Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Babiš vyrazil za „přítelem“ Macronem. Ve Francii se sešel i s nejbohatším mužem světa

Aktualizováno -
10. ledna 2023
17:31
Autor: ČTK, for, mav - 
10. ledna 2023
12:58

Bývalý český premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš dnes v Paříži hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o válce na Ukrajině a o řešení energetické krize v Evropě. Jednání trvalo zhruba 40 minut, sdělil ve vyjádření pro ČTK Babiš. Setkání nefiguruje na Macronově oficiálním programu, Elysejský palác jej zatím nekomentoval. ČTK vyjádření francouzské strany zjišťuje.

Babišova návštěva se uskutečnila tři dny před prvním kolem českých prezidentských voleb. Někteří prezidentští kandidáti varovali před zásahem do vnitřních záležitostí státu. Mluvčí Macronova úřadu v pondělí ČTK řekla, že Babišova návštěva neznamená vyjádření Macronovy podpory před volbami.

Babiš: Jsme přátelé

„Strávili jsme spolu s panem prezidentem Macronem asi 40 minut. Zajímal jsem se o jeho názor na ukončení války na Ukrajině a samozřejmě řešení energetické krize v Evropě. Na čtyři oči jsme řešili všechna aktuální témata a evropskou agendu,“ uvedl Babiš.

Expremiér také poznamenal, že jsou s Macronem přátelé. „Vážím si toho, že si na mě našel čas v Elysejském paláci, tak jak si ho pro mě našel i před nedávnem v Praze,“ dodal. Babiš se s Macronem setkal na podzim v Praze v době neformálního summitu EU. Mluvili tehdy také o evropských otázkách, o válce na Ukrajině a o energetické krizi.

Odpoledne Babiš zveřejnil společnou fotografii s Macronem na twitteru a napsal, že je „rád, že si na mě nejvýznamnější evropský politik našel čas“.

Babišovo ANO i Macronova strana Renaissance na evropské úrovni patří do strany ALDE, v Evropském parlamentu pod značkou Renew Europe. Lídři si takto mohou nejen před volbami pomáhat.

Zhruba týden před sněmovními volbami v roce 2021 navštívil tehdejšího předsedu vlády Babiše v České republice maďarský premiér Viktor Orbán. Navštívili spolu mimo jiné Ústecký kraj, kde Babiš vedl volební kandidátku hnutí ANO.

Dnes ráno se Babiš v Paříži setkal také s podnikatelem Bernardem Arnaultem, jenž je podle časopisu Forbes i agentury Bloomberg nejbohatším člověkem na světě. Arnault je spoluvlastníkem skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.

„Bavili jsme se především o charitě a investicích do výzkumu ve zdravotnictví, ale samozřejmě i o celkové situaci ve světě a válce na Ukrajině,“ uvedl Babiš na twitteru.

Český expremiér ve Francii vlastní luxusní nemovitosti. V souvislosti s nákupem vily Mougins francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) loni v srpnu zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Francouzská média na podzim 2021 po úniku důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers, zkoumala i další Babišův majetek ve Francii.

V pondělí pražský městský soud nepravomocně osvobodil Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách.

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Lomikel ( 10. ledna 2023 22:00 )

reakce na xiomu.

Lomikel ( 10. ledna 2023 21:59 )

vidíš že má. Že to nechápeš je tvůj problém. A Babiš má pozici silnější, než má ministerský trapnička předseda Fijála, nebo chudinka zamini Lipánek.
Proč to tak je, to se musíš zeptat pana Macrona, nebo ještě lépe na DGSE. Buď si jist, že tihle jednají jen s takovým našincem, který něco znamená, a nýmandy okázale ignorují..

xiioma ( 10. ledna 2023 18:57 )

Hra na voliče. Podívejte jak jsem dobrý, s kým kamarádím.

xiioma ( 10. ledna 2023 18:36 )

Mě nejde o to kolik to stálo. Když je to soukromá návštěva řadového poslance, tak proč mu média věnují tolik prostoru!?

e.lesanova ( 10. ledna 2023 18:35 )

Bartoš byl udavač, je a bude...výrazný povahový rys politického nýmanda

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa