Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Pavel vrací úder po kritice Zemana. Pro Blesk odmítl útoky z Lán, rýpl si i do Babiše za „nabubřelost“

Autor: Jakub Kopřiva - 
16. ledna 2023
05:00

Petr Pavel zareagoval obsáhleji pro Blesk na kritiku současné hlavy státu Miloše Zemana. V pořadu S prezidentem v Lánech totiž zazněl nejeden útok na Pavla, zatímco Zeman neskrýval své preference - a i pro 2. kolo podporuje Andreje Babiše. Pavel míní, že Zeman a Babiš proti němu používají stejné argumenty. A ačkoliv chce i před finále voleb zůstat slušný, plánuje být i tvrdý. Pavel uvádí, že na mnoha jednáních byl více diplomat než voják, a myslí, že nasbíral i onu politickou zkušenost, která mu podle Zemana chybí. Co dalšího řekl Petr Pavel Blesku a proč si rýpl do svého konkurenta Babiše za údajnou „nabubřelost“?

Prezident Zeman mluvil o tom, že vaší největší předností je, že rozumíte armádě. Ovšem těžko by vám prý dokázal přiznat kvalifikaci v jiné oblasti. V čem tedy jste ještě kvalifikovaný?

Mně to přijde úsměvné, protože prezident Zeman tam použil ještě tvrzení, že na nic jiného nemám vzdělání. Určitě nemám možnost seznámit se s materiály o každém člověku, ale kromě armády jsem také studoval mezinárodní vztahy. Mám z nich titul na jedné z prestižních světových univerzit King´s College v Londýně. Kromě toho jsem se těm mezinárodním vztahům a diplomacii velice intenzivně věnoval poslední 3 roky své služby jako předseda vojenského výboru NATO.

Můžete být trochu konkrétnější v té vaší diplomatické kariéře? Prezident Zeman s odkazem na historika Pavla Blažka tvrdí, že jste nestudoval diplomacii, ale na vojenského rozvědčíka?

Nejprve k mému studiu. Nepřekvapivě Miloš Zeman a Andrej Babiš používají naprosto shodné argumenty. Nastoupil jsem do kurzu vojenského zpravodajství rok před sametovou revolucí. Odbornou část studia jsem dokončil v létě 1991, byl jsem tedy příslušníkem vojenského zpravodajství ne komunistické, ale už demokratické země. Rád bych upřesnil, že zpravodajství je široký obor činností, který zpracovává, získává a analyzuje informace. Takže zpravodajcem je i člověk, který sedí u počítače a vyhodnocuje veřejné zdroje. Pak jsou tam lidé, kteří sice pracují pod krytím, ale v oficiálních funkcích, například jako vojenští přidělenci. Ti dostávají agrément od hostitelské země, která ví, že jsou z vojenského zpravodajství. A pak jsou další lidé, kteří pracují pod krytím a s jinými doklady, a ti by se mohli označit jako rozvědčíci. Od počátku se to snažím vysvětlovat tak, aby lidé chápali rozdíl.

Pavel: Byl jsem víc diplomat, než voják

Dobrá, ale jaké máte tedy ty praktické zkušenosti s diplomacií?

Mojí prací jako předsedy vojenského výboru NATO bylo předsedat orgánu kolektivního rozhodování 30 suverénních zemí.  Přestože jsme byli v uniformách generálů a admirálů, tak všichni zastupovali své země a principem jednání nebylo vydávat rozkazy, ale dosahovat konsensu. Jinými slovy dosáhnout stavu, kdy se všech 30 zemí dokáže shodnout na těch podstatných věcech, které hýbou aliancí, což předpokládalo neustále politické jednání a postupné odstraňování konfliktů až k bodu, kdy jsme se dokázali shodnout na jednotném postupu. To bylo předmětem mojí práce, což mnohem více odpovídala diplomacii než vojenské zkušenosti.

(Absolventi zpravodajského kurzu D-2 mohli pracovat i jako vojenští diplomaté, uvádí v posudku i Ústav zpravodajských studií Univerzity obrany - pozn. red.)

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel | Reuters

Vybavujete si třeba nějaké takové jednání, kde jste se musel ukázat jako diplomat?

Mám jeden velice charakteristický příklad. Možná i souvisí s tím, co říkal Andrej Babiš, že by zorganizoval světovou mírovou konferenci, zatímco já jsem vlastně nic užitečného neudělal. V době, kdy on byl premiérem po anexi Krymu a neudělal pro světový mír nic zásadního, tak jsem jako předseda vojenského výboru domluvil – i přes počáteční nevůli některých členů – jednání na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO a Ruskem. K tomu jednání s generálem Gerasimovem došlo v Baku a podle všech dostupných materiálů bylo velice úspěšné. Myslím si, že tohle je konkrétní příklad praxe, zatímco na straně Andreje Babiše jsou to jenom prázdná slova.

Když mluvíte o diplomacii, Andrej Babiš říká, že by uspořádal v Praze mírový summit. Co vy na to?

Je to další velká nabubřelost Andreje Babiše, může to znít na první pohled hezky, ale ukazuje to, že  si není vědom, jak to v realitě funguje. Uspořádat globální mírový summit není rozhodně jednoduchá věc. Podstatné je, jestli tady je vůle hlavních hráčů se na něčem takovém shodnout. A nic takového zatím nemáme. Myslím si, že by bylo mnohem správnější zasazovat se na půdě organizací, kterých jsme členy, tedy především NATO a Evropské unie, abychom se co nejdříve dopracovali k ukončení války na Ukrajině. A pak se můžeme bavit o dalších věcech. Ale rozhodně bychom neměli pouštět do světa laciná gesta, že uspořádáme mírový summit a ukazovat na vládu, že něčeho takového schopna není, protože je to jen teorie, ale k praxi to má opravdu daleko.

„Zůstanu slušný, ale budu tvrdý“

Prezident Zeman vidí jako vaši slabinu, že nemáte politické zkušenosti a chybí vám ekonomické vzdělání. Máte nějakou politickou zkušenost?

Pokud o tom hovoří Miloš Zeman a Andrej Babiš, tak zřejmě mají na mysli tu politiku, které jsou oni reprezentanty. Tedy ta, která rozděluje, překrucuje a prohlubuje příkopy mezi lidmi. Která staví na vlivu a zákulisních machinacích. S takovou politikou opravdu zkušenosti nemám a mít nechci. A pokud jde o moji politickou zkušenost, ta se opírá například o  3 roky, kdy jsem byl náčelníkem generálního štábu. Je to funkce na pomezí armády a politiky, protože například sestavujete mnohamiliardový rozpočet pro armádu, který musíte uhájit před ministrem financí. Pokud se budu bavit o letech v NATO, tak to byla intenzivní škola vysoké diplomacie a politiky. Myslím, že za ty 3 roky v Bruselu jsem absolvoval okolo tisícovky vyloženě politických a diplomatických jednání, což si myslím, že se  na domácí scéně jen tak nepoštěstí ani ministrům, a dokonce ani premiérovi.

A ještě ten sociálně-ekonomický aspekt, snažíte se třeba v této oblasti si nějak doplnit vzdělání?

Poslední dva prezidenti byli považováni za ekonomy a viděli jsme, jak to vypadá, jejich vládnutí žádná sláva nebyla. Takže si myslím, že mít ekonomické vzdělání ještě není zárukou toho, že člověk bude dobrým prezidentem. A stejně tak si myslím, že pokud se někdo pohyboval v oblasti byznysu, také to nemusí být nutně dobrý předpoklad, protože prezident by měl být především lídr a člověk s jasnou představou, který dokáže lidi vést a sjednocovat. Má také umět formulovat řešení, která vedou k cíli, a komunikovat s lidmi srozumitelně. To jsou věci, které nabízím. To je svět, který znám a chci reprezentovat oproti tomu světu Andreje Babiše a Miloše Zemana, ve kterém se lže, překrucuje a mluví neslušně.

Budete nějak upravovat svoji strategii, nebo zůstanete u málomluvného generála?

Zůstanu slušný, ale budu tvrdý. Já si rozhodně nenechám líbit žádné lži, žádné osočování z něčeho, co není pravda, nebudu ale oplácet stejnou mincí, nebudu lhát. Ani nebudu kňourat nad tím, jak mi všichni ubližují, ale budu se držet faktů. Možná budu někdy stručnější, protože mnohomluvnost neznamená mít obsah. Budu se spíše zaměřovat na to, abych řekl přesně to, co si myslím, že by lidé měli slyšet, a aby to bylo pro ně srozumitelné.

Video  Zeman v Blesku: Prezidentem nemá být voják  - Mall TV, Blesk TV
Video se připravuje ...

Video  Prezidentské volby 2023: Petr Pavel pro Blesk po prvním kole  - Blesk TV
Video se připravuje ...

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

modrosvazak ( 17. ledna 2023 09:28 )

PÁVKA NECHCEME_ chceme za presidenta Andreje Babiše!

modrosvazak ( 17. ledna 2023 09:25 )

Jinak já jsem Babiše také nevolil, já volil pana Baštu..

roxin ( 17. ledna 2023 08:51 )

modrosvazak

modrosvazak ( 17. ledna 2023 00:34 )

Fiala si hřeje na prsu ropušana a na druhém ted' ještě špiona Pávka. To jen dokazuje že i študent politologie není chytrý a je vlastně hloupák.

modrosvazak ( 17. ledna 2023 00:18 )

Za to ti nikdo nemůže ani Babiš že máš pobabraný život . Zkus bojovat za mír místo války a zkus odsoudit hajlování, nacismus a nesmyslné zabíjení, které k ničemu nevede. Jedině světový mír a obchodní soutěžení, nás může rozvíjet namísto chudoby a úpadku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa