Kolegy velmi oblíbená dispečerka Hanka podlehla podle informací Blesk.cz rakovině. Na sociálních sítích na ni vzpomínají jako na veselou a usměvavou parťačku, neuvěřitelného dříče, ale také jako na skvělou mámu, milovnici koček, dlouhých nehtů a červené barvy. 

Hanka k pražské záchrance nastoupila v roce 1987 a zachraňovala životy na tísňové lince, než její pracovní cestu zkřížila rakovina, a to až do minulého roku. Původně ale dispečerkou být nechtěla. „Chtěla jsem jezdit v sanitce za pacienty, být u těch případů hned na začátku,“ svěřila se před více než dvěma roky. Osud ale zamíchal karty trošku jinak, než by si přála, takže se Hanka ocitla za stolem dispečinku Zdravotnické záchranné služby hl. m. 

Svědkem pokroků

Za 30 let služby pomohla tisícům pacientů a byla také svědkem mnoha velikých změn. Jednou takovou bylo stěhování dispečinku z ulice Dukelských hrdinů do Korunní ulice i přechod ze systému tužka & papír na počítače. „Když jsem v roce 1987 nastupovala, museli jsme v rychlosti vypisovat údaje na malé papírky, které jsme na takovém pásu v rychlosti posílali na ,říďák‘. Tam se rozdělovaly případy sanitkám podle priority,“ vzpomínala na  pracovní začátky. 

Hanka svou dispečerskou práci vykonávala vždy s láskou, i když byla často velmi náročná. Například, když se musela vypořádat s vulgárním volajícím, od doby, co se jí narodil syn, těžce nesla případy, které se týkaly dětí. „Pokusy dětí o sebevraždu, drogy, úrazy, to ve mně hodně utkvělo. Ale nejhorší jsou ty případy s úmrtími. Když vám během hovoru skoná volající, zanechá to ve vás pocit, na který se nedá zapomenout.“ Nejraději naopak vzpomínala na porody zdravých miminek, u kterých může po telefonu asistovat.

Fotogalerie
15 fotografií