představitelé vládní koalice i prezidentský kandidát Petr Pavel dnes odsoudili agresi vůči rodině prezidentského kandidáta a předsedy ANO Andreje Babiše. Vyzývají ale současně Babiše, který se s Pavlem střetne v druhém kole volby, aby změnil styl své kampaně. Prezident Miloš Zeman řekl internetové televizi XTV.cz, že výhrůžka je činem "blázna", který uvěřil výroku prezidentské kandidátky Danuše Nerudové, že Babiš je zlo. A co řekla Nerudová?

Prezident Zeman naopak obvinil z vyhrocení kampaně neúspěšnou prezidentskou kandidátku Nerudovou. Když Nerudová nepostoupila do druhého kola volby, vyzvala následně své voliče, aby dali hlas Pavlovi, protože Babiš podle ní představuje zlo. „Je tady jeden blázen, duševně nenormální člověk, který uvěřil tomu, že Andrej Babiš je zlo. Čili uvěřil Nerudové, a díky tomu se stal bláznem,“ komentoval výhrůžku Babišově rodině Zeman.

Jako první reagoval prezidentský kandidát Petr Pavel, který na svém Twitteru uvedl: „Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň.“  Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka retweetnul Pavlovu reakci. 

Premiér Petr Fiala odsoudil násilí, Českou republiku považuje za civilizovanou a demokratickou zemi. „Je potřeba jednoznačně odsoudit jakékoliv násilí, ať už přímé či ve formě výhrůžek. Takové věci nemají v České republice místo. Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí. Je úkolem nás všech kultivovat společenskou diskusi, pěstovat politickou kulturu a hájit slušnost a respekt ve společnosti,“ uvedl na svém Facebooku premiér.

„Stejně jasně je ale třeba odsoudit lži, manipulace a nespravedlivé osobní útoky, které se v našem veřejném prostoru objevují v posledních dnech v souvislosti s prezidentskou volební kampaní. Právě takové jednání rozděluje společnost, rozdmýchává vášně a může oslabit naši demokracii,“ vyjádřil se Fiala.

„Myslím, že je zřejmé, že tyto metody vnáší systematicky do politického souboje právě jeden ze současných prezidentských kandidátů. Nelze se na jednu stranu tvářit ublíženě a na stranu druhou šířit lži, strach a nenávist. Všichni máme zodpovědnost za naši zemi. Musíme si toho být vědomi a zvláště by si to měl uvědomovat ten, kdo se uchází o úřad hlavy státu,“ uzavřel premiér.

Nerudová: Bylo mi vyhrožováno vašimi příznivci

Nerudová, která v prvním kole skončila na třetím místě, Babiše v reakci na jeho oznámení vyzvala, aby přestal používat agresivní rétoriku. „Vaše nenávistné billboardy jsou špička ledovce. Vámi tvořený strach vede k zoufalým činům,“ napsala ve svém stanovisku. Babiš podle ní mnohokrát ukázal, že se nezastaví před ničím. Rozděluje společnost a jeho politika stojí na tvorbě sporu a hloubení příkopů, uvedla. Poukázala na to, že i ona obdržela výhrůžku násilím. „Mrzí mě, že vaše rodina musí čelit tomu, co já s tou svoji zažívám od začátku tohoto týdne. Bylo mi vyhrožováno vašimi příznivci, kteří mi dali ultimátum, abych odvolala svá slova, že jste zlo. Pokud se tak nestane, tak budu podle výhrůžek fyzicky napadena baseballovou pálkou. Předpokládám, že teď si dovedete i vy představit, jaké důsledky to pro naši rodinu má,“ napsala. Vyzvala Babiše, aby konečně vedl slušnou kampaň.

Rakušan: Odsuzuji jakoukoliv agresi

Ministr vnitra Vít Rakušan odsoudil agresi a garantoval, že se případem bude zabývat policie. „Odsuzuji jakoukoliv agresi. A jako ministr vnitra garantuji, že policie se výhrůžkou manželce pana Babiše bude zabývat stejně vážně jako výhrůžkou komukoliv jinému v naší zemi. Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit Babiš pro to může hodně udělat.“

„Třeba tím, že změní styl své kampaně. A ještě něco: Před 14 dny mi někdo napsal: ´Tvoje děti se jmenují Agáta, Matěj a Jonáš. Vím, na kterém hřišti si hrají.´ Vážně mě nenapadlo, že by za tím stál Andrej Babiš, a nenapadlo by mě něco takového vypustit do veřejného prostoru,“ napsal Rakušan na svém Twitteru.

Babiš podle něj rozděluje společnost. „Andrej Babiš se tímto nepřímým obviněním dopouští toho, co mu vytýkám dlouho: rozděluje společnost, vyvolává strach a nenávist,“ dodal ministr vnitra.

Pekarová Adamová: Také jsem to zažila

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová si také zažila vyhrožování. „Na vlastní kůži jsem zažila vyhrožování a nakreslené šibenice a vím, že nejsem sama. Podobné praktiky nesmí mít v naší společnosti místo. Stejně jako lži Andreje Babiše, že chce jeho protikandidát vést válku, nebo nastolit totalitu. Nenávist plodí jen další nenávist,“ sdělila předsedkyně.

K případu se dále také vyjádřila členka Senátu Parlamentu České republiky Miroslava Němcová. Na Twitter napsala: „Babišova kampaň se neštítí ničeho. Přivedla naši zemi do varu. Vystrašil ty nejzranitelnější, od dětí po seniory. Nezná hranice slušnosti, morálky. Lže i dnes. Víme, jakým nadávkám a výhrůžkám čelí ti, kdo proti AB vystupují. Vím o tom své a prosím: nedejte se jím zmanipulovat.“

Válek: Mafiánské výhrůžky do demokratické společnosti nepatří

„Mafiánské výhrůžky do demokratické společnosti prostě a jednoduše nepatří. Bez ohledu na to, o jakého člověka nebo politika jde. Tečka. Andrej Babiš by ale měl přestat také se svou nenávistnou kampaní, která jen hloubí příkopy v už tak rozdělené společnosti,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek si vzpomněl na to, že také čelil v minulosti vyhrůžkám. V roce 2008 obdržel dopis s vyhrůžkou smrti. „Pro pobavení: před volbami 2006 mi jeden PR čaroděj 3. kategorie nabízel, že zinscenuje mé postřelení. A nepište mi, že je škoda, že to nevyšlo. Atentátník se neměl trefit,“ odlehčoval situaci. 

„Cesta, jak zcela a úplně ochránit rodinu, je jediná, Andreji. Víš to, je to zas a jen o prioritách. Útoky na Tvojí paní mě mrzí (všechny, i tady na tw.), ale viníkem jsi Ty... Nekňuč a rozhodni se správně,“ radil Topolánek Babišovi.

Mobilizační efekt?

Politolog Josef Mlejnek míní, že dopad na voliče je těžké odhadnout. Připustil, že oznámení by mohlo mít mobilizační efekt a že by mohlo přimět některé voliče, kteří by jinak volit nešli, aby dali hlas Babišovi. Babiš podle něj může nyní hrát v kampani na to, že je obětí, i když z počátku nechal vyvěsit billboardy, za které čelil naopak obvinění z agresivity, řekl Mlejnek ČTK.

Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že dnešní zpráva může vzbudit lítost Babišových voličů, ale protože je pro velkou část voličů Babiš nedůvěryhodný, budou si klást otázku, zda to není součástí kampaně. Podle Mrklase by to mohlo mobilizovat naopak voliče, kteří dají hlas generálu Pavlovi. Mrklas také zastává názor, že velkou míru odpovědnosti za polarizaci společnosti, na kterou si Babiš dnes postěžoval, nese Babiš sám. Oba prezidentští kandidáti i všichni politici by podle Mrklase měli apelovat na uklidnění a ve zbytku kampaně se chovat jiným způsobem, jinak se může do druhého kola stát téměř cokoli.

Politolog Karel Kreml uvedl, že Babiš nepřímo obvinil svého protikandidáta z toho, že se mu lidé bojí vyjádřit podporu. To označil za úsměvné. „Je to Andrej Babiš a jeho kampaň, která cílí na nejnižší pudy, a využívá motiv strachu pro svou komunikaci,“ řekl.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

maxpax ( 22. ledna 2023 15:14 )

KUdlanko, máš je? Proč najednou mlčíš?

msamec3 ( 22. ledna 2023 15:11 )

Kdyby se ta naše vláda nedala dohromady tak by v životě nemohli vyhrát takže tím pádem jde Generála tam nemohl někdo dostat je mi ukradený kdo tam bude ale chci tam nějakého slušného člověka což v té vládě není ani jeden a nenávist je tady veliká takže lidi by si měli uvědomit že napadat umí jenom ubožáci

maxpax ( 22. ledna 2023 15:03 )

Souhlas, to byl jen příklad možného řešení, které známe když TOP dosáhla 15 munut před koncem sčítání pouhých 3%. A po nahození jističů měla 5,5% .
Ale pokud to bude opravdu hořet, bude to tentokrát sofistikovanější

maxpax ( 22. ledna 2023 15:01 )

Pokud vyhraje Pavel, není jako politička vyřízená a navíc se lehce vyřídí její podvody na fakultě. Dobře to hysterka ví. Pavel je její záchrana.

maxpax ( 22. ledna 2023 14:59 )

Petr Klíč, ty jsi také nový nick . Přišel jsi sem před několika málo dny s přispěvečkem, jak jsi údajně dlouze přemýšlel, koho z těch dvou budeš volit. A došel jsi k názoru, že Babiš je psychicky narušený, tak jsi se rozhodl pro Pavla .
Od té doby jedeš svoji podporu Blesku, který Pavla zcela nepokrytě adoruje, až je to směšné. Vyváženost dostala pěkně na pr.del.
Jsi průhledný jak sklo, tak nedělej vlny. Moji odpověď (slušnou) tobě mě tehdy Blesk vyhodnotil jako spam. Jsi sem normálně nasazený tak se uklidni

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa