Na léčbu pro ni Češi vybrali miliony: Letuška Lenka (†37) prohrála boj s agresivní rakovinou kůže
Letuška vládní letky a vojačka Lenka Růžková (†37) do poslední chvíle bojovala s nejagresivnější formou rakoviny kůže. Na nákladnou léčbu v Německu jí Češi poslali přes šest milionů korun. I přes nadějné výsledky a obrovskou podporu veřejnosti svůj boj 11. dubna prohrála.
Tragický konec má příběh, který napjatě sledovalo celé Česko. Lenka Růžková, bývalá letuška vládní letky Armády ČR, podlehla v pátek 11. dubna těžké formě rakoviny. Bylo jí 37 let. „S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás navždy opustila naše milovaná Lenka, krásná duše, která rozjasňovala životy všech kolem sebe. Nikdy nezapomeneme,“ napsaly její blízcí na sociálních sítích.
Lenka si splnila svůj sen, když se po letech ve službách soukromých aerolinek stala letuškou u vládní letky. Cestovala s prezidentem, premiérem i dalšími politiky, pomáhala i během pandemie jako dobrovolnice v domově důchodců. Šok přišel ve chvíli, kdy jí lékaři diagnostikovali čtvrté stadium maligního melanomu, jednu z nejagresivnějších forem rakoviny kůže.
Léčba v Česku nezabírala. Poslední šanci znamenala experimentální terapie v Německu, nehrazená pojišťovnami. Lenčini blízcí proto spustili sbírku a během jediného dne se vybralo přes 5 milionů korun. Celková částka nakonec přesáhla šest milionů. Pomoc přišla od lidí z celé republiky i od armádních kolegů.
Lenka podstoupila léčbu onkolytickými viry v Düsseldorfu, autovakcínu ve Vídni a ozařování Gama nožem. Na Instagramu psala o výsledcích s opatrným optimismem. Metastáze na plicích a dalších místech vymizely, v těle zůstaly už jen ložiska v uzlinách. Přesto nemoc dál postupovala. Přidaly se těžké komplikace, záněty i neurologické potíže.
Navzdory všem těžkostem si uchovávala vnitřní sílu a víru v uzdravení. „Nepřestávám bojovat, kvůli sobě, svým nejbližším, vám všem, co mi fandíte a nyní hlavně kvůli své malé neteři, která tu po bráchovi zůstala,“ psala dojemně.
Naneštěstí byla rakovina silnější. Informace o jejím odchodu se šíří po sociálních sítích mezi vojáky, zdravotníky i těmi, co jí jen drželi palce. Lenčin příběh spojil celou zemi.