„Výrazný nárůst událostí jsme zaznamenali druhý rok po sobě. Příčinou může být zhoršený zdravotní stav populace po vlnách pandemie covid-19, zvýšená vnímavost pacientů ke dříve běžným infekčním onemocněním i psychosomatické projevy související se zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě,“ uvedl ředitel ZZS Petr Kolouch.

Nejhektičtější období

Operátoři ZZS loni přijali na 217 000 telefonátů, po většině z nich následoval výjezd posádky. U zhruba 142 000 událostí záchranáři ošetřili přibližně 138 000 pacientů. Nejvytíženějším dnem byl 20. prosinec, kdy se ZZS zabývala 522 případy, což je podle Poštové rekordní počet za celou 165 dlouhou historii pražské záchranné služby.EMBED_OFF

Asi polovinu pacientů tvořili senioři nad 65 let, dětí bylo 14 000. Největší skupinu pacientů tvořili lidé s dýchacími potížemi, kterých bylo asi 16 000. Pacientů s podezřením na akutní koronární příhodu včetně infarktu bylo přes 5000, kvůli podezření na mrtvici se uskutečnilo 2000 výjezdů.

V případě úrazů dominovaly pády, které záchranáře zaměstnaly ve zhruba 15 000 případech. Záchranáři zasahovali také u 2000 dopravních nehod. V 700 případech museli zahájit resuscitaci, polovinu pacientů se podařilo na místě vrátit do života a přemístit do nemocnice k další léčbě. Posádky byly i u 36 porodů. V 760 případech zasahovali letečtí záchranáři.

Nová služba

Letos ZZS spustí zdravotní dopravní službu určenou k přepravě pacientů v méně závažném zdravotním stavu, kteří však nejsou schopni cestovat sami do lékařských zařízení. Podle Poštové posílí také spolupráci se soukromými poskytovateli přepravy pacientů, na které již loni záchranáři delegovali asi 12 000 výjezdů.

K základnám přibudou další

Pražská záchranná služba v současnosti disponuje 22 výjezdovými základnami a postupně buduje další. Od roku 1999 sídlí spolu s pražskou městskou policií v budově v Korunní ulici, vedení magistrátu dlouhou dobu mluví o stavbě samostatného sídla záchranářů. Mělo by vzniknout nedaleko Polikliniky Prosek v Praze 9 a na jeho podobu město vypsalo architektonickou soutěž. Roční rozpočet ZZS je zhruba půl miliardy korun.

Fotogalerie
13 fotografií