Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Babišův střet zájmů připraví o miliony školy i kraj. U Bartoše neproplatí dotace

Autor: ČTK - 
10. ledna 2023
11:45

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) společnostem z koncernu Agrofert neproplatí či bude případně vymáhat zpět evropské dotace za více než 43 milionů korun. Důvodem je střet zájmů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO). Příjemci dotací podle ministerstva v projektech v letech 2017 až 2020 ve výběrových řízeních vybrali firmy v rozporu se zákonem. MMR to uvedlo v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. První na případ upozornil server iROZHLAS.cz.

Neproplacení nebo zpětné vymáhání se týká celkem devíti příjemců evropských prostředků z programu IROP a 20 veřejných zakázek. Patří mezi ně především střední zemědělské školy, nejčastěji ze Středočeského kraje. Zakázky se týkaly nákupů zemědělské techniky či dopravních a osobních automobilů.

„Musíme postupovat podle zákona. Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

MMR uvádí, že má povinnost finanční prostředky neproplatit a ty již proplacené vymáhat s ohledem na postoj auditního orgánu ministerstva financí, finálního závěru auditu Evropské komise ke střetu zájmů a všech dostupných expertních stanovisek. „Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,“ dodal Bartoš.

Babiš od počátku jakýkoliv střet zájmů odmítá. Také Agrofert, který expremiér vložil do svěřenských fondů, tvrdí, že podniká v souladu se zákony a v případě střetu zájmů to platí také.

Ve Středočeském kraji jde o dotace celkem za 27 milionů korun. Primárně šlo o nákupy traktorů a jiné zemědělské techniky pro střední školy a školní statky. MMR uvádí, že ve výběrových řízeních zvítězily firmy z koncernu Agrofert, a to v době, kdy byl Babiš premiérem. „Jsem opravdu rozezlena, protože v některých případech firmy do soutěže předložily čestná prohlášení o střetu zájmů, tedy spíše o jejich ‚nestřetu‘ zájmů. S péčí řádného hospodáře musíme využít opravných prostředků. Traktory a další technika jsou nezbytné pro fungování školních statků, kde jsou desítky krav, hektary polností a vše slouží pro výuku žáků. Takže neplatnost smluv může mít zásadní důsledky,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková ((STAN).

V Olomouckém kraji se jedná o sedm projektů, podle iROZHLASu za zhruba 11,7 milionu korun. Především jde o zemědělskou techniku, nákup traktorů a různých zemědělských strojů.

Kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše se v Česku na začátku roku 2019 uskutečnil audit vedený kontrolory z Evropské komise. Podle nich Babiš byl během svého vládního angažmá ve střetu a porušoval českou i evropskou unijní legislativu, a řada dotací tak byla Agrofertu vyplacena neoprávněně.

Podle tuzemského zákona ke střetu zájmů není možné poskytnout dotaci, ale také veřejnou zakázku firmě, v níž drží alespoň čtvrtinový podíl veřejný funkcionář, uvedl iROZHLAS. MMR uvedlo, že zákon o střetu zájmů zakazuje, aby společnosti ovládané členem vlády získávaly veřejné zakázky.

Video  Andrej Babiš (ANO)  - Videohub E15
Video se připravuje ...

gabreta ( 10. ledna 2023 20:54 )

Máš nějaký důkazy o podvodech a krádežích? Tak máš povinnost to nahlásit na patřičných místech. Jinak si ty medy strč do zádele!!

panda82 ( 10. ledna 2023 18:36 )

To si tam každý dělá co chce, a jak chce, přece msta nepatří do vlády, a vůbec od ministra , který je tam náhodně vykonstruovaný, aby se ubytoval do vlády, takovou pravomoc mu dal kdo?

franz ( 10. ledna 2023 16:58 )

e.lesanova ( 10. ledna 2023 16:20 )

Bartoš má s Babišem asi osobní problém, závist, chtít být uznávaný, úspěšný...zatím toho Piráti předvedli velmi málo, nebýt podvodu u voleb ani by si již v politice neškrtli. Bartoš pak čekal jako poslední onuce, co spadne od Rakušanova stolu...No, místečko s miliardami k dispozici dostal, jen výsledky vidět nejsou

Uživatel_5512061 ( 10. ledna 2023 14:51 )

Dozimetr, brněnské byty ... vše živé kauzy spojené s vládní koalicí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud